|
|
امروز: دوشنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۰ - ۰۱:۱۹
کد خبر: ۳۲۹۷۱۶
تاریخ انتشار: ۳۰ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۸

 وزیر خارجه فرانسه گفت، آمریکا باید توضیحات و شفاف‌سازی‌های لازم را پس از بهم خوردن معامله زیردریایی‌ها، به طرف پاریسی ارائه کند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه در جمع خبرنگاران در نیویورک گفت، ایالات متحده همچنین باید منافع متحدان اروپایی خود را در نظر بگیرد و هنگامی که جو بایدن و امانوئل ماکرون، روسای جمهوری آمریکا و فرانسه در روزهای آتی دیدار دارند، این شفاف سازی و توضیحات از جانب واشنگتن ارائه شود.

روابط بین فرانسه از یک سو و ایالات متحده و استرالیا از سوی دیگر پس از آنکه استرالیا قرارداد چندین میلیارد دلاری خرید زیردریایی‌های فرانسوی را لغو و آنها را با زیردریایی‌های هسته‌ای آمریکا جایگزین کرد، وارد یک بحران آشکار شده است.

پاریس این موضوع را "خیانت و خنجر از پشت" توصیف کرده است.

این در حالیست که اسکات موریسون، نخست‌وزیر استرالیا اخیرا گفت، کشورش قرارداد زیردریایی‌ها با فرانسه را کنار می‌گذارد و به جای آن شراکت امنیتی را با آمریکا و انگلیس آغاز خواهد کرد، که "شراکتی تاریخی" است.

وی تصریح کرد: استرالیا در چارچوب این شراکت به زیردریایی‌هایی که با سوخت هسته‌ای کار می‌کند، دست خواهد یافت.

۱۶ سپتامبر سال جاری میلادی استرالیا به همراه آمریکا و انگلیس شراکت امنیتی آکوس را اعلام کردند. بر اساس این توافقنامه، استرالیا هشت زیردریایی هسته‌ای می‌گیرد و نیروهای خود را به موشک‌های کروز ساخت آمریکا مجهز می‌کند؛ اقدامی که باعث شد تا کانبرا قرارداد دفاعی خود با فرانسه - که بزرگترین قرارداد در تاریخ این کشور محسوب می‌شود را لغو کند.

در پی این اقدام، فرانسه سفرایش را از آمریکا و استرالیا فراخواند. این گام بعد از آن برداشته شد که جو بایدن هفته گذشته از توافق جدیدی شامل استرالیا، انگلیس و کشورش برای تولید ناوگان زیردریایی استرالیا شامل دست‌کم هشت زیردریایی با سوخت هسته‌ای خبر داد.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اخبار روز
ببینید و بشنوید
آخرین عناوین