|
|
امروز: سه‌شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۷:۴۰
کد خبر: ۲۴۶۷۴۹
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۷ - ۱۸:۱۴
دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی با ذکر این نکته که منطقه آزاد بدون اجرای کامل قانون آن واقعی نیست و در حد یک عنوان باقی می ماند از دخالت دستگاه ها و نهادها در امور مناطق آزاد و نادیده گرفتن نص صریح قانون اظهار تاسف کرد.
 وزیر امور اقتصادی و دارایی در نشستی که با حضور مرتضی بانک، مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی، مدیران عامل سازمان های مناطق آزاد و معاونین دبیرخانه شورایعالی در محل این وزارتخانه برگزار شد، با تاکید بر اهمیت نقش مناطق آزاد در دوران تحریم، بر ضرورت اجرای قانون چگونگی اداره این مناطق به شکل کامل تاکید کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی تدبیر و امید به نقل از (شادا)، دکتر فرهاد دژپسند با اشاره به اینکه مناطق آزاد را باید "آزاد" گذاشت تا فراتر از موقعیت سرزمین اصلی، امکان مبادلات تجاری اقتصادی در محدوده آن فراهم شود.

وی با بیان اینکه باید تلاش شود مناطق آزاد، معین سرمایه گذاری در کشور شوند، تصریح کرد: تا حد امکان باید از تسری دستورالعمل ها و بخشنامه هایی که مربوط به سرزمین اصلی است، به مناطق آزاد جلوگیری شود.

وزیر اقتصاد افزود: رویکرد جدید دبیرخانه شورایعالی و مناطق آزاد را، در تحقق صادرات، جذب سرمایه گذاری خارجی و داخلی و اصلاح فضای کسب و کار مبتنی بر حمایت از تولید داخلی مثبت ارزیابی کرد و در ادامه به حفظ ثبات بازار ارز تاکید کرد.
.
دژپسند با اشاره به توسعه مناطق آزاد و موفقیت آنها در سایر کشورها به خصوص همسایگان ما گفت:  باید نوع نگاه به مناطق آزاد در کشور آسیب شناسی شود تا مشکلات موجود را ریشه یابی و آنها را مرتفع کنیم.

در ادامه این نشست، مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزا تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی با ارائه گزارشی از عملکرد مناطق آزاد در دوره اول دولت تدبیر و امید تاکنون به رشد عدد صادرات از ١٩٢ میلیون دلار در سال ٩٢ و به میزان صادرات ١ میلیارد و ٥٠ میلیون دلار در سال ٩٦ اشاره کرد و افزود: در تلاشیم با همه موانع و مشکلات پیش آمده در فضای اقتصادی کشور این روند مثبت همچنان ادامه یابد.

مرتضی بانک، اشتغال ایجاد شده در مناطق آزاد که بالغ بر 285 هزار نفر است را ماحصل حضور 1600 واحد تولیدی خدماتی در این مناطق دانست و گفت: برنامه های مختلفی برای حمایت از تولید و ایجاد فضای مناسب برای کسب و کارهای نوین در مناطق در دست اقدام است که ظرفیت اشتغال طی سال های آتی قطعا گسترش خواهد یافت.

وی افزود: مناطق آزاد بدون بهره مندی از بودجه دولتی طی ٥ سال، 10 هزار میلیارد تومان درآمد داشته که ٥٠ درصد آن صرف پروژه های عمرانی و تکمیل زیرساخت های این مناطق شده است.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی با ذکر این نکته که منطقه آزاد بدون اجرای کامل قانون آن واقعی نیست و در حد یک عنوان باقی می ماند از دخالت دستگاه ها و نهادها در امور مناطق آزاد و نادیده گرفتن نص صریح قانون اظهار تاسف کرد.

در پایان این  نشست، مدیران عامل سازمان های مناطق آزاد نیز گزارش کوتاهی از مشکلات و موانع پیش روی مطرح کردند.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین عناوین