|
|
امروز: جمعه ۲۹ شهريور ۱۳۹۸ - ۲۳:۰۹
کد خبر: ۲۶۴۰۹۱
تاریخ انتشار: ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۳
معاون توسعه مدیریت سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری طرح «حمایت از مرمت و احیای بافت‌های فرهنگی تاریخی» را یک حمایت صددرصدی از مالکان و سرمایه‌گذاران بافت‌های تاریخی دانست.
 معاون توسعه مدیریت سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری طرح «حمایت از مرمت و احیای بافت‌های فرهنگی تاریخی» را یک حمایت صددرصدی از مالکان و سرمایه‌گذاران بافت‌های تاریخی دانست.

به گزارش ایسنا، محمد خیاطیان این مصوبه را قانونی دانست که ماحصل سال‌ها کار کارشناسی است و گفت: کشور ما یک سرزمین تاریخی است که به‌دلیل گستردگی آثار تاریخی، صیانت، مرمت، حفظ و احیای این آثار کار بسیار بزرگی است و حد و مرزی نمی‌شناسد.

او با اشاره به نیاز به همت بخش خصوصی و مشارکت آن‌ها برای اجرایی شدن این طرح، ادامه داد: باید بخش خصوصی را برای مشارکت در این خصوص مجاب کنیم تا حمایت همه‌جانبه از این موضوع داشته باشند و در این میان تصویب طرح حمایت از مرمت و احیای بافت‌های فرهنگی تاریخی یکی از مهم‌ترین راهکارهای افزایش مشارکت بخش خصوصی است.

معاون توسعه مدیریت سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری با بیان این‌که طرح حمایت از مرمت و احیای بافت‌های فرهنگی تاریخی در واقع حمایت صددرصدی از مالکان و سرمایه‌گذاران در این بافت‌ها است و ماده ۱۴ این طرح که دو روز پیش در مجلس بررسی و مصوب شد نشان‌دهنده عزم دولت و مجلس برای حمایت صددرصدی از مالکان و سرمایه‌گذاران این بافت‌هاست، ادامه داد: در گذشته اگر فردی قصد تغییر کاربری یک فضای تاریخی را داشت علاوه بر این‌که باید پروسه‌های اداری متعددی را طی می‌کرد و هزینه‌هایی نیز می‌پرداخت، اما اکنون با تصویب ماده ۱۴ طرح حمایت از مرمت و احیای بافت‌های تاریخی و فرهنگی بدون صرف هزینه و با کمترین زمان می‌تواند نسبت به تغییر کاربری فضای یک بنای تاریخی اقدام کند.

خیاطیان با اشاره به این‌که با تصویب این طرح به خصوص ماده ۱۴ آن، از این به بعد باید شاهد یک انقلاب در حوزه احیا و مرمت بافت‌ها و بناهای فرهنگی تاریخی باشیم، اضافه کرد: ایران سرزمین تاریخی است و تعداد بسیار زیادی بنا و بافت و محوطه فرهنگی تاریخی در کشور وجود دارد که منابع دولتی برای مرمت و احیای این تعداد از آثار محدود است، بنابراین نیازمند مشارکت‌های مردمی و همت بخش خصوصی هستیم که قانون حمایت از مرمت و احیای بافت‌های فرهنگی تاریخی و خصوصاً ماده ۱۴ این طرح، مسیر را برای این مهم همواره کرده است.

او درباره سازوکارهای اجرایی این قانون نیز توضیح داد: سازمان میراث‌فرهنگی آمادگی لازم برای اجرای این قانون را دارد و در کنار این قانون بسته‌های تشویقی برای مالکان و سرمایه‌گذاران بافت‌های فرهنگی تاریخی در نظر گرفته شده است.

او تاکید کرد: سازمان میراث‌فرهنگی یک سازمان پیشرو در حوزه مرمت بافت‌ها و بناهای تاریخی است. ماده ۲۷ قانون الحاقی دو به دستگاه‌ها اجازه داده است تا آثار تاریخی خود را به بخش خصوصی واگذار کنند که خوشبختانه قرار گرفتن قانون مرمت و احیای بافت‌های فرهنگی و تاریخی در کنار ماده ۲۷ قانون الحاقی دو، سرعت اجرای این کار را بالا می‌برد.

براساس این گزارش، نمایندگان در نشست علنی یکشنبه ۲۹ اردیبهشت مجلس شورای اسلامی با ماده ۱۴ طرح حمایت از مرمت و احیای بافت‌های تاریخی- فرهنگی ارجاعی از کمیسیون با ۱۸۹ رأی موافق، ۸ رأی مخالف و ۲ رأی ممتنع از مجموع ۲۳۴ نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.

بر اساس ماده ۱۴ این طرح، هرگونه مرمت، احیا، تعمیرات اساسی و بهره‌برداری از املاک تاریخی- فرهنگی ثبت‌شده یا املاک واجد ارزش‌های تاریخی – فرهنگی موضوع این قانون در صورت استقرار فعالیت‌های مطابق ضوابط میراث‌فرهنگی از هزینه‌های مربوط به تغییر کاربری، مرمت و بازسازی معاف خواهد بود. همچنین پیش از این نیز نمایندگان مجلس، طرح حمایت از مرمت و احیای بافت‌های تاریخی - فرهنگی و توانمندسازی مالکان و بهره‌برداران این قبیل بناها را در ۱۸ ماده و سه تبصره تصویب کرده‌اند.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین عناوین