|
|
امروز: پنجشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۸
کد خبر: ۲۵۹۲۳۲
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۵
با گروه‌های خاصی نظیر مادران باردار، کودکان، سالمندان و افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن مواجه هستیم که باید تحت مراقبت ویژه قرار می‌گرفتند. در این راستا ۷۲ تیم سلامت متشکل از پزشک، ماما و کارشناس بهداشت محیط و بیماری‌ها در محل‌های اسکان سیل‌زدگان به صورت دائمی یا سیار مستقر شده‌اند.
 رئیس مرکز بهداشت خوزستان با اشاره به ستقرار ۷۲ تیم سلامت در محل‌های اسکان سیل‌زدگان، گفت: خوشبختانه هیچ موردی از ابتلاء به بیماری‌های واگیر گزارش نشده است.

دکتر سید مهدی حسینی‌زاده در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به پیامدهای وقوع سیلاب در حوزه بهداشت و سلامت، اظهار کرد: طبیعتاً وقوع سیلاب علاوه بر خساراتی که به منازل، تأسیسات و اموال وارد می‌کند، سلامت جسمی و روانی افراد را نیز تحت تأثیر خود قرار می‌دهد.

وی تصریح کرد: در سیل اخیر با هدف به حداقل رساندن عوارض و پیامدهای سیلاب بر سلامت مردم، فعالیت‌های حوزه بهداشت آغاز شده است.

رئیس مرکز بهداشت خوزستان گفت: با گروه‌های خاصی نظیر مادران باردار، کودکان، سالمندان و افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن مواجه هستیم که باید تحت مراقبت ویژه قرار می‌گرفتند. در این راستا ۷۲ تیم سلامت متشکل از پزشک، ماما و کارشناس بهداشت محیط و بیماری‌ها در محل‌های اسکان سیل‌زدگان به صورت دائمی یا سیار مستقر شده‌اند.

حسینی‌زاده بیان کرد: تأمین سلامت مادران باردار و کودکان یک شاخص جهانی و از اهمیت بسیاربالایی برخوردار است به همین منظور تاکنون بیش از ۶۶۲ مادر باردار، ۴ هزار و ۵۴۷ کودک، یک هزار و ۴۵۱ سالمند به اردوگاه‌های سیل‌زدگان و مکان‌های امن منتقل و تحت مراقبت‌های بهداشتی و درمانی قرار گرفته‌اند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اهواز ادامه داد: از زمان وقوع سیلاب تا روز گذشته بیش از ۲۵ هزار و ۸۴۴ نفر از خدمات بهداشتی و درمانی از جمله ویزیت، خدمات مامایی و پرستاری و تزریقات بهره‌مند شده‌اند.

حسینی‌زاده تصریح کرد: با توجه به لزوم رعایت بهداشت فردی در محل‌های اسکان به منظور پیشگیری از شیوع بیماری‌های واگیر به حدود ۱۵ هزار نفر از افراد ساکن در اردوگاه‌ها به صورت چهره به چهره آموزش خودمراقبتی داده شده است که این امر با توجه به اهمیت موضوع، همچنان ادامه دارد.

رئیس مرکز بهداشت خوزستان افزود: همچنین با توجه به احتمال بالای آلودگی آب در زمان وقوع سیلاب و در نتیجه شیوع بیماری‌های گوارشی، به منظور پیشگیری از شیوع این بیماری‌ها، نظارت بر آب آشامیدنی و تغذیه مردم سیل‌زده به ویژه سیل‌زدگانی که اسکان داده شده‌اند در دستور کار قرار دارد. تاکنون بیش از ۱۷ هزار و ۴۰۰ مورد کلرسنجی از آب اشامیدنی، ۲ هزار و ۲۴ مورد نمونه برداری میکروبی انجام شده است. همچنین بر دفن بهداشتی ۳۰ مورد لاشه حیوانات نظارت شده است.

وی بیان کرد: جهت گند‌زدایی سطوح، بیش از ۲ تن آهک تهیه و توزیع شده است. همچنین ۲۰۰ کیلوگرم پرکلرین جهت گندزدایی توزیع و بیش از ۸ تن مواد غذایی غیرقابل مصرف معدوم‌سازی شده است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اهواز ادامه داد: همچنین در راستای رفع نیازهای بهداشتی گروه‌های مختلف سنی بیش از ۶ هزار و ۶۸۹ بسته محصولات سلولزی شامل پوشک بچه و سالمند در اختیار سیل‌زدگان قرار گرفته و ۸۸۷ بسته شیر خشک تحویل مادران دارای نوزاد شده است.

حسینی زاده گفت: همچنین در این مدت ۵ هزار و ۳۲۶ کودک واکسینه و ۳۴۳ مورد نمونه‌برداری بیماری‌های واگیر انجام شده است و خوشبختانه هیچ موردی از ابتلاء به این بیماری‌های گزارش نشده است.

رئیس مرکز بهداشت خوزستان عنوان کرد: همچنین جهت انجام مداخلات روانی اجتماعی به مردم درگیر سیلاب، ۲۵ تیم دو نفره به صورت روزانه به تمامی کمپ‌های اسکان مردم سرکشی می‌کنند و با شناسایی افراد دارای اختلال از گذشته یا متأثر از سیل، مداخلات لازم را انجام می‌دهند.ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین عناوین