|
|
امروز: يکشنبه ۰۲ مهر ۱۴۰۲ - ۲۳:۰۸
کد خبر: ۳۶۵۵۹۱
تاریخ انتشار: ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۵:۱۳
براساس این کمپین قرار بود یک‌میلیون امضا جمع شود تا بر اساس آن برای احیای دریاچه ارومیه درخواست کمک کنیم. طبق قواعد بین‌المللی، اگر در مورد یک مسئله اجتماعی و محیط‌زیستی بتوانیم یک‌میلیون امضا جمع کنیم، سازمان‌ملل به آن ماجرا کمک می‌کند. سه‌ماه وقت گذاشتم و با بچه‌های خود ارومیه و با کمک شما مردم، یک‌میلیون و ۸۰۰ هزار امضاء جمع کردم.

هم میهن: رضا کیانیان، بازیگر سینما در نشست شب «هامون» که عصر یکشنبه هفتم‌خردادماه در قالب ششصد و هفتادوسومین شب از مجموعه شب‌های مجله بخارا با همراهی مجله صنوبر و خانه اندیشمندان علوم‌انسانی در تالار فردوسی خانه اندیشمندان علوم‌انسانی برگزار شد گفت:

به‌عنوان یک کنشگر اجتماعی و محیط‌زیستی اینجا هستم و هیچ تخصصی در مسئله محیط‌زیست ندارم. بااین‌حال به‌عنوان کسی که در ایران زندگی می‌کند، وطنش را دوست دارد و می‌خواهد رشد کند، در زمینه‌های محیط‌زیست فعال بودم. من چند کار در زمینه محیط‌زیست انجام داده‌ام. کمپینی با عنوان «من دریاچه ارومیه هستم» راه انداختم. براساس این کمپین قرار بود یک‌میلیون امضا جمع شود تا بر اساس آن برای احیای دریاچه ارومیه درخواست کمک کنیم. طبق قواعد بین‌المللی، اگر در مورد یک مسئله اجتماعی و محیط‌زیستی بتوانیم یک‌میلیون امضا جمع کنیم، سازمان‌ملل به آن ماجرا کمک می‌کند. سه‌ماه وقت گذاشتم و با بچه‌های خود ارومیه و با کمک شما مردم، یک‌میلیون و ۸۰۰ هزار امضاء جمع کردم.

با چندنفر از فعالان محیط‌زیست و ارومیه و کسانی که دغدغه‌مند بودند، امضا‌ها را به سازمان‌ملل بردم و آن‌ها ازطریق ژاپن سه‌میلیون‌دلار به ایران کمک کردند تا این دریاچه احیا شود. بااین‌حال دریاچه ارومیه همچنان خشک است. درباره هامون هم باید بگویم که بخشی از محیط‌زیست کشور به‌ویژه سیستان و بلوچستان به هامون وابسته است. مردم از این دریاچه ارتزاق می‌کردند، اما با جلوگیری از ورود آب رودخانه هیرمند و خشک شدن دریاچه هامون، مردم دچار مرارت شده و مشاغل آن‌ها از دست رفته است. علاوه بر آن، شاهد اتفاق وحشتناکی در این منطقه به‌اسم طوفان‌های شن هستیم. چندی‌پیش شهر زابل به‌عنوان آلوده‌ترین شهر جهان معرفی شد. طوفان‌های شن فقط سیستان و بلوچستان را تحت‌تاثیر خود قرار نمی‌دهد، بلکه به حال کل‌کشور مضر است. همچنان که طوفان‌های شن پس از خشک شدن دریاچه ارومیه، تا دشت‌های قزوین را نابود می‌کند.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اخبار روز
ببینید و بشنوید