|
|
امروز: دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۳
کد خبر: ۲۳۹۳۳۴
تاریخ انتشار: ۳۰ آبان ۱۳۹۷ - ۱۷:۵۶
وزیر امور خارجه انگلیس گفت: تمام طرف‌های درگیر در یمن سلاح خود را کنار بگذرند، حملات موشکی و هوایی را در مناطق پرجمعیت متوقف کنند و این تنها راه حل و فصل بحران این کشور است.
 وزیر امور خارجه انگلیس گفت: تمام طرف‌های درگیر در یمن سلاح خود را کنار بگذرند، حملات موشکی و هوایی را در مناطق پرجمعیت متوقف کنند و این تنها راه حل و فصل بحران این کشور است.

به گزارش ایرنا، جرمی هانت روز چهارشنبه در مجلس عوام انگلیس گفت: وضعیت یمن به یکی از فاجعه‌بارترین بحران انسانی در جهان تبدیل‌شده است. امروز 8 میلیون نفر - در حدود یک‌سوم جمعیت یمن - به کمک‌های مواد غذایی سازمان ملل متحد وابسته هستند.

وی افزود: گرسنگی و بیماری بر کل کشور سایه افکنده است. بیش از 420 هزار کودک دچار سوءتغذیه هستند و 1.2 میلیون نفر از وبا رنج می‌برند.

وزیر امور خارجه انگلیس گفت: در کل 22 میلیون نفر در یمن - حدود 80 درصد جمعیت این کشور - نیازمند کمک هستند و آنچه شاهد هستیم، فاجعه‌ای ساخته دست انسان است که در اثر یک درگیری طولانی به وجود آمده است.

وی در ادامه خواستار توقف درگیری‌های نظامی در یمن شد و گفت: هفته گذشته من این پیام را به رهبران عربستان سعودی و امارات متحده منتقل کردم. هم‌زمان به نماینده دائم انگلیس در سازمان ملل متحد اعلام کردم تا پیش‌نویس قطعنامه‌ای را در شورای امنیت سازمان ملل متحده ارائه دهد که در آن توقف مخاصمه در استان حدیده و تمام مناطق مسکونی یمن پیش بینی شده است.
این پیش‌نویس همچنین ورود بدون محدودیت غذا، دارو و اقلام بشردوستانه در یمن را موردتوجه قرار داده است.

هانت گفت: هدف پیش‌نویس قطعنامه انگلیس آن است که بحران انسانی یمن خاتمه یابد و شانس دست‌یابی به راه‌حل سیاسی افزایش پیدا کند.
وزیر امور خارجه انگلیس همچنین به تلاش‌های فرستاده ویژه سازمان ملل متحده در امور یمن برای حل بحران این کشور اشاره کرد و گفت: 'مارتین گریفیس' قصد دارد تا تمام طرف‌ها را برای مذاکرات صلح در سوئد ظرف چند هفته آینده گردهم آورد.

هانت تصریح کرد که انگلیس با تمام ابزارهایی که در اختیار دارد از تلاش های او در راستای 'حل مساله یمن که منجر به وضعیت اسفناکی شده است؛' حمایت می‌کند.
عربستان و امارات از ششم فروردین سال 94 در قالب ائتلافی از چند کشور عربی و با چراغ سبز آمریکا، حملات گسترده‌ای را علیه یمن فقیرترین کشور عربی آغاز کردند تا به بهانه بازگرداندن رئیس‌جمهوری مستعفی این کشور به قدرت، به اهداف و زیاده‌خواهی‌های سیاسی خود جامه عمل بپوشانند.

گزارش‌ها حاکی است که تجاوز عربستان و امارات به یمن، تاکنون منجر به کشته شدن بیش از 16 هزار یمنی بی‌گناه و ویرانی زیرساخت‌های این کشور شده است.
دولت انگلیس یکی از تأمین‌کنندگان اصلی تسلیحاتی نظامی عربستان است که پس از مرگ جمال خاشقچی روزنامه‌نگار منتقد سعودی در کنسولگری عربستان در ترکیه، از سوی افکار عمومی تحت‌فشار زیادی قرار دارد تا سطح روابط خود با ریاض را کاهش دهد.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین عناوین