|
|
امروز: جمعه ۰۶ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۳:۰۷
کد خبر: ۲۳۷۳۳۲
تاریخ انتشار: ۱۶ آبان ۱۳۹۷ - ۲۳:۴۰
یک رسانه انگلیسی تأثیر قتل جمال خاشقجی روزنامه‌نگار منتقد رژیم سعودی بر ساختار داخلی قدرت و آینده تاج و تخت در عربستان را بررسی کرد.
  یک رسانه انگلیسی تأثیر قتل جمال خاشقجی روزنامه‌نگار منتقد رژیم سعودی بر ساختار داخلی قدرت و آینده تاج و تخت در عربستان را بررسی کرد.

به گزارش تسنیم، روزنامه فایننشنال تایمز در گزارشی به‌قلم دیوید گاردنر به بررسی تأثیر قتل جمال خاشقجی روزنامه‌نگار منتقد رژیم سعودی بر ساختار داخلی قدرت در عربستان پرداخت و نوشت: شک و تردیدهای واقعی درخصوص آنچه در عربستان بعد از قتل خاشقجی اتفاق خواهد افتاد، وجود دارد.

خاشقجی روز دوم ماه اکتبر در کنسولگری عربستان در استانبول ترکیه به‌قتل رسید.

گاردنر نوشت: سلمان بن عبدالعزیز شاه سعودی که محمد فرزندش را مأمور اداره امور کشور کرد، دوبار در سال جاری برای اصلاح دو تصمیم فرزندش وارد عمل شد.

وی افزود: شاه سعودی بار اول جلوی اجرای طرح فرزندش برای ارائه سهام شرکت نفتی آرامکو در بازارهای مالی را گرفت و بار دوم بر حمایت از تشکیل کشور فلسطینی به‌پایتختی قدس شرقی تأکید کرد. این موضع شاه سعودی با وجود گفته فرزندش محمد به آمریکایی‌ها و اسرائیلی‌ها بود. بن‌سلمان در کوران اقدام دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا برای انتقال سفارت آمریکا به شهر قدس، به آمریکایی‌ها و اسرائیلی‌ها گفته بود که مشکلی با تبدیل قدس به‌عنوان پایتخت یکپارچه اسرائیل ندارد.

گاردنر تصریح کرد: این دو مسئله ــ نظیر مسئله خاشقجی ــ به‌خاطر واکنش‌های بین المللی به گوش شاه سعودی رسید. موضوع آرامکو و قدس اساساً سیاسی بود اما موضوع خاشقجی آثاری بر جانشینی تاج و تخت و آینده آل‌سعود خواهد داشت.

وی افزود: محمد بن سلمان برای جانشینی پدر سالخورده‌اش آماده شده است، اما چهره‌اش به‌عنوان یک اصلاح‌گرا با جنایت قتل خاشقجی متلاشی و از لابلای آن ناتوانی و خودکامگی و وحشیگری نمایان شد. اما نه‌تنها به‌نظر نمی‌رسد که ترامپ آماده دست برداشتن از حمایت بن‌سلمان باشد بلکه بن‌سلمان به حمایت ترامپ تکیه کرده است.

گاردنر دراین‌باره نوشت: تهدید ترامپ برای مجازات شدید ریاض تنها اقدامی گمراه‌کننده برای آرام کردن نمایندگان کنگره آمریکا بود تا از مواضع تندروی خود بکاهند.

گاردنر این پرسش را مطرح کرد که؛ ملک سلمان اکنون چه‌کاری ممکن است انجام دهد؟

او به پرسش خود این‌گونه جواب داد: از جمله اقداماتی که ملک سلمان می‌تواند انجام دهد، بازگرداندن نقش مشورتی داخلی درون خاندان حاکم به‌عنوان یک سازوکار برای توافق ایجاد کردن است. این امر بازتوزیع قدرت را ایجاب می‌کند اما به‌نظر نمی‌رسد که این امر در شرایط کنونی ــ بعد از کودتاهای سال گذشته در کاخ سعودی و سرکوب رقبای محمد بن سلمان برای تصدی تاج و تخت ــ امکان‌پذیر باشد.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین عناوین