|
|
امروز: يکشنبه ۱۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۳:۲۲
کد خبر: ۳۴۵۷۳۳
تاریخ انتشار: ۰۴ تير ۱۴۰۱ - ۱۵:۵۹
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در نشست مطبوعاتی با امیر عبداللهیان گفت: قرار است بن بست ایجاد شده در مذاکرات وین را بشکنیم و تنشی که در روزهای گذشته وجود داشته است را متوقف کنیم.وزیر امور خارجه کشورمان با بیان اینکه گفت‌وگوهای امروزش با جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا طولانی و مثبت بوده است، تاکید کرد: به زودی مذاکرات وین از سر گرفته می‌شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی تدببیر و امید، حسین امیر عبدالهیان وزیر امور خارجه کشورمان بعد از ظهر روز شنبه بعد از چهار ساعت گفت‌وگو و رایزنی با جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک گفت: امروز گفت‌وگوهای طولانی و مثبتی در مورد همکاری های ایران و اتحادیه اروپا داشتیم. ما در عرصه سیاست خارجی خود به دنبال روابط متوازن هستیم و در این روابط اتحادیه اروپا و کشورهای اروپایی از جایگاه مهمی برخوردار هستند. به دنبال این هستیم که روابط خود را با کشورهای مختلف قاره اروپا گسترش دهیم.

این دیپلمات عالی رتبه کشورمان با بیان اینکه مناسبات تجاری موجود بین ایران و کشورهای اروپایی در تراز ظرفیت‌های موجود بین ایران و کشورهای اروپایی نیست، افزود: امیدواریم این روابط را در جریان گفت‌وگوهای دو جانبه با کشورهای اروپایی و همچنین در قالب اتحادیه اروپا گسترش دهیم و شاهد رشد مناسبات در این حوزه باشیم.

امیر عبدالهیان با بیان اینکه در نشست امروز در ارتباط با موضوع مذاکرات وین برای رفع تحریم‌ها نیز گفت‌وگو و رایزنی کردیم، گفت: آقای بورل چندی پیش این موضوع را مطرح کرده بودند که چگونه می‌توانیم از بن بست به وجود آمده بعد از صدور قطعنامه علیه ایران در شورای حکام، خارج شویم و کار را دنبال کنیم. ما همواره تاکید کرده‌ایم که ایران از مسیر دیپلماسی و گفت‌وگوهای عزتمند و مبتنی بر نتیجه استقبال می‌کند. در همین چهارچوب از آقای بورل دعوت کردیم که به تهران سفر کند تا از نزدیک تمام ابعاد قضیه با حضور تیم‌های مذاکراتی دنبال شود. در همین راستا ما امروز نیز میزبان آقای بورل و آقای مورا بودیم. امروز در این ارتباط گفت‌وگوهای مفصل، عمیق و دقیقی داشتیم. در خصوص مطالبات ایران صحبت کردیم و تاکید کردیم که آمادگی داریم که در روزهای آینده مذاکرات را از سر بگیریم.

امیرعبدالهیان در همین رابطه افزود: آنچه که برای ایران مهم است این است که نفع کامل اقتصادی از توافقی که در سال 2015 ایجاد شده به دست بیاورد و چرخه انتفاع اقتصادی ایران از این توافق کامل شود.

امیرعبدالهیان، گفت: هر موضوعی که بتواند نفع کامل اقتصادی ایران از احیای برجام را تحت تاثیر قرار دهد از نظر ایران قابل قبول نخواهد بود.

وی با تاکید بر اینکه مسیر گفت‌وگوها به زودی از سر گرفته می‌شود، گفت: امیدواریم طرف آمریکایی این بار واقع بینانه و منصفانه در مسیر مذاکرات و رسیدن به نقطه پایانی توافق اقدامات مسئولانه انجام دهد و به تعهداتش عمل کند.

امیر عبدالهیان با بیان اینکه در جریان گفت‌وگوهای امروز در ارتباط با آخرین وضعیت اوکراین گفت‌وگو و تاکید کردیم که از نظر ایران جنگ راه حل نیست. در کنار توجه به ریشه‌های این بحران افزود: همچنین در این نشست در مورد آخرین تحولات افغانستان رایزنی و گفت‌وگو کردیم.

امیرعبدالهیان بار دیگر با اعلام همدردی دولت و ملت ایران با مردم زلزله زده افغانستان و با اشاره به ارسال کمک‌های بشردوستانه ایران به زلزله زدگان افغانستانی گفت: همچنین در این نشست در ارتباط با موضوع یمن صحبت کردیم. بر ضرورت ادامه آتش بس و رفع محاصره یمن تاکید داشتیم.

وزیر خارجه همچنین با بیان اینکه در این نشست در مورد آخرین تحولات سوریه و همچنین موضوع فلسطین گفت‌وگو کردیم، افزود: در مورد همکاری ها در حوزه انرژی، مبارزه با تروریسم، مواد مخدر، موضوع مهاجرت از جمله مهاجران افغانستانی که در ایران هستند. همچنین مسائل کنسولی و مسائل کنسولی از جمله مسائل کنسولی ایرانیانی که در اروپا هستند گفت‌وگو کردیم. همچنین من در این نشست گزارشی از رایزنی اخیرم با آقای لاورف وزیر خارجه روسیه به آقای جوزپ بورل ارائه کردم.

/////

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با بیان اینکه امروز جلسه مثبتی با حسین امیر عبدالهیان وزیر خارجه ایران داشتم، تصریح کرد: مذاکرات وین طی روزهای آتی و فورا از سر گرفته می‌شود و قرار است بن بست به وجود آمده در این زمینه شکسته شود.

 عصر روز شنبه جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بعد از گفت‌وگوی چهار ساعته با حسین امیر عبدالهیان وزیر خارجه ایران در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با وی در تهران با بیان اینکه هدف اصلی من از این سفر این است که بن بست به وجود آمده را بشکنیم و تنش‌ها را کم کنیم، گفت: در واقع تلاش ما بر این است که در خصوص مذاکرات و ادامه آن انگیزه جدیدی ایجاد کنیم و مذاکرات را بر روی ریل قرار دهیم. در همین رابطه به ایران آمده‌ام، بعد از ظهر امروز نیز گفت‌وگوهایم با مقامات تهران ادامه دارد. ما قرار است در روزهای آتی مذاکرات را از سر بگیریم. اینکه می‌گویم روزهای آتی واقعا روزهای آتی و فورا. قرار است به سرعت بن بست به وجود آمده را بشکنیم و تنشی که در روزهای گذشته وجود داشته را متوقف کنیم.

بورل با بیان اینکه در ماه مارس این پیشنهاد را مطرح کردیم که مذاکرات به صورت موقت متوقف شود گفت: ما یک متنی داشتیم و یک سری سوالات کوچک بود که قرار بود ایرانی‌ها و آمریکایی‌ها پاسخ دهند. چرا که دیگر کشورهای حاضر در مذاکرات از جمله چین، فرانسه، روسیه، آلمان، انگلیس کارشان را انجام داده بودند. یک سری سوالات بود که باید ایران و آمریکا پاسخ می‌دادند و قرار نبود که این توقف حدود سه ماه طول بکشد. حالا باید این وقفه شکسته شود و باید کار را تسریع کنیم. این تصمیم در واشنگتن و تهران گرفته شده که مذاکرات آغاز شود. بعد از این سفر مذاکرات بار دیگر ادامه پیدا می‌کند و تیم من به عنوان تسهیل کننده بین ایران و آمریکا تلاش می‌کند که کمک کند مسائل باقیمانده حل شود و ما به یک توافق برسیم. رسیدن به توافق برای ایران، اروپا و کل دنیا مهم است.

بورل در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به نقش منطقه ایران در ایجاد ثبات در خلیج فارس، گفت: ایران پتانسیل زیادی در عرصه‌های مختلف از جمله انرژی دارد، از بزرگترین کشورهای منطقه است و نقش مهمی در ایجاد ثبات در خلیج فارس می‌تواند ایفا کند و در همین رابطه ضروری است که بار دیگر به توافق 2015 برگردیم و برجام کاملا احیا شود.

وی همچنین با بیان اینکه در این سفر بیشتر در ارتباط با برجام صحبت کردیم، افزود: روابط دو جانبه ایران و اروپا از پتانسیل زیادی برخوردار است و مایل هستم بار دیگر به تهران بیایم که این بار بیشتر در مورد روابط دو جانبه بین ایران و اتحادیه اروپا گفت‌وگو کنم. پتانسیل عظیمی در حوزه نفت و گاز و ... در ایران وجود دارد و اقتصادهای ایران و کشورهای اروپایی می‌تواند همدیگر را با توجه به پتانسیل‌هایی که وجود دارد تکمیل کند.

بورل همچنین در بخش دیگری از صحبت‌های خود با تاکید مجدد بر لزوم احیای کامل برجام و از سر گرفتن مذاکرات وین تصریح کرد: در همین چهارچوب باید نگرانی‌های جامعه بین‌الملل برطرف شود و ایران نیز به منافع اقتصادی خود دست پیدا کند.

بورل در ادامه با بیان اینکه در نشست امروز در ارتباط با مسائل کنسولی نیز گفت‌وگو کردیم، ادامه داد: گفت‌وگو در مورد این مسائل را باید در جلسات بعدی ادامه دهیم.

وی در پایان گفت: جلسه امروز جلسه مثبتی بود، چون ما تصمیم گرفتیم که مذاکرات را در روزهای آتی مجددا از سر بگیریم.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اخبار روز
ببینید و بشنوید
آخرین عناوین