|
|
امروز: چهارشنبه ۱۹ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۴:۳۵
کد خبر: ۳۵۵۳۱۳
تاریخ انتشار: ۰۸ آذر ۱۴۰۱ - ۱۵:۳۱

نخست وزیر رژیم صهیونیستی از سران ۵۰ کشور خواست از دادن رای موافق در سازمان ملل به درخواست فلسطین از دادگاه لاهه برای اتخاذ موضعی قانونی درباره ماهیت حقوقی اشغالگری اسرائیل در اراضی فلسطینی خودداری کنند.

به گزارش ایسنا، شبکه عبری زبان "کان" وابسته به مرکز پخش رژیم صهیونیستی اعلام کرد، یائیر لاپید، نخست وزیر رژیم صهیونیستی که دوره مسؤولیتش رو به پایان است، در پیامی خطاب به روسای ۵۰ کشور، از آنها خواست از شرکت در رای‌گیری مجمع عمومی سازمان ملل درباره حکم دادگاه لاهه خودداری کنند.

لاپید در پیام خود مدعی شد: شرایط منطقه مورد اختلاف در مذاکراتی مستقیم میان اسرائیل و فلسطینی‌ها روشن خواهد شد، ارجاع این پرونده به دیوان بین‌المللی دادگستری (لاهه) بر خلاف اصل مذاکرات مستقیمی است که جامعه جهانی از آن حمایت می‌کند.

مذاکرات میان دو طرف فلسطینی و اسرائیلی از آوریل ۲۰۱۴ در پی مخالفت تل‌آویو با توقف شهرک‌سازی‌ها و نیز لغو راه‌حل دوکشوری متوقف شد.

۱۱ نوامبر کمیته ویژه مسائل سیاسی و استعمارزدایی سازمان ملل به پیشنهاد فلسطین برای درخواست استفساریه لاهه درباره ماهیت حقوقی اشغالگری اسرائیل در اراضی فلسطینی از جمله قدس شرقی رای مثبت داد.

در این رای‌گیری ۹۸ کشور عضو سازمان ملل به این طرح رای مثبت داده و در مقابل ۱۷ کشور از جمله آمریکا، ایتالیا، آلمان، استرالیا، کانادا، اتریش و جمهوری چک به آن رای مخالف داده و ۵۲ کشور نیز رای ممتنع دادند.

روزنامه عبری زبان "یدیعوت آحارونوت" در واکنش به این رای‌گیری نوشت، این یعنی اسرائیل در دیوان بین‌المللی دادگستری محاکمه خواهد شد.  

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اخبار روز
ببینید و بشنوید
آخرین عناوین