کد خبر: ۱۷۸۵۳۲
تاریخ انتشار: ۲۲ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۶:۰۵
اعمال فشار به آژانس به هر وسیله‌ای تاثیر منفی بر ماهیت حرفه‌ای و بی‌طرفانه کار آژانس در اجرای وظایف محوله از سوی قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت و قطعنامه‌های شورای حکام بر جای می‌گذارد و بدین وسیله استقلال و اعتبار فعالیت آژانس را تضعیف می‌کند.
 در جریان نشست فصلی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که از روز دوشنبه ۲۰ شهریورماه در وین آغاز شده است موضوع اجرای برجام نیز مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی تدبیر و امید، رضا نجفی صبح روز چهارشنبه به وقت محلی در سخنرانی خود در این نشست با اشاره به برجام به عنوان توافقی تاریخی که به بحرانی غیرضروری پایان داده و تاکید شورای امنیت بر ایجاد تغییری بنیادین در رهیافت شورا و ایجاد روابطی نو با ایران گفت: متاسفانه تحرکات اخیر دولت آمریکا در تضاد با این توافق قرار دارد.

وی ادامه داد: برجام مثل سایر توافقات متکی به آن است که همه طرف‌ها بر اساس عمل متقابل و به طور کامل با حسن نیت و در فضای سازنده و با احترام متقابل اقدام کنند.

سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در آژانس تاکید کرد: پس از گذشت بیش از ۲۰ ماه، اجرای برجام توسط طرف‌های دیگر به خصوص آمریکا هنوز قابل قبول نیست و دولت آمریکا برخلاف روح و متن این توافق رویکردی غیرسازنده در جهت تضعیف اجرای موفقیت‌آمیز برجام در پیش گرفته است.

نجفی با اشاره به سفر نیکی هیلی به وین و دیدارهای وی با مقامات آژانس اظهار داشت: دیدار اخیر یکی از مقامات آمریکایی از وین با هدف تضعیف اعتبار آژانس نمونه دیگری از سوءنیت و رفتار غیرصادقانه آمریکا است.

وی یادآور شد: اعمال فشار به آژانس به هر وسیله‌ای تاثیر منفی بر ماهیت حرفه‌ای و بی‌طرفانه کار آژانس در اجرای وظایف محوله از سوی قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت و قطعنامه‌های شورای حکام بر جای می‌گذارد و بدین وسیله استقلال و اعتبار فعالیت آژانس را تضعیف می‌کند.

سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در آژانس در سخنرانی خود ضمن اشاره به قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت و نقش اساسی و مستقل آژانس تصریح کرد: اقدامات آژانس باید از خدشه‌دار شدن توسعه اقتصادی و فنی ایران اجتناب کرده و در حفاظت از اسرار تجاری، فنی و صنعتی و سایر اطلاعات محرمانه‌ای که به آژانس ارائه می‌شود، از هیچ اقدامی فروگذار نکند.

نجفی در مورد اجرای پروتکل الحاقی افزود: آژانس بر اجرای پروتکل الحاقی در ایران مثل تمام کشورهای عضو اقدام می‌کند.

وی همچنین در پایان سخنان خود به مواضع نامربوط نماینده رژیم صهیونیستی پاسخ داد و برنامه هسته‌ای نظامی و خارج از پادمان این رژیم را بزرگ‌ترین تهدید علیه صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی دانست که مستلزم توجه و رسیدگی جدی و بدون تاخیر شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است.


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین عناوین