کد خبر: ۱۸۲۶۱۲
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۳۹۶ - ۲۱:۲۸
مشاور مالی وزیر راه و شهرسازی گفت: ورود سوداگران به بخش زمین اثرات بسیار بدی را در بازار مسکن بر جای گذاشته است.
 مشاور مالی وزیر راه و شهرسازی گفت: ورود سوداگران به بخش زمین اثرات بسیار بدی را در بازار مسکن بر جای گذاشته است.

حسین عبده تبریزی، در هفدهمین همایش سیاست های توسعه مسکن با اشاره به اینکه دولت در ارتباط با واگذاری زمین باید نهادهای حاکمیتی مهمی را تعیین کند، گفت: عرضه زمین باید بر عهده سازمانی گذاشته شود که بتواند از عهده آن بربیاد متاسفانه در حال حاضر یک نظام مشخص و تعیین کننده ای برای عرضه و توزیع زمین وجود ندارد.
وی در ادامه افزود: باید تغییر اساسی در سیاست های مسکن ایجاد کنیم تا بتوانیم نظام عرضه زمین را در کشور ساماندهی کنیم.

مشاور مالی وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه آثار سوداگری در بخش مسکن مشاهده می شود، گفت: سوداگری در این حوزه باعث افزایش قیمت مسکن و زمین طی 20 سال گذشته شده است به طوریکه در منطقه یک تهران طی سالهای 70 تا 93 ما شاهد رشد 193 برابری قیمت زمین بوده ایم.

عبده تبریزی تصریح کرد: در هیچ پروژه و یا کسب و کار چنین حباب هایی مانند بازار مسکن وجود ندارد که این نشان دهنده سوداگری در این بازار است.

مشاور مالی وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: شهرهای بزرگ و کوچک موتور رشد و توسعه اقتصادی و اجتماعی تعریف شده اند ولی متاسفانه باوجود آنکه چنین تعریفی این موتور حرکت چندانی ندارد.

عبده تبریزی تاکیدکرد: در حال حاضر سرمایه های زیادی در زمین انباشته شده و این انباشت سرمایه به تولید مولد نمی رسد، در صورتیکه اگر این ثروت آزاد شود، می توان کارهای زیادی در بخش تولید انجام دهیم.

وی تاکید کرد: متاسفانه بخش قابل ملاحظه ای از منابع بانکی در بخش املاک و مستقلات بلوکه شده ولی به دلیل آنکه تقاضایی برای آن وجود ندارد امکان نقد کردن این املاک نیز وجود ندارد.

انبوه سازان ،پروژه هایی مانند مسکن مهر را برای نوسازی تحویل نخواهند گرفت

هوشنگ عشایری سرپرست شرکت عمران و بهسازی شهری ایران در هفدهمین نمایش سیاست های توسعه مسکن با اشاره به اینکه نوسازی 270 محله در طول سال ،نیازمند فراهم کردن اقدامات بسیار مهمی است، گفت: در قانون برنامه ششم آمده که تمامی سازمان ها از جمله راه شهر سازی، وزارت کشور، ستاد ملی باز آفرینی ؛باید سالانه به مبحث نوسازی و بهسازی 270 محله در سراسر کشور ورود کنند.

وی در ادامه افزود: سطح کیفی زندگی در محلات هدف ،باید با سطح میانگین کیفیت زندگی در همان شهر برابری کند این موضوع یکی از مهمترین اقداماتی است که تمامی سازمان ها در این بخش باید رعایت کنند.

سرپرست شرکت عمران و بهسازی شهری ایران تصریح کرد: از نظر محاسبات ریاضی دستیابی به چنین هدفی غیر ممکن است زیرا با افزایش سرانه فضای عمومی بافت های فرسوده افزایش یافته و در نتیجه دسترسی به آن امکان پذیر نیست.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین عناوین