|
|
امروز: شنبه ۰۱ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۷:۲۷
کد خبر: ۳۸۱۶۳۵
تاریخ انتشار: ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۱:۱۰
ملک مدرسه یکی از موضوعات مهم است؛ ملک به دلیل اینکه قدمت بیش از 80 سال دارد مقاومت ندارد و سقف ملک ریخته و هر لحظه ممکن است که طبقات ریزش داشته باشند و جان 100 دانش‌آموز در خطر است. در کنار این مشکل باید به موارد دیگری در مدرسه از جمله مشکل برق و آب اشاره کرد و درخواست می‌کنیم ارگان‌هایی از جمله کمیته امداد و بهزیستی در بحث بازسازی به ما کمک کنند.

تسنیم: ۱۰۰ نفر از کودکان کار ( دخترانه) در مدرسه مکتب‌ الزهرا(س) در حال تحصیل هستند و جالب آنجاست که وزارت آموزش برای تحصیل این دانش‌آموزان ماهیانه بیش از ۱۴۰ میلیون تومانی به عنوان اجاره از یک گروه جهادی دریافت می‌کند!
 
دبستان دخترانه مکتب الزهرا (س) مدرسه‌ای در محله امامزاده یحیی تهران است که 100 نفر از دختران "کودکان کار" در آن  تحصیل می‌کنند، حدود 80 سال از ساخت این مدرسه می‌گذرد و به‌‌عنوان مدرسه فرسوده از آن می‌توان نام‌برد که به دلیل عدم نوسازی و مقاوم سازی در این سال‌ها هر لحظه امکان دارد که سقف‌های کلاس‌هایش فرو بریزد!
 
جالب اینجاست که وزارت آموزش و پرورش برای اجاره این مدرسه به یک گروه جهادی برای ادامه تحصیل کودکان کار فرسوده ماهیانه 140 میلیون تومان از گروه جهادی حضرت ابوطالب تحت عنوان اجاره دریافت می‌کند!
 
مجتبی خالدی؛ مدیرعامل گروه جهادی حضرت ابوطالب‌ درباره فعالیت‌های این گروه جهادی در حوزه تحصیل کودکان کار و خدمات مشاوره‌ای به خانواده‌های این کودکان گفت: در ابتدا 80 دانش‌آموز به همراه خانواده‌هایشان در منطقه 12 تحت پوشش مجموعه قرار داشتند و خدماتی از جمله تحصیل، مهارت‌آموزی، درمان، مشاوره و کارآفرینی به این دانش‌آموزان و سایر اعضای خانواده‌شان داده می‌شود و برنامه‌ریزی ما بر این بوده که بتوانیم این خانواده‌ها را به توانمندی برسانیم در واقع به مدلی برسیم که به جای ماهی دادن به آنها ماهیگیری آموزش بدهیم و پس از یک پروسه دو الی سه ماهه این افراد توانمند و از چرخه حمایتی خارج شوند و خانواده‌های جدیدی وارد چرخه حمایت شوند.
 
وی با اشاره به تقسیم‌بندی کودکان کار در 5 دسته افزود: کودکان زباله‌گرد، کودکان کار چهارراهی، کودکان کار در کارگاه‌های غیرقانونی، کودکان دستفروش و کودکانی که در منازل مشغول به کار هستند و متناسب با این تقسیم‌بندی، برنامه‌هایمان را اجرا می‌کنیم.
 
خالدی اضافه کرد: اکثریت کودکان زباله‌گرد و سر چهارراهی عموماً از اتباع بیگانه‌ هستند البته در کنار کودکان اتباع، کودکان ایرانی هم داریم که به دلایل مشکلات سرپرست خانواده( پدرشان ) در حال کار هستند و در مجموعه ابوطالب این افراد را تقسیم‌بندی و متناسب با مشکلاتشان به‌ آنها خدمات‌رسانی می‌کیم.
 
مدیرعامل گروه جهادی حضرت ابوطالب متذکر شد: مشکل اصلی این خانواده‌ها فرهنگی است و اگر سطح فرهنگی‌شان ارتقاء پیدا کند، درآمدشان نیز ارتقاء پیدا می‌کند و مشکلاتشان حل می‌شود.
 
وی با اشاره به حضور مخبر؛ معاون اول رئیس جمهور در دبستان دخترانه مکتب‌ الزهرا(س) در نیمه شعبان دو سال گذشته اظهار کرد: علی‌رغم دستور معاون رئیس جمهور  اما ظاهراً در لایه‌های پایینی دولت، کار به مشکل برخورده است! بطوریکه معاون رئیس‌جمهور دستور بازسازی و در اختیار گذاشتن ملک را داده اما تاکنون این مسئله محقق نشده است و امیدواریم این مسئله هر چه سریع‌تر محقق شود.
 
 تحصیل 100 دانش‌آموز دختر کودک کار در مدرسه مکتب الزهرا (س)
 
مریم خوش‌مهر؛ مدیر دبستان دخترانه مکتب الزهرا (س) نیز در این باره اظهار کرد: این دبستان، مدرسه‌ای برای دختران کار  و آسیب‌دیده اجتماعی است و در حال حاضر 100 دانش‌آموز دختر در این مدرسه مشغول به تحصیل هستند.
 
وی افزود: اکثر دانش‌آموزان این مدرسه دارای معضلات جدی در خانواده‌هایشان هستند. پدر معتاد، زندانی و ... است و لذا واحد ترک اعتیاد و واحد کاریابی در این مدرسه فعال شده است.
 
هر لحظه ممکن است طبقات این مدرسه بر سر کودکان کار خراب شود!
 
سمانه افشارنژاد؛ معلم دبستان دخترانه مکتب‌الزهرا (س) نیز درباره فعالیت این دبستان ویژه کوکان کار گفت: دانش‌آموزانی که در این مدرسه هستند حرف‌های خوبی را نمی‌زنند و گاهی فحش‌هایی را می‌دهند و برای این موارد جرائمی برای بچه‌ها در نظر گرفتیم که اگر بچه‌ها حرف بد بزند باید 10 هزار تومان جریمه پرداخت کنند و در دو ماه اول، بچه‌ها فحش‌های زیادی می‌دادند اما با جریمه‌ای که درنظر گرفته شد کم کم این فحش‌ها کم شد و جریمه‌ها را بعد از اینکه فحش دادن بچه‌ها کم شد (بعد از 4 ماه) به خود بچه‌ها برگرداندیم.
 
وی ادامه داد: ملک مدرسه یکی از موضوعات مهم است؛ ملک به دلیل اینکه قدمت بیش از 80 سال دارد مقاومت ندارد و سقف ملک ریخته و هر لحظه ممکن است که طبقات ریزش داشته باشند و جان 100 دانش‌آموز در خطر است. در کنار این مشکل باید به موارد دیگری در مدرسه از جمله مشکل برق و آب اشاره کرد و درخواست می‌کنیم ارگان‌هایی از جمله کمیته امداد و بهزیستی در بحث بازسازی به ما کمک کنند.
 
سجاده عابدینی؛ روانشناسی و مشاور دبستان دخترانه مکتب‌الزهرا  افزود: مجموعه‌های زیادی هستند که در حوزه کودکان کار و آسیب مشغول به فعالیت هستند اما اصولا این مراکز فردمحور هستند و تفاوت مجموعه ما با سایر مجموعه‌ها این است که خانواده‌محور است.
 
اینها قرار است پادشاهان بهشت باشند!
 
محمدحسین تهرانی؛ خیر و حامی دبستان دخترانه مکتب‌الزهرا گفت: دنیایی که ما در آن هستیم، ستاد انتخاباتی نیازمندان است و هر کاری که ما در اینجا می‌کنیم ظاهرش آن است که برای این افراد انجام می‌دهیم اما باطنش این است که اینها قرار است پادشاهان بهشت باشند و اینها هستند که دستگیر ما خواهند بود! الان علی‌الظاهر دست این افراد به سمت ما دراز است اما روزی خواهد آمد که دستان ما به سمت آنها دراز خواهد بود.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اخبار روز
ببینید و بشنوید