|
|
امروز: چهارشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۰ - ۰۲:۲۵
کد خبر: ۳۳۴۰۴۵
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۴۰۰ - ۱۸:۵۵

ماکرون در کنفرانس خبری بعد از پایان سفرش به عربستان گفت: به نجیب میقاتی تاکید کردم که از ملت لبنان حمایت می‌کنم و طرف سعودی هم به من گفت، خواسته‌های مربوط به قاچاق مواد مخدر و استعفای جورج قرداحی را مورد توجه قرار می‌دهد.

به گزارش ایسنا، براساس گزارش خبرگزاری فرانسه، امانوئل ماکرون،‌ رئیس‌جمهوری فرانسه از طرح کشورش و عربستان برای حل بحران بین ریاض و بیروت پرده برداشت.

ماکرون در کنفرانس خبری در پایان سفرش به عربستان توضیح داد: با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان پرونده لبنان را بررسی کردم. بن سلمان نیز به ما گفته، مطالبات عربستان در زمینه قاچاق مواد مخدر از لبنان و موضوع استعفای جورج قرداحی، وزیر اطلاع‌رسانی لبنان را مورد توجه قرار داده است.

رئیس‌جهوری فرانسه افزود: با ولیعهد عربستان مذاکرات صریح و مفیدی درباره اولویت‌های سیاسی‌مان از جمله لبنان، امنیت و ثبات منطقه داشتم.

وی خاطرنشان کرد: تماس تلفنی با نجیب میقاتی داشتم، به او گفتیم، فرانسه و عربستان خواهان حمایت از ملت لبنان هستند.و در این تماس تعهدات رد و بدل شد.

ماکرون افزود: مذاکراتم با محمد بن سلمان مستقیم بود و امیدوارم که مذاکرات با او درباره پاره‌ای از مسائل موفقیت‌آمیز باشد.

ولیعهد عربستان در ابتدای این دیدار در کاخ السلام در جده از ماکرون استقبال کرد، ماکرون نیز از سفر به عربستان و دیدار با محمد بن سلمان ابراز خرسندی کرد.

در ابتدای ملاقات محمد بن سلمان سلام و درود ملک سلمان، پادشاه عربستان را به رئیس جمهوری فرانسه منتقل کرد و او نیز به ملک سلمان سلام رساند.


در این دیدار روابط عربستان و فرانسه، زمینه‌های مشارکت بین دو کشور، چشم‌اندازهای همکاری دوجانبه و پیشبرد آن طبق چشم انداز ۲۰۳۰ بررسی شد.

همچنین در این دیدار، اوضاع خاورمیانه، تلاش‌های به کار گرفته شده برای تحقق صلح و ثبات جهانی و نیز مسائل مهم مشترک بین دو کشور بررسی شد.

محمد بن سلمان یک ضیافت غذای کاری برای ماکرون ترتیب داد که در این ضیافت سلمان بن حمد آل خلیفه ولیعهد و نخست‌وزیر بحرین هم حضور داشت.

ماکرون ظهر امروز، شنبه وارد عربستان شد و مساله لبنان و ثبات در خلیج فارس را بررسی کرد.ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اخبار روز
ببینید و بشنوید
آخرین عناوین