کد خبر: ۲۹۳۲۴۷
تاریخ انتشار: ۲۵ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۰:۴۵
ولیعهد سعودی معمولا برای اشراف بر خط سیر طرحی که در اکتبر سال 2017 آن را اعلام کرد، به منطقه نیوم رفت و آمد دارد و طبق این برنامه، قصد دارد در شهر جدید نیوم، یک منطقه سرمایه گذاری و صنعتی راه اندازی کند؛ که محل آن، در ساحل شمال غربی دریای سرخ است.
مصطفى الزواتی در عربی پست نوشت: پس از گذشت بیش از شش هفته از اعلام ثبت اولین مورد ابتلای قطعی به کووید 19 در عربستان سعودی، ویروس کرونا به خاندان حاکم در این کشور نیز رسید.

در ادامه این مطلب آمده است: در ادامه، دربار عربستان تا اطلاع ثانوی کاملا تعطیل شد. روزنامه نیویورک تایمزنیز  در گزارشی از ابتلای 15 شاهزاده سعودی به ویروس کرونا خبر داد.

در این باره منابع ویژه عربی پست تصریح می کنند که بن سلمان ولیعهد سعودی، تمام مشاوران و شخصیتهایی که در دبار پادشاهی، نزدیک وی بودند را به منطقه نیوم در ساحل دریای سرخ برده است تا از ابتلای انها به کرونا جلوگیری کند.+

به این ترتیب، بن سلمان در حال حاضر از داخل یکی از کاخ های پنجگانه اش در منطقه نیوم که در شمال غرب عربستان واقع است، امور کشور را اداره می کند و تعدادی از مشاوران وی در دیوان پادشاهی نیز به او کمک می کنند که در رأس آنها، فهد العیسی رئیس دیوان پادشاهی، محمد التویجری مشاور این دیوان و بدر بن عبدالله آل سعود، وزیر فرهنگ هستند.

پیش از این، بن سلمان با مشاوران نزدیک به خود، به کاخهای واقع در نیوم، رفت و آمد داشت، از جمله با سعود القحطانی، البته پیش از آنکه از به طور کامل از صحنه سیاسی غیب شود.

سلمان، در مکانی به دور از پسرش قرنطینه شده است

اما ملک سلمان بن عبدالعزیز، در کاخ ویژه اش در محله المرجان شهر جده، خود را قرنطینه کرده است، منطقه ای که تعدادی دیگر از کاخهای جدید شاهزاده های سعودی در آن قرار دارد. از آن میان، کاخ شاهزاده عبدالعزیز بن فهد است که به کاخ ملک سلمان در این منطقه نزدیک است. امتیاز خاصّ این منطقه، مدرن بودن آن و دوری اش از تراکم جمعیت است. ضمن اینکه از پیشرفته ترین و جدیدترین مناطق در جده محسوب می شود.

کاخ ویژه واقع در محله المرجان، از املاک شناخته نشده ملک سلمان است که به ندرت در آن از میهمانان خود پذیرایی می کند، به همین دلیل، این کاخ را برای قرنطینه خود برگزیده است. منابع آگاه تاکید می کنند که ملک سلمان به سفارش پزشکان خود عمل کرده و از مصاحبت با مسئولان و مردم، دوری کرده است. علاوه بر اینکه با توجه به وضعیت سلامت او و بیماری انسداد رگهای قلب که از آن رنج می برد، قرنطینه برای وی کاملا ضروری است.

روزنامه نیویورک تایمز در گزارش خود آورده بود که ملک سلمان و ولیعهد او در دو مکان جداگانه قرنطینه شده اند، که به ساحل دریای سرخ نزدیک است. اما این روزنامه به مکان حضور آنها به شکل واضحی اشاره نکرده بود.

شاهزاده خالد بن فرحان، که مقیم آلمان است، به عربی پست گفت: افراد خاندان سعودی، معمولا چند کاخ در شهرهای اصلی دارند که برخی از آنها برای مردم شناخته شده و برخی دیگر، کاملا شخصی و شناخته نشده هستند.

بن فرحان می افزاید: پادشاه سعودی و ولیعهد او، هر سال طبق عادت چند روز پیش از ماه رمضان به کاخ السلام در جده می روند و سپس، در ده روز آخر ماه رمضان، به کاخ الصفا در مکه مکرمه می روند، تا از اوضاع حکومتی در ماه رمضان در مکه مطلع شوند. اما ویروس کرونا و حالت اماده باش اعلام شده در عربستان، موجب تغییر برنامه های سالانه شده و تحت تاثیر آن، حج عمره در مکه و در ماه رمضان لغو شد که علت آن، نگرانی از شیوع ویروس بین حج گزاران است.

چرا نیوم؟

ولیعهد سعودی معمولا برای اشراف بر خط سیر طرحی که در اکتبر سال 2017 آن را اعلام کرد، به منطقه نیوم رفت و آمد دارد و طبق این برنامه، قصد دارد در شهر جدید نیوم، یک منطقه سرمایه گذاری و صنعتی راه اندازی کند؛ که محل آن، در ساحل شمال غربی دریای سرخ است.

این منطقه مورد اهتمام خاصّ بن سلمان است، به این دلیل که طرحی را در آن آغاز کرده است که در ضمن برنامه توسعه 2030 مملکت سعودی جای می گیرد. از این رو، محل قرنطینه خود را نیز در همین منطقه انتخاب کرد تا بر امور آن اشراف داشته باشد.

منبع: انتخاب
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اخبار روز
ببینید و بشنوید
آخرین عناوین