|
|
امروز: پنجشنبه ۰۹ آذر ۱۴۰۲ - ۰۰:۴۴
کد خبر: ۳۷۲۱۸۱
تاریخ انتشار: ۳۰ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۲:۱۷
وزارت خارجه چین نیز، امروز اعلام کرد، سفر رئیس جمهور سوریه به پکن، می‌تواند به تعمیق اعتماد متقابل میان دو کشور و افزایش سطح روابط دوجانبه کمک کند.

فارس: «بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه صبح امروز (پنجشنبه، ۲۱ سپتامبر/ ۳۰ شهریور) طی سفری رسمی در پاسخ به دعوت «شی جین پینگ» همتای چینی وارد پکن شد. این نخستین سفر اسد به چین از دو دهه پیش تاکنون است.

خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) با انتشار این خبر نوشت که در این سفر «اسماء» همسر اسد و یک هیأت بلندپایه، رئیس‌جمهور سوریه را همراهی می‌کند.

وزارت خارجه چین نیز، امروز اعلام کرد، سفر رئیس جمهور سوریه به پکن، می‌تواند به تعمیق اعتماد متقابل میان دو کشور و افزایش سطح روابط دوجانبه کمک کند.

پیشتر روزنامه الاخبار لبنان گزارش داده بود که این سفر رئیس‌جمهور سوریه یک نقطه عطف راهبردی در مسیر روابط دمشق و پکن، و همچنین یک نشان قوی دیگر از نقش چین در منطقه غرب آسیا خواهد بود. جایگاهی که پس از ایفای نقش پکن در دستیابی به مصالحه عربستان و ایران در بهار امسال آغاز شد و مسیر این نقش‌آفرینی با برگزاری سه نشست برای رئیس‌جمهور چین در عربستان سعودی طی ماه دسامبر ۲۰۲۲ تداوم پیدا کرد.

بر اساس این گزارش، نشانه جدیدی از تغییر در سیاست خارجی چین در قبال دولت سوریه، بعد از سفر «وانگ یی»، وزیر امور خارجه چین در ژوئیه ۲۰۲۱ به دمشق و دیدار وی با بشار اسد دیده شد. مقامات پکن در چارچوب این سفر خود به منطقه، پیامی قوی از روند کنارگذاشتن تدریجی ملاحظات غرب در خصوص روابط رسمی با دولت دمشق مخابره و اعلام کردند که چین وارد مرحله سیاسی جدیدی با دمشق شده است.

شبکه سعودی «العربیه» امروز، با انتشار خبر سفر امروز اسد به پکن، نوشت: چین سومین کشور غیرعربی است که اسد از سال ۲۰۱۱ تاکنون به آن سفر کرده است. وی پیش از آن به ایران و روسیه سفر کرده بود.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اخبار روز
ببینید و بشنوید