|
|
امروز: چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۱:۵۴
کد خبر: ۲۴۷۶۸۸
تاریخ انتشار: ۲۹ دی ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۱
وقتی حمایت از مصرف کننده و تولید کننده در کشور بی صاحب باشه ، بی دلسوز باشه ، بی هدف و بی مدیر و بی برنامه باشه ، بی ناظر و بی ناظم باشه حتما کار معاش و زندگی مردم میفته دست فرصت طلب و سودجو نمک به حروم که متاسفانه افتاده ؟
سید جمشید اوشال - در خبرها آمد که سایپا مجددا گران کرد.

همین چند وقت پیش بود که خودروسازان گران کرده بودند و تولیداتشون رو دو قیمته کردند.
قیمت کارخانه را که به یک نسبتی گران کردند.

 قیمت بازار هم که دو برابر قیمت جدید کارخانه شد و هنوز هم هست؟
باز هم راضی نشدند و ناجوانمردانه دبه کردند و سایپا گران تر شد ؟

وقتی حمایت از مصرف کننده و تولید کننده در کشور بی صاحب باشه ، بی دلسوز باشه ، بی هدف و بی مدیر و بی برنامه باشه ، بی ناظر و بی ناظم باشه حتما کار معاش و زندگی مردم میفته دست فرصت طلب و سودجو نمک به حروم که متاسفانه افتاده ؟

به همین دلیل حتما کالا و خدمات بدون هیچ قاعده ای بی کیفیت میشن و بی حساب گرون میشن .

و نتیجه اینکه بازار گرونی از یک طرف و  بازار قاچاق کالای بد کیفیت از طرف دیگه گرم و داغ میشه که هم ضد تولیده و هم ضد مردم ؟

چند وقت قبل در یادداشتی برای جناب آقای دکتر نهاوندیان نوشتم چرا نباید کالا و خدمات شناسنامه هویت و فرآیند کیفیت داشته باشه و معلوم بشه اگر این کالا دست مردم است ، شروعش از کجا بوده و طی چه فرآیندی به اینجا رسیده ؟

نوشتم ،  چرا نباید کالا و خدمات شناسنامه فرآیند قیمت داشته باشه ، تا مردم بدونند به چه دلیلی قیمت کالا اینه و باید این مبلغ را بپردازند ؟

نوشتم بجز تولید کنندگان و تجار که تامین کنندگان عمده کالا در کشور هستند تعداد 8000 اتحادیه صنفی و حدود 3 میلیون نفر شاغل در کسب و کارهای صنفی داریم که حقیقتا بلاتکلیفند؟

پرسیدم چرا ریش و قیچی کار این اتحادیه های صنفی باید دست یک عده بسیار معدودی برای قیمت گذاری کالاها و خدمات باشه درصورتیکه دولت میتواند با کمک اتحادیه ها قیمت ها و کیفیت های کالا و خدمات  را بر روی سایت هایشان بگذارند و بصورت یکنواخت و ملی اطلاع  رسانی کنند .
پاسخش را ندادند؟

ظاهرا یا بفکرشان نرسیده و یا نمیخواستند پاسخ بدهند؟

ممکنه خیر و صلاح در این باشه که هرکی هرکیه باشه ثباتی در اقتصاد نباشه تا فرصت طلبان بتونند ماهی های خودشون رو از آب گل آلود شده صید کنند و مردم بخاطر هیچ و پوچ دور خودشون بگردند ؟

وقتی نابسامانی شد یعنی هرکی هرجوری دلش خواست میگه و خر خودشو میتازونه و با مردم رفتار میکنه.

هیچ کی هم ازشون نمی پرسه چرا ؟

نگاهی به اتفاقاتی که یک سال قبل افتاد بندازیم ببینیم ،

اول ارزش پول ملی به تقریبا یک سوم رسید

بعد نوبت گران شدن خودرو و قطعاتش شد

بعد نوبت نوبت سفره های مردم شد ، انواع لبنیات و انواع گوشت مرغ و گوسفند گران شد

بعدش مجددا خودرو و قطعاتش گران شدند

و بعدش این مسیر با قدرت تمام و بدون سئوال و جواب ادامه دارد ؟

اخیرا هم برای برای جبران این ضررهای چندین میلیونی حدود 300 هزارتومان به حساب سرپرست های خانواده های کم درآمد میریزند .

که چه شود ؟ که جبران ضرر و زیان شود ؟

نمیدانم که میدانند در جنگ اقتصادی هستیم ،میدانند که باید به مردم آموزش بدن که چگونه با اتفاقاتی که میفته مقابله کنند و چه کار باید کرد .
بجای آموزش و هدفمند کردن مردم فقط یاد گرفتند که بگذارند فرصت طلبان بی حساب گرون کنند و مردم هم ضعیف بشن و نتونند بخرند و توقع هم دارند که همه چی هم وفق مراد باشه ؟

حتما میدونند که در این نوع شرایط جنگ اقتصادی با گرون شدن کالا و خدمات ثروتمندان ، ثروتمند تر و مستضعفان و فقرا ،  مستضعف تر و فقیرتر میشن ؟

حتما میدونند که این وسط هم محیط فساد و احتکار و رانت ایجاد میشه
و مردم هم  مجبور میشوند  برای حفظ خودشون و حفظ حداقل های زندگیشون دست به هرکاری بزنند و تازه این اول بدبختی و بی اخلاقیه .

خدایا از دست این همه بی نظمی خسته شدیم .

یعنی حقیقتا تو این کشور با این همه تحصیلکرده ، دوتا آدم تو این مملکت نیستند که بنشینند فکر کنند و راهکار بدن و نظارت کنند و جوابگو باشن ؟

وقتی نتونستند و نمیتونند دوتا قیمت ساده رو مدیریت و کنترل کنند و نمیتونند خیلی ساده روی سایت ها فرآیند کیفیت و کمیت و قیمت کالا و خدمات رو بگذارند و دلیل بیارند که چرا این قیمت ها اینطوری هستند ،چطور میخواهند ملت رو از بحران هایی که سال هاست ایجاد شده خارج کنند  و خوشبخت و بی نیازشون کنند ؟

نمیگم میخواستیم کشور اول منطقه بشیم که نشدیم .

حداقل ما رو به ته جدول کشور آخر منطقه نفرستید و شرایط زندگی رو بدتر از این نکنید ؟

واقعا این کارها سئوال برانگیزه چه دست هایی این وسط است که با عملکرد ضعیف و ناتوان مردم رو دستی دستی و با برنامه میکشند به سمت نارضایتی ؟

مگر قرار نبود و دولت ها سالها قول ندادند استضعاف و فقر و محرومیت از کشور میرود و محو میشود .
حتما میدونید که حاصل این نوع افسار گسیختگی در مدیریت و فرآیند در قیمت گذاری کالا و خدمات آخر استضعاف و رسوندن مردم به فقر و محرومیته ؟

چی باید گفت که هر چی بگیم تف سربالاست ؟

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین عناوین