کد خبر: ۲۰۶۳۰۳
تاریخ انتشار: ۲۳ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۰
پروژه‌های مشترکی که بین دو کشور اجرا شده و یا در مسیر اجرا قرار دارد، ظرفیت اقتصادی دو کشور را هر چه بیشتر افزایش خواهد داد.
رئیس دفتر رئیس‌جمهوری در دیدار وزیر اقتصاد جمهوری آذربایجان تاکید کرد: سفر آتی دکتر روحانی به جمهوری آذربایجان فرصت مغتنمی برای تحکیم هر چه بیشتر روابط دو جانبه و تقویت همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی بین تهران و باکو است.

 محمود واعظی روز چهارشنبه در دیدار شاهین مصطفی اف وزیر اقتصاد جمهوری آذربایجان افزود: از حدود چهار سال گذشته و با توافق رییسان جمهوری دو کشور، سنگ‌بنای محکمی در مسیر توسعه روزافزون روابط تهران - باکو گذاشته شد.

وی یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان از اشتراکات و ظرفیت‌های فراوانی برخوردار هستند و امروز همکاری‌های صمیمانه‌ای بین همه نهادها و بخش‌های دو کشور ایجاد شده و روابط ابعاد بسیار گسترده‌ای یافته است.رئیس دفتر رئیس جمهوری به دیدگاه مثبت و سازنده‌ای که در روند اجرای پروژه‌های مشترک بین دستگاه‌ها و بخش‌های مختلف دو کشور ایجاد شده است، اشاره و تصریح کرد: مصمم هستیم هر آنچه می‌توانیم در مسیر گسترش همه جانبه روابط جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان انجام دهیم.

واعظی در ادامه با یادآوری شرایط حساس منطقه، لزوم همکاری و هماهنگی‌های نزدیک بین کشورهای منطقه و بویژه تهران و باکو را مورد تأکید قرار داد.

وی گفت: بی‌تردید در شرایط کنونی منطقه و بی‌ثباتی‌ها و افراطی‌گری‌های موجود، دیدار و رایزنی رییسان جمهوری ایران و آذربایجان بسیار اهمیت دارد، چرا که هر دو کشور به دنبال ثبات و آرامش بوده و با افراطی‌گری، جنگ، درگیری و تجاوز، مخالف هستیم.

وی خاطر نشان کرد: تحکیم مناسبات و همکاری‌های تهران و باکو در راستای تقویت ثبات و امنیت منطقه می‌تواند الگویی در منطقه حساس خاورمیانه باشد و ابتکار

رئیس جمهوری آذربایجان برای برگزاری اجلاس سران سه کشور ایران، روسیه و آذربایجان نشانه‌ای از همکاری‌های منطقه‌ای و همبستگی بین سه کشور برای تحقق اهداف سیاسی و اقتصادی محسوب می‌شود.

رئیس دفتر رییس‌جمهوری همچنین مقابله با افراط‌گری را ضروری دانست و گفت: جمهوری اسلامی ایران با درخواست دولت‌های عراق و سوریه به این کشورها کمک کرد تا عناصر داعش و سایر افراط‌گرایان که در این دو منطقه حضور دارند، نتوانند تفکرات خود را به سایر کشورهای منطقه اشاعه دهند و در این مسیر ضرورت دارد ارتباط و همکاری نزدیک‌تری با یکدیگر داشته باشیم.

شاهین مصطفی اف وزیر اقتصاد جمهوری آذربایجان نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از توسعه روزافزون روابط تهران - باکو در سال‌های گذشته از تلاش‌های ارزشمند واعظی در مسئولیت گذشته و حال قدردانی کرد و گفت: این که در مدت کوتاهی توانستیم سطح مناسبات و همکاری‌های دو کشور را به شرایط کنونی برسانیم، چه بسا در ابتدا باورپذیر به نظر نمی‌رسید، اما با اهتمام و جدیت زمینه بسیاری از همکاری‌ها را فراهم کردیم و مصمم هستیم همین مسیر را با قدرت ادامه دهیم.

وزیر اقتصاد جمهوری آذربایجان با یادآوری حضور هیأت عالی‌رتبه آذربایجانی در تهران به منظور برنامه‌ریزی‌های لازم برای سفر دکتر روحانی به جمهوری آذربایجان، گفت: جمهوری آذربایجان سفر آتی دکتر روحانی را بازگشایی صفحه جدیدی در روابط دو کشور می‌داند و مصمم هستیم در جریان این سفر مهم، اسناد و توافقات پروژه‌های بزرگی را امضاء و به افتتاح برسانیم.

مصطفی اف افزود: پروژه‌های مشترکی که بین دو کشور اجرا شده و یا در مسیر اجرا قرار دارد، ظرفیت اقتصادی دو کشور را هر چه بیشتر افزایش خواهد داد.

وزیر اقتصاد جمهوری آذربایجان تصریح کرد: باکو در تمامی زمینه‌ها به دنبال برقراری روابط گسترده و همه جانبه با تهران است و معتقدیم توسعه روابط دو کشور به نفع دو ملت و ملت‌های منطقه است.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین عناوین