|
|
امروز: چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۴:۵۷
کد خبر: ۳۶۲۱۲۹
تاریخ انتشار: ۱۰ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۷:۵۳
ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، روز چهارشنبه در جلسه‌ای درباره بودجه نظامی سال آینده ایالات متحده در کمیسیون نیروهای مسلح مجلس نمایندگان گفت که جنگ هم‌زمان با روسیه و چین برای آمریکا «بسیار دشوار» خواهد بود.


بی بی سی: یک فرمانده ارشد آمریکا در کنگره ایالات متحده گفته است که افزایش همکاری بین ایران، روسیه و چین، تا سال‌ها برای برای آمریکا مشکل‌ساز خواهد شد؛ اما افزوده جنگ با هیچ یک از این سه کشور «نه گریزناپذیر است و نه قریب‌الوقوع.»

ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، روز چهارشنبه در جلسه‌ای درباره بودجه نظامی سال آینده ایالات متحده در کمیسیون نیروهای مسلح مجلس نمایندگان گفت که جنگ هم‌زمان با روسیه و چین برای آمریکا «بسیار دشوار» خواهد بود.

این مقام ارشد آمریکایی گفته همکاری بین این سه کشور را «یک اتحاد کامل واقعی نمی‌دانم، اما ما شاهد نزدیک‌تر شدن آنها به یک‌دیگر هستیم و این مشکل‌ساز است.»

این عالی‌رتبه‌ترین مقام نظامی آمریکا هفته پیش هم به کمیته فرعی اعتبارات دفاعی مجلس نمایندگان آمریکا گفته بود که ارتش ایالات متحده، «گزینه‌های متعددی» را برای رئیس‌جمهور جو بایدن آماده کرده‌ است تا اگر تهران برای ساخت سلاح هسته‌ای واقعی تصمیم بگیرد، یا زمانی که آغاز به تولید آن کند، «این گزینه‌ها مورد بررسی و استفاده قرار گیرد».

او در جلسه روز چهارشنبه گفت چین و روسیه «روش‌هایی برای تهدید منافع ما دارند» و این نخستین‌بار است که آمریکا هم‌زمان «با دو قدرت بزرگ هسته‌ای» روبه‌رو می‌شود.

رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا در جلسه کنگره گفته است که توانایی‌های هسته‌ای چین با توانایی‌های ایالات متحده «تطابق ندارد»، اما هنوز قابل توجه است.

این مقام ارشد نظامی آمریکا در پاسخ به پرسش‌های اعضای کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان گفت: «احتمالاً نمی‌توانیم کاری برای متوقف‌کردن، کندکردن، مختل‌کردن، ممانعت‌کردن یا نابودکردن برنامه هسته‌ای چین انجام دهیم، برنامه‌ای که برای ۱۰ تا ۲۰ سال آینده آن برنامه‌ٰریزی کرده‌اند. آنها طبق برنامه خودشان پیش می‌روند و من فکر می‌کنم اهرم‌های بسیار کمی وجود دارد که بتوانیم از خارج، برای جلوگیری از آن کاری کنیم.»

پیش‌تر هم مقامات آمریکا درباره احتمال کمک‌کردن چین به روسیه در جنگ علیه اوکراین هشدار داده‌اند.

شی جین‌پینگ، رهبر چین، به‌تازگی به مسکو سفر کرد و در کرملین با ولادیمیر پوتین، همتایش در روسیه دیدار و گفت‌وگو کرد.

او هنگام ترک کرملین به رپیس‌جمهوری روسیه گفت «تغییراتی در حال رخ‌دادن است که مشابه آن برای صدها سال دیده نشده است؛ و ما کسانی هستیم که این تغییرات را با یک‌دیگر پیش می‌بریم.»
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اخبار روز
ببینید و بشنوید