|
|
امروز: شنبه ۰۳ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۸
کد خبر: ۲۱۴۰۰۸
تاریخ انتشار: ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۴
در روزهای گذشته، اقبال قابل توجهی به سهم شرکت های خودروسازی وجود داشت به طوری که در صدر خرید فعالان بازار سرمایه قرار گرفت اما امروز روندی معکوس یافت و فشار فروش بر این گروه وارد شد.
شاخص کل بورس امروز (چهارشنبه) با نوسان مثبت 34 واحد به استراحت پرداخت و در جایگاه 94 هزار و 940 واحدی آرام گرفت.

 شاخص بورس پس از یک هفته رشد مداوم، امروز اندکی آرام گرفت و رشد کمتر از 34 واحد را تجربه کرد؛ نکته جالب توجه معاملات امروز، کاهش جذابیت سهام شرکت های خودرویی بود، اگرچه گروه خودرو در صدر معاملات گروه های بورسی قرار داشت، اما بیشتر افراد، فروشنده سهام گروه خودرو بودند.

در روزهای گذشته، اقبال قابل توجهی به سهم شرکت های خودروسازی وجود داشت به طوری که در صدر خرید فعالان بازار سرمایه قرار گرفت اما امروز روندی معکوس یافت و فشار فروش بر این گروه وارد شد.

در معاملات امروز، نمادهای مبین (پتروشیمی مبین)، کگل (صنعتی و معدنی گل گهر) و فخوز (فولاد خوزستان) بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند، اما اخابر (مخابرات)، خساپا (سایپا) و خودرو (ایران خودرو) بیشترین فشار منفی را وارد کرد.

گروه خودرو در معاملات امروز صدرنشین بورس شد؛ در این گروه 341 میلیون سهم به ارزش 338 میلیارد ریال داد و ستد شد. گروه فلزات اساسی به ارزش 200 میلیارد ریال و فراورده های نفتی به ارزش 126 میلیارد ریال جایگاه های بعدی را به خود اختصاص دادند.

در رده چهارم معاملات امروز، گروه رایانه با داد و ستدی به ارزش 104 میلیارد ریال قرار گرفت. گروه شیمیایی نیز با معاملاتی به ارزش 103 میلیارد ریال، رده پنجم را از آن خود کرد.

**کم رمقی شاخص های اصلی بورس

در معاملات امروز یک میلیارد و 41 میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش 2 هزار و 326 میلیارد ریال در 60 هزار و 696 نوبت داد و ستد شد.

بررسی شاخص های اصلی بازار سرمایه نیز نشان می دهد شاخص قیمت (وزنی - ارزشی) که در آن ارزش سهام شرکت های بزرگ اثر بیشتری بر شاخص می گذارد 10 واحد و شاخص کل (هم وزن) که در آن ارزش و وزن همه شرکت های بزرگ و کوچک در محاسبه شاخص کل، یکسان در نظر گرفته می شود، 10 واحد رشد کرد.

شاخص قیمت (هم وزن) نیز هفت واحد بالا رفت؛ این شاخص بیانگر سطح عمومی قیمت سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس است. همچنین شاخص آزاد شناور چهار واحد کاهش یافت؛ این شاخص بخشی از سهام قابل معامله شرکت ها در بورس را نشان می دهد.
شاخص بازار اول (مختص به شرکت های بهتر از نظر سرمایه، سودآوری و درصد سهام آزاد شناور) هفت واحد و شاخص بازار دوم بورس نیز 162 واحد افزایش یافت.

** ارزش 1.4 هزار میلیارد ریالی معاملات فرابورس

شاخص فرابورس نیز در معاملات امروز بیش از چهار واحد رشد کرد و در ارتفاع بالاتر از یک هزار و 97 واحدی قرار گرفت.

در بازار فرابورس، بیش از 218 میلیون ورقه و ارزش به بیش از یک هزار و 428 میلیارد ریال خرید و فروش شد.

نمادهای مارون (پتروشیمی مارون)، شاوان (پالایش نفت لاوان)، شراز (پالایش نفت شیراز) و توریل (توکاریل) در معاملات امروز بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای ذوب (ذوب آهن) و گردش (بانک گردشگری) بالاترین تاثیر منفی را بر شاخص داشت.

منبع: ایرنا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین عناوین