|
|
امروز: دوشنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۹:۰۱
کد خبر: ۳۳۷۵۸۸
تاریخ انتشار: ۰۸ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۶

فارس: دولت آمریکا از چین خواست تا از نفوذ خود بر روسیه برای اصرار به راه حل دیپلماتیک برای بحران اوکراین استفاده کند.

«وانگ یی» وزیر امور خارجه چین تلفنی با «آنتونی بلینکن» همتای آمریکایی خود گفتگو کرد و گفت که پکن از همه طرف‌ها می‌خواهد آرامش خود را حفظ کنند و از انجام کارهایی که تنش‌ها را برانگیخته و بحران را تحریک می‌کند، خودداری کنند.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، وزارت امور خارجه آمریکا نیز اعلام کرد که بلینکن خواستار کاهش تنش‌ها شده و در مورد خطرات امنیتی و اقتصادی ناشی از هرگونه تجاوز روسیه هشدار داد.

«ویکتوریا نولاند» معاون وزیر امور خارجه آمریکا در امور سیاسی درباره این تماس تلفنی گفت که پیام‌های واشنگتن به پکن بسیار واضح بوده است.

نولاند بامداد جمعه در کنفرانس مطبوعاتی توضیح داد: «ما از پکن می‌خواهیم از نفوذ خود در مسکو برای ترغیب دیپلماسی استفاده کند، زیرا اگر درگیری در اوکراین رخ دهد برای چین نیز خوب نخواهد بود. تأثیر قابل توجهی بر اقتصاد جهانی و در حوزه انرژی خواهد داشت».

این در حالی است که بامداد جمعه «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا در تماس با «ولودیمر زلنسکی» همتای اوکراینی خود ضمن تکرار حمایت واشنگتن از کی‌یف در برابر هرگونه تهاجم خارجی، گفت کاخ سفید در حال بررسی حمایت‌های اقتصادی بیشتر از این کشور است.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اخبار روز
ببینید و بشنوید
آخرین عناوین