|
|
امروز: دوشنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۰
کد خبر: ۲۴۱۵۴۷
تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۳
وانژو منگ، مدیر مالی بین‌المللی شرکت چینی هوآوی که به تخطی از تحریم‌های آمریکا علیه ایران مظنون است،روز شنبه در ونکوور کانادا بازداشت شده است و به دولت آمریکا استرداد داده می‌شود.
 مدیر عامل شرکت چینی هوآوی در کانادا به اتهام دولت آمریکا تحت عنوان تخطی از تحریم‌های ایران بازداشت شد.

به گزاریش شبکه اطلاع رسانی تدبیر و امید، به نقل از دیلی میل ،وانژو منگ، مدیر مالی بین‌المللی شرکت چینی هوآوی که به تخطی از تحریم‌های آمریکا علیه ایران مظنون است،روز شنبه  در ونکوور کانادا بازداشت شده است و به دولت آمریکا استرداد داده می‌شود.

سفیر چین در کاندا، ایالات متحده آمریکا و همچنین کانادا را برای این بازداشت مورد انتقاد قرار داده و خواستار آزادی هرچه سریعتر منگ شد.

وی در این باره گفت که به طور مصمم با بازداشت منگ مقابله می‌کند و درخواست آزادی زودهنگام او را دارد.

سفیر چین در کانادا در بیانیه‌ای در این باره گفت: پلیس آمریکا یک شهروند چینی را بازداشت کرده است که هیچ‌گونه تخطی از قوانین ایالات متحده آمریکا و یا کانادا انجام نداده است.

چین  در توضیحاتی جدی به آمریکا و کانادا خواستار اصلاح هرچه سریع‌تر رفتار نادرست آن‌ها و باز گرداندن آزادی منگ وانژو شده‌اند.

به نوشته ایسنا؛سخنگوی وزارت دادگستری کانادا در این باره گفت: منگ که از اعضای هیئت رئیسه این شرکت فناوری بوده و دختر رن ژنگفی، بنیان‌گذار این شرکت است، در یکم ماه دسامبر بازداست شده و جلسه استماعی در روز جمعه برای او ترتیب داده شده است.

نمایندگان هوآوی که یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های ارتباطات است به نیویورک‌تایمز گفتند: اطلاعات بسیار کمی از اتهامات در اختیار این شرکت قرار گرفته و این شرکت از هیچ گونه تخلفی توسط منگ آگاه نیست.

مقامات وزارت دادگستری کانادا و ایالات متحده آمریکا پاسخ سریعی به درخواست ارائه نظر در این‌باره نداشته‌اند.

منابعی اگاه به رویترز گفته‌اند که مقامات آمریکایی حداقل از سال ۲۰۱۶ هوآوی را به انتساب فرستادن محصولات با اصالت آمریکایی به ایران و سایر کشورها که تخطی از قوانین تحریم‌ و صادرات آمریکا به شمار می‌رود، مورد تفحص  قرار داده‌اند.

یک مقام کاندایی گفت: بنا به درخواست منگ برای ممنوعیت اشاعه جمعی این مسئله، اطلاعات بیثتری نمی‌توانیم در این باره بدهیم.


به گفته افراد و منابع آگاه، وی در صادرات و فروش محصولات و تجهیزاتی که در ایالات متحده آمریکا ساخته و توسعه داده شده بودند و یا مخصوص این کشور تولید شده‌اند، و انتقال آنها به کشورهای تحت تحریم‌های اقتصادی آمریکا نظیر ایران دست داشته و همکاری کرده است.

برخی از مقامات قضایی در آمریکا پیشتر گفته بودند که برخی از مقامات و مدیران شرکت چینی هواوی حداقل از سال ۲۰۱۶ به انتقال و فروش محصولات و تجهیزات مخابراتی به کشورهای ممنوعه مشغول بوده و همکاری‌های وسیع و گسترده‌ای نیز با این کشورها داشته‌اند.

با این حال رویترز صحت این اتهامات را تایید نکرده و تنها به نقل از منابع آگاه به شرح مختصری از اتهامات علیه مدیر ارشد مالی هواوی بسنده کرده است.

منگ وانگ ژو که سمت مدیریت ارشد مالی هواوی را برعهده دارد، دختر موسس و بنیان‌گذار این شرکت رن نژنگ فی نیز هست.  

هواوی نیز با انتشار بیانیه‌ای دستگیری مدیر ارشد مالی این شرکت در کانادا را تایید کرده اما گفته که اطلاعی از اتهامات وارده بر وی ندارد.  

این دستگیری درحالی اتفاق می‌افتد که هنوز یک هفته از توافق و آتش بس موقت و ۹۰ روزه میان شی جین پینگ، رئیس‌جمهور چین و دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا هم نگذشته است و به عقیده بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران این مساله می‌تواند بار دیگر بهانه‌ای برای شعله‌ور شدن آتش جنگ تجاری میان این دو کشور و تنش‌های سیاسی آنها باشد و روابط سیاسی و تجاری چین و آمریکا را در ماههای آتی تیره و تار کند. این درحالیست که هواوی یکی از شرکت‌هایی است که در یک سال اخیر با مشکلات و اتهامات بسیاری مبنی بر جاسوسی از مقامات و شهروندان آمریکایی به واسطه تجهیزات مخابراتی و گوشی‌های هوشمند خود مواجه بوده و با دستور ترامپ اجازه فعالیت و فروش محصولات در بازار ایالات متحده آمریکا را ندارد.  

هواوی بزرگترین تولیدکننده و توسعه دهنده تجهیزات مخابراتی و دومین سازنده و عرضه کننده موبایل در جهان محسوب می‌شود. 
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین عناوین