|
|
امروز: شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷ - ۲۱:۰۹
کد خبر: ۱۹۱۰۶۸
تاریخ انتشار: ۱۶ آذر ۱۳۹۶ - ۰۴:۴۰
اگر احساس می کنید که مردم این زمانه بسیار عجیب و غریب رفتار می کنند، باید بدانید که در گذشته وضع از این هم بدتر بوده است. در زمان های دور کارهایی انجام می داده اند که احتمالا از شنیدنشان مغزتان سوت خواهد کشید.برخی از این فعالیت های عجیب را برایتان نوشته ایم.
اگر احساس می کنید که مردم این زمانه بسیار عجیب و غریب رفتار می کنند، باید بدانید که در گذشته وضع از این هم بدتر بوده است. در زمان های دور کارهایی انجام می داده اند که احتمالا از شنیدنشان مغزتان سوت خواهد کشید.برخی از این فعالیت های عجیب را برایتان نوشته ایم.

درمان سرماخوردگی با کوکائین
حدود یکصد سال پیش، مردم کوکائین را ماده ای مضر و خطرناک نمی دانستند، بلکه برعکس، به عنوان یک دارو برای درمان سرماخوردگی و دندان درد از آن استفاده می کردند. کوکائین به راحتی در داروخانه ها عرضه می شد و حتی به‌عنوان آرام‌بخش برای کودکان هم به‌کار می رفت. داروخانه‌چی ها این ماده مخدر را در آن زمان حتی تبلیغ هم می کردند تا مردم را برای استفاده از آن ترغیب و تحریک کنند.

ارسال کودکان با پست
این عبارت بیشتر به جُک شباهت دارد تا واقعیت! اما باید بدانید که در اوایل قرن ۲۰ میلادی، آمریکایی ها این امکان را داشتند تا فرزندان خود را به طور کاملا قانونی از طریق اداره پست، بسته بندی کرده و به مقصد موردنظرشان ارسال کنند. اگر وزن کودک از بسته های پستی معمول بیشتر نبود، هزینه ارسال آن ۱۵ سنت برای پدر و مادر آب می خورد. چنین والدین «دلواپس»ی حتما برای صرفه‌جویی در هزینه ها، کودکان خود را به این طریق نزد فامیل و آشنایان می فرستادند.

قفس نگهداری کودک در بیرون از خانه
در دهه ۱۹۳۰ میلادی، خانواده های انگلیسی برای نگهداری از فرزندان خود از قفس های فلزی در بیرون از خانه استفاده می کردند. درون این وسایل عجیب و بچه ها امکان نفس کشیدن داشتند و مادرها هم می توانستند در کمال آسایش به کارهای خانه رسیدگی کنند. شاید باورش سخت باشد اما این قفس ها از نظر والدین بسیار هم امن و مطمئن بشمار می رفته است.

ژولیده در باغ!
انسان های ژولیده، وسیله سرگرمی ثروتمندان در گذشته
مردم پولدار اغلب عادات و علاقه‌مندی های عجیبی دارند. اما در گذشته سرگرمی هایشان موجب آزار بقیه بوده است. در قرن ۱۸ میلادی، ثروتمندان برای خود یک فرد ژولیده‌ی شخصی داشتند که در باغشان زندگی می کرده است. این فرد عزلت‌نشین حق کوتاه کردن موها و ناخن‌هایش را نداشته و اجازه شستن موها هم به وی داده نمی شده است. آن ها در غارهای تاریک که خودشان ساخته بودند در انتهای باغ زندگی می کردند. وجود این افراد برای ثروتمندان مایه افتخار بوده است. به طوری که در حضور مهمانان، آن ها این انسانِ زنده‌یِ دکوری خود را به معرض نمایش می گذاشته و احساس غرور و باکلاسی پیدا می کرده اند.

روش های درمانی عجیب و غیرانسانی
در گذشته ها که پزشکان با راه های درمانی صحیح آشنایی نداشتند، از روش های عجیب و بعضا غیرانسانی استفاده می کردند. به طور مثال، تقریبا برای درمان همه امراض از حجامت کمک می گرفتند. یا برای درمان لکنت، زبان فرد را قطع می کردند. از دیگر تجویزهای غیرانسانی می توان به جراحی و بریدن بخشی از مغز یا شوک الکتریکی اشاره کرد که در این زمانه به هیچ عنوان قابل تصور نیست.
جالب اینجاست که پزشکان حاذق آن دوره به حد مرگ بیمار را مورد شکنجه قرار می دادند تا مثلا مرض وی را درمان کنند!

اسباب بازی های رادیواکتیوی
در دهه ۱۹۵۰ میلادی، پرتوهای رادیواکتیو کاملا طبیعی و نرمال بشمار می رفته است. اسباب بازی های اتمی در آن دوره رواج داشته است. برخی از آزمایشاتی که برای سرگرمی صورت می گرفته، شامل استفاده از پلونیوم و اورانیوم واقعی در مقادیر اندک بوده است.

باغ وحش انسانی
مردم بلژیک را در سال ۱۹۵۸ می بینید که به تماشای باغ وحش انسانی رفته اند.
تاسف‌بارترین و ناراحت‌کننده ترین بخش این مقاله به این گزینه مربوط می شود. در گذشته، مردم اروپایی و آمریکایی، قفس هایی همچون باغ وحش داشتند که در آن ها به جای حیوانات به نمایش شهروندان آسیایی و آفریقایی به عنوان «تصدیقی» بر فرضیه تکامل داروین استفاده می کردند. این سرگرمی بسیار سخیف چندین سال در میان مردم رواج داشته است.

تور گردشگری برای بیمارستان های روانی
بیماران روانی در گذشته به ندرت تغذیه می شدند و هزینه نگهداری و مراقبت از آن ها هم از طرف اعضای خانواده پرداخت می شد. اما این درآمد کافی نبود. به همین خاطره، مالکان بیمارستان های روانی یک کسب‌وکار جدید به موازات نگهداری از بیماران راه اندازی کرده بودند. آن ها در ازای دریافت مبلغ کمی از مردم، اجازه بازدید به بیماران را می دادند.

جمع‌آوری مجموعه ای از اعضای بدن انسان
امروزه جمع آوری استخوان های بدن انسان چیزی جز جنون و دیوانگی نیست و کمتر کسی را در دنیا پیدا خواهید کرد که کلکسیون اعضای بدن انسان داشته باشد و به آن افتخار هم بکند! اما در گذشته دقیقا برعکس این اعتقاد رواج داشته است. در گذشته، دیدن استخوان و اسکلت های انسانی در سالن های پذیرایی خانه ها بسیار معمول بود. به طوری که حتی سربازان هم اسکلت و جمجمه های دشمنان خود را که در میادین جنگ کشته بودند، به عنوان یادگاری به خانه می آوردند.

سیگار کشیدن در طول بارداری
برخلاف آنچه امروزه می شنویم که سیگار کشیدن و قرار داشتن در معرض دود سیگار برای زنان باردار بسیار خطرناک است، در حدود ۷۰ سال پیش برخی از پزشکان آمریکایی به زنان باردار توصیه می کردند تا برای رفع یبوست خود سیگار استعمال کنند. این باور اشتباه اگر همچنان ادامه پیدا می کرد، احتمالا اکنون با مشکلات و معضلات بیشماری مواجه بودیم!
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین عناوین