|
|
امروز: شنبه ۰۳ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۰
کد خبر: ۲۱۳۹۸۸
تاریخ انتشار: ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۲
لیندسی گراهام سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی پس از دیدار دونالد ترامپ با جمهوری‌خواهان مجلس سنا بیانیه‌ای منتشر و در آن سیاست ترامپ در قبال ایران و کره شمالی را مورد قدردانی کرد و مدعی شد که وی قصد دارد با تهدیدات هر دو کشور به‌طور موثر مواجه شود.
سناتور لیندسی گراهام با تقدیر از سیاست رئیس جمهور آمریکا در قبال ایران و کره شمالی گفت: رئیس جمهور ترامپ به ایجاد چالش برای متحدان اروپایی‌مان برای حصول توافقی بهتر با ایران ادامه خواهد داد.

در ادامه این بیانیه که روی پایگاه اینترنتی سنا قرار گرفته، آمده است: ترامپ مصمم به خلع سلاح هسته‌ای شبه جزیره کره و امیدوار است که به توافقی برد-برد برای کره شمالی و جهان دست یابد. وی همچنین متعهد به محافظت از منافع آمریکا و سرزمین‌مان در برابر کره شمالی مجهز به تسلیحات هسته‌ای است.

گراهام در ادامه با تکیه بر ادعاهای واهی و نخ نمای آمریکا علیه سیاست‌های منطقه‌ای کشورمان آورده است: درخصوص ایران نیز وی تمایل و عزم محکمش برای تحریم ایران به دلیل تلاش برای تجزیه منطقه نشان داد. رئیس جمهور ترامپ به ایجاد چالش برای متحدان اروپایی‌مان برای حصول توافقی بهتر با ایران ادامه خواهد داد. وی به‌طور کامل مصمم به تحریم دوباره ایران، تا حد امکان سخت و تا هر زمان که لازم باشد است تا مانع از پیشروی ایران در منطقه شود.

وی همچنین این گفت‌وگوها با ترامپ در زمینه سیاست خارجی را بسیار خوب توصیف کرد.

به گزارش ایسنا، دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا سه‌شنبه گذشته پس از مدت‌ها تهدید به کنار گذاشتن توافق هسته‌ای ایران و گروه موسوم به ۱+۵ سرانجام خروج واشنگتن از این توافق را اعلام کرد و گفت که تحریم‌ها علیه ایران را باز می‌گرداند. این تصمیم وی با مخالفت و انتقاد جامعه جهانی به‌ویژه دیگر طرف‌های توافق مواجه شد.

انگلیس، فرانسه و آلمان پس از اعلام خروج آمریکا در یک بیانیه مشترک ضمن ابراز تاسف نسبت به تصمیم ترامپ تاکید کردند که به پایبندی خود به توافق هسته‌ای ادامه خواهند داد. همچنین روسیه و چین ضمن تاکید بر لزوم ادامه اجرای توافق هسته‌ای اعلام کرده‌اند که برای حفظ توافق تلاش خواهند کرد.

در همین راستا، وزیران امورخارجه سه کشور اروپایی در برجام و اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه نشستی را در بروکسل برای بررسی ره‌های ادامه اجرای این توافق پس از خروج آمریکا برگزار کردند.

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بامداد چهارشنبه (امروز) پس از برگزاری این نشست گفت: ما پایبندی خود به تعهداتمان و اجرای کامل برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) که در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل نیز تصویب شد را به عنوان یک عنصر کلیدی در معماری منع اشاعه هسته‌ای جهان و یک دستاورد بزرگ دیپلماتیک بار دیگر مورد تاکید قرار می‌دهیم.

موگرینی همچنین با ابراز تاسف نسبت به خروج آمریکا از برجام افزود: ما اذعان داریم که رفع تحریم‌های مرتبط هسته‌ای و عادی سازی روابط اقتصادی با ایران بخش‌های ضروری در این توافق هستند. ما بر ادامه تعهد مشترکمان مبنی بر تضمین ادامه حصول تمامی اینها تاکید داریم و توافق کردیم که گفت‌وگوهایمان را در تمامی سطوح برای رسیدن به این هدف افزایش دهیم.

وی با ابراز امیدواری نسبت به یافتن چه سریع‌تر راه‌حل‌های اجرایی برای حفظ برجام افزود: توافق هسته‌ای نیازی به تغییر، اصلاح یا اضافه کردن چیزی ندارد. همه چیز در آن نوشته شده است. بنابراین، ما درباره ضمیمه‌ یا اصلاحیه‌ها صحبت نمی‌کنیم، ما از اقدامات محکم و راه‌حل‌های عملیاتی قوی برای رسیدگی به این مسائل سخن می‌گوییم که می‌تواند باتوجه به موضوعات مختلف، اشکال متفاوت داشته باشد اما به‌طور قطع، عملیاتی، محکم و بسیار فوری خواهد بود.منبع: ایسنا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین عناوین