کد خبر: ۱۵۶۱۴۳
تاریخ انتشار: ۰۱ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۰
زائران امام کاظم(ع) با پای پیاده درخیابان های منتهی به کاظمین در شمال بغداد، موجی انسانی تشکیل داده اند، صدها هیات برای پذیرایی از زائران در طول خیابان ها راه اندازی و همزمان طی دو روز گذشته چندین طرح تروریستی برای حمله به زائران در اطراف بغداد خنثی شده است.
 زائران امام کاظم(ع) با پای پیاده درخیابان های منتهی به کاظمین در شمال بغداد، موجی انسانی تشکیل داده اند، صدها هیات برای پذیرایی از زائران در طول خیابان ها راه اندازی و همزمان طی دو روز گذشته چندین طرح تروریستی برای حمله به زائران در اطراف بغداد خنثی شده است.

به گزارش ایرنا، موج بزرگی از زائران امام کاظم که به مناسبت سالگرد شهادتش راهی کاظمین شده اند، در روز جمعه به خیابان ها و کوچه های گرد حرمین امامین کاظم و جواد(ع) رسید؛ برای شرکت در مراسمی که بعد از اربعین حسینی ، دومین پیاده روی بزرگ شیعیان در عراق تلقی می شود.

تروریست های تکفیری نیز در این ایام، با حمله به زائران، فعال شده اند که با حضور موثر نیروهای امنیتی عراق، تقریبا بیشتر تحرکات تروریستی تاکنون خنثی شده است.

بر همین اساس، ترویست ها ، روز چهارشنبه ، تلاش کردند در یک حمله تروریستی فاجعه بیافرینند، اما با شناسایی خودرو بمب گذاری شده توسط نیروهای امنیتی از بروز این فاجعه جلوگیری شد.

نیروهای امنیتی عراق یک خودرو را که حامل مقادیر زیادی مواد منفجره بود، پیش از انتقال به محل تجمع زائران ، شناسایی کرده و سپس آن را بصورت عمدی در محلی که از جمعیت تخلیه شده بود، منفجر کردند.

در روز پنجشنبه نیز نیروهای امنیتی با انجام چند عملیات پیشدستانه بازرسی و پاکسازی در مناطق کمر بند بغداد ، موفق شدند، انباری از مواد منفجره را که تروریست ها برای انواع بمب گذاری در نظر گرفته بودند، در منطقه الشروتان در غرب بغداد شناسایی کنند. تروریست ها قصد داشتند از این مواد و تجهیزات برای هدف قرار دادن زائران استفاده کنند.

از جمله کشفیات در این محل 9 بمب آماده انفجار و ده ها نارنجک تهاجمی و قطعاتی شامل فیتله انفجاری، ضامن بمب ، 30 بسته تی ان تی و انواع فیوزهای قابل استفاده در ساخت بمب و کمربندهای انفجاری بوده است که گفته می شود این میزان مواد و تجهیزات برای دستکم ده ها عملیات تروریستی کافی بوده است.

نیروهای امنیتی عراق در همین روز یک تروریست را که قصد حمله به زائران امام کاظم را داشت در غرب بغداد هدف قرار داده و به هلاکت رساندند.

یکی دیگر از تلاش های ناکام تروریست درروز پنجشنبه ، در مسیر جاده دجیل به بغداد صورت گرفت که طی آن یک انتحاری بخاطر حضور به موقع نیروهای امنیتی مجبور شد خود را پیش از ورود به محل تجمع زوار منفجر کند.

در این حادثه که در شمال بغداد رخ داد، یک نفر از زائران نیز مجروح شد و به نزدیکترین بیمارستان انتقال یافت.

تروریست ها در روز پنجشنبه تنها موفق شدند یک عملیات خود را به سرانجام برسانند و آن درمنطقه السیدیه درجنوب بغداد بود که برای اثر انفجار بمب کارگذاشته شده در مسیر زائران، 4 نفر زخمی شدند.

نیروهای امنیتی عراق هنوز تا پایان مراسم در روز 25 رجب(یکشنبه آینده) انتظار تکرار تحرکات تروریستی و تلاش برای حمله به زائران امام کاظم را دارند و پیش بینی کرده اند و توصیه های امنیتی هم به زائران ارائه کرده اند.

هم اکنون تمامی دروازه های منطقه کاظمین در شمال بغداد تنها بر روی زائرانی که پیاده رهسپار زیارت هستند، باز است و بیش از 500 موکب برای پذیرایی از زائران، تحت نظارت نیروهای امنیتی، در طول مسیر راه اندازی شده است.

ازدحام جمعیت زائران از چهارشنبه شب به شدت افزایش یافته است و مسئولان بغداد پیش بینی کرده اند که آمار زائران امسال کاظمین نسبت به سال های قبل از افزایش چشمگیری برخوردار شود.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین عناوین