|
|
امروز: يکشنبه ۱۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۱:۳۹
کد خبر: ۳۶۱۷۸۵
تاریخ انتشار: ۰۳ فروردين ۱۴۰۲ - ۰۹:۱۳
ریاض در سال ۲۰۱۶ پس از حمله معترضان به سفارت و کنسولگری عربستان در پی اعدام یک روحانی برجسته شیعه در این کشور، روابط خود را با تهران قطع کرد.اوایل ماه جاری، عربستان سعودی و ایران در پکن به توافقی برای از سرگیری روابط دیپلماتیک دست یافتند.


نشنال نیوز نوشت: وزارت امور خارجه عربستان سعودی روز پنجشنبه اعلام کرد، شاهزاده فیصل بن فرحان، وزیر امور خارجه عربستان سعودی و حسین امیرعبداللهیان، همتای ایرانی وی، توافق کردند که «به زودی» برای اجرای توافق تاریخی برای احیای روابط با یکدیگر دیدار کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی تدبیر و امید، در ادامه این مطلب آمده است: شاهزاده فیصل و امیر عبداللهیان در تماسی تلفنی فرارسیدن ماه مبارک رمضان را به یکدیگر تبریک گفتند.

در این بیانیه آمده است: دیپلمات‌های ارشد دو کشور موافقت کردند که به زودی نشستی دوجانبه برگزار کنند تا راه را برای بازگشایی سفارت‌ها و کنسولگری‌ها بین دو کشور هموار کنند.

ریاض در سال ۲۰۱۶ پس از حمله معترضان به سفارت و کنسولگری عربستان در پی اعدام یک روحانی برجسته شیعه در این کشور، روابط خود را با تهران قطع کرد.

اوایل ماه جاری، عربستان سعودی و ایران در پکن به توافقی برای از سرگیری روابط دیپلماتیک دست یافتند.

ریاض و تهران طی دو ماه آینده سفارت‌خانه‌ها و کنسولگری‌های خود را بر اساس توافقی که با میانجیگری چین انجام شد، بازگشایی خواهند کرد.

توافق برای از سرگیری روابط پس از دو سال مذاکرات پیاپی حاصل شد.

گفت‌وگوها در اوایل سال ۲۰۲۱ در بغداد آغاز شد و در همین شهر ادامه یافت تا اینکه توافق برای ازسرگیری روابط در پکن اعلام شد.

از عراق و عمان به خاطر نقش آن‌ها در کمک به دستیابی به توافق قدردانی شده است.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اخبار روز
ببینید و بشنوید