|
|
امروز: جمعه ۲۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۸:۱۲
کد خبر: ۳۳۳۹۶۴
تاریخ انتشار: ۱۱ آذر ۱۴۰۰ - ۲۲:۳۶

ایرنا نوشت: دقایقی پیش کارشناسان جمهوری اسلامی ایران برای گفت‌وگو با نمایندگان گروه ۱+۴ و اتحادیه اروپا درباره متن پیشنهادی ایران درباره دو موضوع لغو تحریم‌های ظالمانه و مسائل هسته‌ای راهی هتل کوبورگ وین شدند.

فراخوان برای تشکیل این جلسات، ساعاتی پیش و  در پی تحویل پیش‌نویس پیشنهادی ایران به طرف‌های مقابل اعلام شد.

صبح امروز علی باقری کنی مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که هیات ایرانی متن پیشنهادی خود را در قالب دو موضوع لغو تحریم‌های ظالمانه و مسائل هسته‌ای به طرف مقابل ارائه داده است. وی در گفت‌وگو با خبرنگاران ایرانی ابراز امیدواری کرد که طرف‌های مقابل بتوانند در کوتاه‌ترین زمان به یک جمع‌بندی برای ورود به گفت‌وگوهای جدی با جمهوری اسلامی ایران برسند.

طبیعتا طرف مقابل نیاز دارد اسنادی را که ایران در اختیار آن‌ها قرار داده بررسی کند اما باقری کنی اشاره کرد که اگر آن‌ها برای استمرار گفت‌وگوها آماده باشند،‌جمهوری اسلامی ایران هیچ مانعی در این زمینه ندارد و در وین هست تا گفت‌وگوها را ادامه بدهد.

باقری سپس در چارچوب جلسه پنج‌جانبه با روسای هیات‌های ۳ کشور اروپایی و انریکه مورا معاون دبیر کل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا دیدار کرد. وی ساعتی پیش دوباره با انریکه مورا ملاقات کرد اما جزئیاتی از محتوای این دیدارها منتشر نشده است.

بدیهی است که طرف‌های مقابل پس از خبرسازی‌های منفی چند روز گذشته علیه ایران با دریافت متن پیشنهادی جمهوری اسلامی ایران غافلگیر شده‌اند. آن‌ها یا باید متن ایران را پذیرفته و یا متن پیشنهادی جدیدی را ارائه کنند.

البته با توجه به اینکه طرف های اروپایی نقش تعیین کننده‌ای در رفع تحریم‌های غیر قانونی و ظالمانه که محور خواسته‌های ایران بشمار می‌رود ندارند، طبیعی است که پیش نویس ارائه شده از سوی ایران را با طرف امریکایی به شور بگذارند.

نتیجه هر چه باشد، در چارچوب نشست اختتامیه کمیسیون مشترک برجام با حضور مذاکره‌کنندگان ارشد اعضای توافق برگزار و تصمیم‌گیری می‌شود.

این درحالیست که جمهوری اسلامی ایران تاکید دارد که پنجره فرصت تا ابد باز نیست و مسئولیت تمام مشکلات کنونی اجرای برجام برعهده آمریکاست.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اخبار روز
ببینید و بشنوید
آخرین عناوین