کد خبر: ۲۰۱۷۸۸
تاریخ انتشار: ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۹
در جریان نشست شورای امنیت، بسیاری از کشورها شامل انگلیس، هلند،‌ فرانسه، قزاقستان و سوئد مساله گورهای دسته جمعی و خبرنگاران محبوس را پیش کشیدند.
 سفیر آمریکا در سازمان ملل با اشاره به کشف گورهای دسته جمعی، دولت میانمار را به خاطر تبدیل کردن زندگی برای مسلمانان روهینجایی به حکم مرگ، به شدت مورد انتقاد قرار داد.

به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل سخنرانی خود در شورای امنیت را با بیان مطالبی ارائه شده از سوی یکی از آوارگان نجات یافته روهینجایی که چگونه از دست حملات ارتش میانمار به روستایش نجات یافته و به بنگلادش گریخته است، آغاز کرد.

هیلی گفت، تنها این فرد به نام نور قدیر و دو تن از ۱۴ دوستش نجات یافته و شش روز بعد وی دوستان دیگرش را که توسط سربازان میانماری کشته شده بودند، در گوری دسته جمعی یافت. نجات یافتگان گزارش دادند که بیش از ۲۰۰ سرباز ارتش میانمار روستای "گو دار پین" در راخین را محاصره کرده، اقدام به تیراندازی و آتش زدن خانه‌ها کردند.

سفیر آمریکا در سازمان ملل همچنین گفت:‌ دولت میانمار مکررا قتل عام و وجود گورهای دسته جمعی را رد کرده و مدعی مقابله با تروریست‌هاست. اما آنچه نور قدیر آن روز یافت، نشان می‌دهد که ارتش میانمار می‌دانسته که کاری اشتباه انجام می‌دهد و نمی‌خواهد جهان آن را بفهمد.

وی به یک قتل عام و گور دسته جمعی دیگر در روستای "این دین" اشاره کرد که توسط دو خبرنگار بازداشتی رویترز کشف شد و گفت: این دو خبرنگار گزارش دادند که پلیس به روستاییان دستور داد تا در کشتار، مثله کردن و دفن اجساد در گوری دسته جمعی متشکل از ۱۰ مرد و پسر روهینجایی شرکت کنند.

 هیلی خواستار آزادی سریع این دو خبرنگار شد و گفت که دسترسی بی قید و شرط رسانه‌ای به غرب میانمار بسیار مهم است.

در جریان نشست شورای امنیت، بسیاری از کشورها شامل انگلیس، هلند،‌ فرانسه، قزاقستان و سوئد مساله گورهای دسته جمعی و خبرنگاران محبوس را پیش کشیدند.

"کارل اسکائو"، معاون سفیر سوئد در سازمان ملل گفت: گزارش‌های زیادی از خشونت‌های سیستماتیک و گسترده نشان می‌دهد که جرایم علیه بشریت در راخین رخ داده است.

دولت میانمار، مسلمانان روهینجایی را گروهی قومی نمی‌داند و می‌گوید آنها مهاجران بنگالی از بنگلادش هستند که به صورت غیرقانونی در میانمار زندگی می‌کنند به همین دلیل از اعطای حق شهروندی به آنها امتناع کرد و آنها را بدون کشور گذاشته‌اند.

سفیر میانمار در سازمان ملل نیز به شورای امنیت گفت که گزارش‌های بی.بی.سی و آسوشیتدپرس از گورهای دسته جمعی در "گو دار پین" توسط تیمی ۱۷ نفره مورد بررسی قرار گرفت و هیچ گور دسته جمعی یافت نشد و حتی افراد سالخورده در روستا هم گفتند که چنین رخدادی اتفاق نیفتاده است با این حال، دولت در حال بررسی‌ها در روستاهای نزدیک است.

وی با اشاره به گور دسته جمعی در روستای "این دین" نیز گفت که براساس تحقیقات ارتش، ۱۰ تن از اعضای "ارتش رهایی‌بخش آراکان روهینجا" در اول سپتامبر دستگیر شده و یک روز بعد، آنها اعدام و دفن شدند.

نیکی هیلی همچنین گفت، نیروهای قدرتمند در دولت میانمار پاکسازی قومی در راخین را رد می‌کنند و مطمئن می‌شوند که هیچکس این انکارشان را نقض نکند. آنها دسترسی به راخین را مسدود کرده‌اند تا کسی شاهد جنایاتشان نباشد.

سفیر آمریکا در سازمان ملل همچنین آنگ سان سوچی، رهبر دوفاکتوی میانمار را که در گذشته بابت تلاش‌هایش در برقراری صلح در کشور معروف بود، به چالش کشید و ادامه داد: اگر حتی ذره‌ای از این عشق به بشریت در دولت وجود داشته باشد، دست کم باید به گروه‌های کمک‌رسان اجازه داده شود تا به توزیع غذا، دارو و خدمات روانی به روهینجایی‌های آسیب دیده بپردازند.
منبع: ایسنا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین عناوین