|
|
امروز: دوشنبه ۰۴ مهر ۱۴۰۱ - ۰۱:۱۸
کد خبر: ۳۴۸۲۷۴
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۰
در استارتاپ استودیو به دلیل این‌که ایده‌ها در درون مجموعه شکل می‌گیرند، بر روی مسائل و مشکلات واقعی موجود کار می‌شود در حالی‌که بعضاً مشاهده می‌کنیم به دلیل موفقیت یک استارتاپ، موجی ایجاد شده و بسیاری از فعالان زیست‌بوم کارآفرینی کشور به سمت ساخت یک نمونه مشابه آن استارتاپ می‌روند.

  برگزاری رویداد خبری استارتاپ استودیو بلاکچین چینووا

استارتاپ استودیوی "چینووا" مکمل زنجیره استارتاپی کشور، نام خود Chainova را از ترکیب دو کلمه Chain به معنی زنجیره و Nova به معنی ستاره جدید گرفته است تا هم فعالیت در حوزه بلاک‌چین (زنجیره بلوک) را نشان دهد و هم بر تعهد خود مبنی بر ساخت زنجیروار ستاره‌های جدید در زیست‌بوم کارآفرینی و استارتاپی ایران تأکید کند.

***

    نشست خبری معرفی چینووا با محوریت معرفی اهداف و برنامه‌های استارتاپ استودیو چینووای شناسا با حضور مدیران مجموعه و نمایندگانی از انجمن بلاک‌چین و انجمن فین‌تک ایران در جمع شماری از اصحاب رسانه در روز دوشنبه دهم اَمرداد‌۱۴۰۱ در محل کافه سینرژی برگزار شد.

در این رویداد خبری حامد ساجدی مدیرعامل شرکت شناسا و رئیس هیأت مدیره چینووا، ضمن بیان تاریخچه مختصری از شکل‌گیری شناسا در زیست‌بوم کارآفرینی کشور و توسعه فعالیت آن، گفت: درحال‌حاضر این شرکت به‌عنوان نهاد نوآور گروه مالی پاسارگاد فعالیت می‌کند. بدین ترتیب شناسا خود را متعهد به نوآوری در توسعه زیست‌بوم کارآفرینی و استارتاپی کشور دانسته و آغازکننده جریان‌های نوین برای تکمیل زنجیره ارزش خود خواهد بود. در این راستا ایشان ضمن اشاره به وجود بازوهای سرمایه‌گذاری خطرپذیر، شتاب‌دهی و تامین مالی جمعی در سبد خدمات قابل ارائه شناسا به زیست‌بوم کارآفرینی ایران، از تکمیل این زنجیره با تأسیس خدمت‌رسانی جدیدی در قالب مدل استارتاپ استودیو خبر داد.

ساجدی ضمن بیان توضیحاتی درخصوص چگونگی شکل‌گیری ایده چینووا افزود: تجربه یک دهه فعالیت، شناسا را به این نتیجه رسانده است که بسنده‌کردن به ایده‌های بیرونی کافی به نظر نمی‌رسد و می‌توان در قالب مدل استارتاپ استودیو، ایده‌های خلاقانه‌ای را در درون مجموعه پرورش داد. به همین منظور استارتاپ استودیوی چینووا با تمرکز بر حوزه بلاک‌چین شکل گرفت تا فتح بابی در مجموعه شناسا باشد و این امکان فراهم شود تا از این مدل در سایر حوزه‌ها نیز استفاده گردد.

مدل استارتاپ استودیو

مدل کار استارتاپ استودیوها و نرخ موفقیت بالای آن‌ها در ساخت استارتاپ‌های موفق باعث شده در سال‌های اخیر توجه ویژه‌ای به این سبک از مجموعه‌های توسعه زیست‌بوم کارآفرینی گردد. استارتاپ استودیوها با گرد هم‌آوردن کارآفرینان و متخصصان در یک حوزه خاص و با تمرکز بر روی آن حوزه شکل می‌گیرند تا بتوانند با بهره‌گیری از تخصص افراد در آن حوزه‌، نرخ موفقیت ساخت استارتاپ‌های جدید را افزایش دهند. تمرکز بر حوزه خاص، پشتیبانی با متخصصان و کارآفرینان با تجربه و استفاده از ایده‌های اعتبارسنجی شده، اصلی‌ترین دلایل موفقیت مدل استارتاپ استودیوها به عنوان کارخانه‌های تولید استارتاپ به حساب می‌آیند.

مراحل کار در چینووا، تضمینی برای موفقیت

در ادامه مراسم محمدرضا قدوسی مدیرعامل چینووا درخصوص مدل کار استارتاپ استودیو چینووا گفت: در این استارتاپ مدل ۵ مرحله‌ای طراحی شده تا ساخت استارتاپ‌های موفق را بیش از پیش ممکن سازد. گام نخست "ایده‌پردازی" نام دارد. مرحله‌ای که در آن جرقه‌های ناگهانی و مشکلات روزمره طی فرآیندی به ایده‌های خلاقانه تبدیل می‌شوند. گام بعدی "انتخاب ایده" نام دارد و در طی آن از بین انبوه ایده‌های تدوین شده در چینووا، خلاقانه‌ترین‌ها، جذاب‌ترین‌ها و ممکن‌ترین‌ها انتخاب می‌گردند تا وارد گام بعدی شوند. گام سوم با‌عنوان "اعتبارسنجی" جایی است که کارآفرینان بیرونی به چینووا ملحق می‌شوند تا ایده‌های انتخاب شده را اعتبارسنجی کنند. ایده‌هایی که از گام سوم عبور کرده و وارد گام بعدی یعنی "ساخت استارتاپ" می‌شوند، مبنای تأسیس استارتاپ‌های جدید درون چینووا خواهند بود. در این مرحله منابع مالی مورد نیاز برای ساخت استارتاپ، جذب نیروهای مورد نیاز و رسیدن به اهداف تعیین شده برای گام چهارم، در اختیار مدیرعامل استارتاپ قرار می‌گیرد. در صورتی که استارتاپ‌های ساخته شده در گام چهارم بتوانند موفق عمل کرده و به اهداف مشخص شده برسند، وارد آخرین گام یعنی "رشد" شده و با جدا شدن از چینووا به شرکتی مستقل تبدیل می‌شوند. چینووا تا زمان خروج از این شرکت‌ها، به‌عنوان یکی از هم‌بنیان‌گذاران در کنار آن‌ها خواهد بود.

استارتاپ‌های فعلی چینووا

قدوسی در ادامه درخصوص استارتاپ‌های فعلی چینووا افزود: در حال حاضر در چینووا 6 استارتاپ شکل گرفته که تیم‌های مختلف با قدرت بر روی ساخت آن‌ها کار می‌کنند.

این استارتاپ‌ها که همگی در ارائه راهکار خود متکی بر فناوری بلاک‌چین هستند با نام‌های نهایی نشده هوادار (پلتفرم هواداری برای بهبود رابطه باشگاه و هوادارانش)، کیمیا (پرداخت رمزارزی)، تاخت (تبادل رمزارزها در قالب صرافی‌ غیرمتمرکز)، فارچین (تامین مالی زنجیره تامین)، زروان (ثبت لحظات خاص و معامله آن‌ها در قالب NFT) و ملاک (سرمایه‌گذاری خُرد در املاک) مورد نظر قرار گرفته‌اند.

تریگ‌آپ، شتاب‌دهنده شناسا، همراه چینووا

در ادامه این نشست خبری، سیدحمیدرضا علوی، مدیرعامل شتاب‌دهنده تریگ‌آپ (دیگر زیرمجموعه شناسا) و عضو هیأت مدیره چینووا، در مورد این مجموعه و نحوه همکاری آن با چینووا گفت: از سال ٩٣ تاکنون ۵٠ تیم را در شتاب‌دهنده تریگ‌آپ پذیرش شده‌اند که ۶٠درصد آن‌ها موفق بوده و ادامه حیات دارند که نتیجه صبر اعضای تیم و تحمل سختی‌هاست. در سال ٩۶ شتاب‌دهنده تریگ‌آپ به‌طور کامل ارزش‌گذاری و سهام آن توسط مجموعه شناسا از فناپ خریداری شد که این موضوع به تسریع امور و چابکی تریگ‌آپ انجامید.

وی در ادامه افزود: تریگ‌آپ که بدون شک یکی از قدیمی‌ترین شتاب‌دهنده‌های کشور بوده و اولین شتاب‌دهنده‌ای است که توانسته در این عرصه به خارج از کشور صادرات انجام دهد، در مواردی که استارتاپ‌های حوزه بلاک‌چین نیاز به شتاب‌دهی داشته باشند با همراهی چینووا این خدمات را به آن‌ها ارائه خواهد کرد.

استارتاپ استودیو، مکمل سایر مدل‌های موجود

در پایان، مصطفی نقی‌پورفر، عضو هیأت مدیره چینووا گفت: استارتاپ استودیو مکمل ابزارهای حوزه نوآوری بوده، رقیب هیچ بخشی به شمار نیامده و شکل‌گیری آن به تکمیل زنجیره استارتاپی کشور کمک خواهد کرد. 

نقی‌پورفر در مورد یکی از نقاط قوت استارتاپ استودیو افزود: در استارتاپ استودیو به دلیل این‌که ایده‌ها در درون مجموعه شکل می‌گیرند، بر روی مسائل و مشکلات واقعی موجود کار می‌شود در حالی‌که بعضاً مشاهده می‌کنیم به دلیل موفقیت یک استارتاپ، موجی ایجاد شده و بسیاری از فعالان زیست‌بوم کارآفرینی کشور به سمت ساخت یک نمونه مشابه آن استارتاپ می‌روند. به‌عنوان شاهدی بر این مدعا، وی از تعداد زیاد صرافی‌های رمزارز در ایران که هر روز هم بر تعدادشان افزوده می‌شود یاد کرد.

دعوت چینووا از فعالان حوزه کارآفرینی

مجموعه چینووا از فعالان زیست‌بوم کارآفرینی کشور دعوت می‌کند که برای ساختن استارتاپ‌های موفق به عنوان ستاره‌های جدیدی در آسمان کارآفرینی ایران با چینووا همراه شوند. صاحبان ایده‌های خلاقانه در حوزه بلاک‌چین، کارآفرینان و افرادی از سازمان‌های بزرگ که تصور می‌کنند مشکلات سازمانی‌شان را می‌توانند با راهکاری بلاک‌چینی مرتفع کنند، می‌توانند از طریق وب‌سایت چینووا به آدرس www.chainova.net با این مجموعه تماس حاصل فرمایند.

 

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اخبار روز
ببینید و بشنوید
آخرین عناوین