|
|
امروز: جمعه ۰۱ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۹
کد خبر: ۲۶۰۶۲۹
تاریخ انتشار: ۰۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۲۲:۵۶
فرستاده سازمان ملل به غرب آسیا در گزارش خود با هشدار مبنی بر اینکه تشکیلات خودگردان فلسطین در آستانه فروپاشی اقتصادی و سیاسی است، تصریح کرد در تلاش ها برای حل بحران فلسطین باید بر این موضوع تاکید شود که ایجاد کشور فلسطین فقط در غزه یا تشکیل کشور فلسطین بدون غزه، امکان پذیر نیست.
 گزارش جدید فرستاده سازمان ملل به خاورمیانه (غرب آسیا) حاکی از آن است که تشکیلات خودگردان فلسطین در آستانه فروپاشی اقتصادی و سیاسی است. در این گزارش که امروز پنجشنبه منتشر شد، آمده است تلاش ها برای جلوگیری از وقوع هر گونه تنش جدیدی در جنوب اسرائیل و نوار غزه موفقیت آمیز بوده است.

به گفته این گزارش، طی شش ماه اخیر، «اوضاع سیاسی، انسانی و اقتصادی و اوضاع حقوق بشر در مناطق فلسطین، به شکل مستمر وخیم و -گاهی دردناک- بود.»

این گزارش از گسترش شهرک ها، خشونت شهرک نشینان در قبال فلسطینیان، ویران کردن منازل و رویارویی بین فلسطینیان و نیروهای امنیتی اسرائیل انتقاد کرد.

تهیه کنندگان این گزارش افزودند زیان های طرف فلسطینی به اسرائیل، ناشی از «تظاهرات هفتگی نزدیک دیوار مرزی بود. در چارچوب این تظاهرات، تلاش هایی برای عبور از دیوار مرزی به اسرائیل صورت گرفت و بمب ها و موشک هایی از غزه به سمت جنوب اسرائیل و مرکز آن شلیک شد.» با این حال، این گزارش افزود: واکنش اسرائیل به این اقدامات تحریک آمیز، به کشته شدن هفتاد تن از جمله نوزده کودک و زخمی شدن هزاران تن منجر شد. از سوی دیگر، تلفات طرف اسرائیلی شامل یک کشته و هشت زخمی می شد.

به رغم اقدامات خشونت آمیز، تنش ها بین اسرائیل و حماس در غزه مهار شد. این موضوع به لطف تلاش های مصر و حمایت های سازمان ملل و دیگر شرکا بود که به سرعت، کمک های انسانی و اقتصادی را برای ساکنان فلسطینی فراهم کردند.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین عناوین