کد خبر: ۱۹۱۲۱۱
تاریخ انتشار: ۱۶ آذر ۱۳۹۶ - ۱۸:۴۴
اقدام سخیف و خارج از عرف ترامپ در قبال قدس اشغالی مبنی بر معرفی کردن بیت المقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی واکنش های بین المللی و شخصیتها را برانگیخت.
 اقدام سخیف و خارج از عرف ترامپ در قبال قدس اشغالی مبنی بر معرفی کردن بیت المقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی واکنش های بین المللی و شخصیتها را برانگیخت.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا طی سخنانی حماقت جدید خود را با معرفی کردن بیت المقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی به اثبات رساند که این اقدام با واکنش‌های تند و محکومیت گسترده کشورهای بین‌المللی و شخصیتها مواجه شد که مهمترین آنها در زیر آمده است:

ایران
رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله العظمی خامنه ای صبح دیروز ضمن هشدار به دولت آمریکا و رژیم صهیونیستی افزودند: قطعاً دشمن نمیتواند در قضیّه‌ی فلسطین، موفّقیّت مورد نظر خودش را پیدا کند و تردیدی نیست که فلسطین آزاد خواهد شد.
وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، اقدام دولت آمریکا را به شدت محکوم کرد و آن را نقض آشکار قطعنامه‌های بین‌المللی خواند. در بیانیه ایران آمده است: «تصمیم تحریک آمیز و نابخردانه آمریکا مبنی بر به رسمیت شناختن شهر قدس بعنوان پایتخت یکپارچه رژیم صهیونیستی نه تنها به صلح و ثبات این منطقه کمک نخواهد کرد بلکه ضمن رسواسازی نیّات شوم دولت آمریکا و بی اعتبار کردن بیشتر این کشور نزد آن دسته از طرف هایی که هنوز به بیطرفی این کشور در روند سراب گونه مذاکرات صلح باور دارند، باعث تحریک مسلمانان و شعله ور شدن انتفاضه جدید و تشدید تندروی و رفتارهای خشم آلود و خشونت آمیز بیشتر خواهد شد که مسئولیت آن متوجه دولت این کشور و رژیم صهیونیستی است.»

رژیم صهیونیستی
به گزارش فارس، بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی تصمیم ترامپ را «تاریخی» خواند و گفت هر توافق صلح با فلسطین مشروط به این است که اورشلیم (قدس) پایتخت اسرائیل شناخته شود.
نتانیاهو همچنین از تمامی کشورها خواست همانند آمریکا سفارت‌هایشان را از تل‌آویو به بیت‌المقدس منتقل کنند.

سازمان ملل
آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل هم گفت که تصمیم ترامپ برای اعلام قدس به عنوان پایتخت اسرائیل به گفت‌وگوهای صلح میان اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها لطمه می‌زند.

اتحادیه اوپا
فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تصمیم ترامپ درباره قدس را مردود دانست و اعلام کرد موضع این اتحادیه در برابر قدس تغییر نخواهد کرد. وی تصمیم رئیس‌جمهور آمریکا را عامل بازگشت به «دورانی تاریک‌تر» توصیف کرد.

آیت الله سیستانی
آیت الله سیستانی از مراجع عالیقدر عراق تصمیم دولت آمریکا در رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل را محکوم کرد.

روسیه
وزارت خارجه روسیه با صدور بیانیه ای نسبت به اقدام اخیر دونالد ترامپ در خصوص به رسمیت شناختن قدس به عنوان مرکز رژیم صهیونیستی ابراز نگرانی کرد.
در بیانیه وزارت خارجه روسیه آمده است که این اقدام ممکن است به پیچیده شدن اوضاع بیانجامد و تمام طرفها باید در این خصوص خویشتن دار باشند.

فرانسه
امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه هم تصمیم ترامپ را «تأسف‌آور» توصیف کرد و اعلام کرد که پاریس از اعلام قدس به عنوان پایتخت اسرائیل حمایت نمی‌کند.

انگلیس
ترزا می، نخست‌وزیر انگلیس می‌گوید با تصمیم «غیرسازنده» ترامپ برای شناسایی بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل، مخالف است.
وزیر خارجه انگلیس گفت این کشور با تصمیم آمریکا برای تغییر سفارت مخالف است و قصدی برای انجام اقدام مشابه ندارد.

تشکیلات خودگردان فلسطین
محمود عباس اقدام ترامپ را «نقض تمامی قطعنامه‌ها و توافقات بین‌المللی و دوجانبه» خواند و گفت: «تصمیم ترامپ به منزله خروج آمریکا از گفت‌وگوهای صلح است.» وی همچنین گفت: «فلسطین بزرگتر از آن است که ترامپ بتواند با این تصمیم خود تاریخ آن را تغییر دهد.»

حماس
اسماعیل هنیه رئیس دفتر سیاسی حماس در سخنرانی تلویزیونی خود پس از اعلام قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی از سوی آمریکا اعلام کرد ملت فلسطین در برابر این رویکرد واشنگتن تسلیم نمی‌شوند و پاسخی مناسب خواهند داد.

حزب‌الله لبنان
شیخ نعیم قاسم معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان اعلام کرد موضع ترامپ به معنای پایان راهکار دو دولتی و روند سازش است. باید از گزینه مقاومت در تمامی سطوح حمایت شود.

فتح
«گردان‌های الاقصی تیپ العامودی» شاخه نظامی جنبش فتح نیز این تصمیم آمریکا را محکوم کرد و از سازمان آزادیبخش فسلطین خواست تمامی توافق‌ها با رژیم صهیونیستی را لغو کند.

آلمان
صدر اعظم آنگلا مرکل اعلام کرد که کشورش از تصمیم ترامپ حمایت نمی‌کند و وضعیت قدس بایستی از طریق مذاکره در چارچوب راه حل دو کشور مشخص شود.

ترکیه
اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه تصریح کرد که اقدام «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در به رسمیت شناختن قدس بعنوان پایتخت رژیم صهیونیستی، بی‌اعتنایی به تصمیمات سازمان ملل است.
وزیر خارجه ترکیه نیز در حساب کاربری‌اش در توئیتر تصمیم ترامپ را خلاف قوانین بین‌‌الملل و قطعنامه‌های سازمان ملل دانست و آن را «غیرمسئولانه» خواند. در شهرهای مختلف ترکیه مقابل مقرهای دیپلماتیک آمریکا تجمع شد.
نخست وزیر ترکیه نیز با تشبیه تصمیم آمریکا درباره قدس به همه‌پرسی جدایی کردستان عراق، گفت این کار نتیجه‌ای مشابه کشیدن ضامن نارنجک را درپی خواهد داشت.

عربستان سعودی
عربستان سعودی هم تصمیم ترامپ برای اعلام قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی را محکوم کرد و گفت این موضوع را با «تأسف فراوان» دنبال کرده است. عربستان رفتار آمریکا را «غیرقابل توجیه، غیرمسئولانه و ناموجه» دانست.

لبنان
سعد حریری، نخست‌وزیر لبنان، ضمن محکوم کردن تصمیم ترامپ درباره قدس، همبستگی خود را با مردم فلسطین اعلام کرد. میشل عون، رئیس‌جمهور این کشور هم گفت تصمیم رئیس جمهوری آمریکا تهدیدی برای‌ فرایند صلح و ثبات منطقه است.

تونس
گروه‌ها و احزاب سیاسی در تونس، خواستار برگزاری تظاهرات گسترده‌ در اعتراض به اقدام ترامپ علیه قدس اشغالی در روز جمعه شدند.

مقتدی صدر، رهبر جریان صدر عراق
به گزارش العالم؛ رهبر جریان صدر عراق خواستار بستن سفارتخانه‌های آمریکا و اسرائیل در کشورهای عربی و اسلامی شد.
مقتدا صدر در کنفرانس مطبوعاتی خود در بغداد درباره تصمیم ترامپ درباره قدس گفت از امروز به بعد هدف اصلی "بهار عربی"، رژیم صهیونیستی و خانئان قدرت طلب خواهد بود.
رهبر جریان صدر گفت: ترامپ با این کار، چگونه دنبال صلح است ما می گوییم هیچ صلحی با استکبار نداریم.
مقتدا صدر به تجاوزات عربستان به چند کشور اسلامی در منطقه اشاره کرد و گفت حالا وقت آن رسیده که عربستان دست از تجاوز به یمن و سوریه و بحرین بردارد و ائتلاف خود را متوجه فلسطین کند.
مقتدا صدر گفت: از سازمان همکاری اسلامی و اتحادیه عرب می خواهیم خود وارد عمل شده و دیگر به محکوم کردن بسنده نکند.

اردن
اردن اعلام کرد اقدام دولت آمریکا در اعلام قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی نقض توافقات بین‌المللی است.

سازمان اوقاف اسلامی قدس
سازمان اوقاف اسلامی قدس از دولت آمریکا درخواست کرد فورا از تصمیمش در به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت فلسطین اشغالی بازگردد و این تصمیم را ظالمانه خواند.

مغرب
مغرب، سفرای فرانسه، روسیه، چین و انگلیس را برای بررسی اقدام ترامپ در شناسایی قدس به عنوان پایتخت فلسطین اشغالی احضار کرد.

مصر
دفتر ریاست‌جمهوری مصر در بیانیه‌ای اعلام کرد عبدالفتاح السیسی، رئیس‌جمهور این کشور در تماس تلفنی با محمود عباس، مخالفت خود را با تصمیم ترامپ در خصوص قدس اعلام کرد.

سوریه
دفتر ریاست‌جمهوری سوریه اعلام کرد: «آینده قدس را تنها اراده و عزم وفاداران به آرمان فلسطین تعیین خواهد کرد نه یک دولت یا رئیس جمهور؛ این آرمان در وجدان مردم عرب تا تشکیل دولت فلسطین به پایتختی قدس زنده و پاینده خواهد ماند.»

عراق
دفتر نخست‌وزیری عراق تصمیم دولت آمریکا مبنی بر به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی را محکوم کرد.
رئیس پارلمان عراق نیز ضمن محکوم کردن اقدام واشنگتن در اعلام قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی، خواستار نشست فوری کشورهای عربی و اسلامی شد.

جمهوری چک
جمهوری چک، اندکی بعد از سخنرانی ترامپ قدس غربی را به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی به رسمیت شناخت

مالزی
نخست وزیر مالزی از همه مسلمانان جهان خواست مخالفت خود با تغییر پایتخت رژیم صهیونیستی را اعلام کرده و برای همیشه با این تصمیم مخالفت کنند.

پاکستان
وزارت امور خارجه پاکستان با صدور بیانیه‌ای با تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا درباره به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی مخالفت کرد.

گفتنی ست؛ «اسماعیل هنیه» رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی «حماس» ضمن دعوت به تظاهرات در کرانه باختری، آغاز انتفاضه چهارم را اعلام کرد.شهرهای مختلف کرانه باختری از جمله رام‌الله، طولکرم، نابلس، الخلیل، بیت‌لحم و قدس امروز (پنجشنبه) شاهد تظاهرات گسترده علیه تصمیم آمریکا در به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت فلسطین اشغالی بودند و درگیری‌هایی میان آنها و نظامیان صهیونیست رخ داد.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین عناوین