کد خبر: ۲۶۳۱۹۱
تاریخ انتشار: ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۰
اگر در تندباد حوادث امروز نسبت به این میراث بزرگ که توسط پیشینیان فردوسی همچون رودکی بزرگ، دقیقی و عنصری پایه گذاشته شد و البته توسط فردوسی به سترگی و معنایی رسید، بی‌تفاوت باشیم هم جنبه هویتی ما و هم جنبه امنیتی ما دچار مخاطره می‌شود، بنابراین وظیفه این دستگاه‌هاست که کمک کنند.
قائم‌مقام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: اگر نسبت به زبان و خط فارسی بی‌تفاوت باشیم هم جنبه هویتی و هم جنبه امنیتی ما دچار مخاطره می‌شود.

حسین انتظامی در مراسم اعطای نشان عالی فرهنگی و هنری فردوسی که  در دانشکده علوم پایه دانشگاه فردوسی برگزار شد با اشاره این‌که این روز همزمان با پاسداشت زبان فارسی است، اظهار کرد: زبان و البته خط فارسی جنبه هویت‌بخش و امنیت‌آفرین برای ما دارد و وظیفه دستگاه‌های فرهنگی، تبلیغاتی، علمی و آموزش و پرورش در این زمینه دوچندان است.

او ادامه داد:  اگر در تندباد حوادث امروز نسبت به این میراث بزرگ که توسط پیشینیان فردوسی همچون رودکی بزرگ، دقیقی و عنصری  پایه گذاشته شد و البته توسط فردوسی به سترگی و معنایی رسید، بی‌تفاوت باشیم هم جنبه هویتی ما و هم جنبه امنیتی ما دچار مخاطره می‌شود، بنابراین  وظیفه این دستگاه‌هاست که کمک کنند.

رئیس سازمان سینمایی کشور تصریح کرد:  البته تاکید و نگاه من جنبه افراطی نسبت به زبان فارسی ندارد ولی  وقتی انسان  می‌بیند در گویش‌ها، در خط و در زبان امروز فخامت زبان فارسی نادیده گرفته می‌شود می‌تواند نگران باشد.

انتظامی با اشاره به نگاه اسطوره‌ای فردوسی گفت: اگر فردوسی نبود بسیاری از اسطوره‌هایی که در فرهنگ و تمدن‌مان داریم و به آن‌ها افتخار می‌کنیم، نبودند.

او یادآور شد: هر ایرانی پاک‌سرشتی که شاهنامه را می‌خواند، روحیه وطن‌دوستی، غیرت، سلحشوری و جنبه‌های حماسی در او زنده می‌شود.  در این روزگار که ملت ما در معرض تهدیدات نامربوط است، بازگشت به روحیه حماسی و سلحشوری  فردوسی را نیاز داریم.

قائم‌مقام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: در تولید آثار فرهنگی هرچقدر بیشتر به شاهنامه تاسی کنیم جنبه‌های تولیدات فاخر را بیشتر شاهد خواهیم بود. اگرچه  خوشبختانه تولیدات فرهنگی با اتکا به شاهنامه در تاریخ تولیدات فرهنگی کشورمان زیاد بوده، اما این دریا چنان عمیق است که همچنان می‌توان به تولیدات فرهنگی فاخر متکی بر آن عنایت داشت.


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین عناوین