|
|
امروز: سه‌شنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۱ - ۲۱:۲۹
کد خبر: ۳۵۱۳۹۲
تاریخ انتشار: ۰۱ مهر ۱۴۰۱ - ۱۴:۵۲

لهستان نگران از درگیری‌ها پیرامون نیروگاه اتمی زاپوریژیا، به ایستگاه‌های منطقه‌ای آتشنشانی قرص ید داده تا در بین مردم توزیع کنند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، قرص ید عاملی محافظتی برای بدن در صورت بروز حمله اتمی است که در صورت مصرف آن شخصی که در معرض تشعشعات هسته‌ای قرار می‌گیرد به سرطان تیروئید مبتلا نمی‌شود.

درگیری و تیراندازی پیرامون نیروگاه زاپوریژیا که بزرگترین نیروگاه تولید برق هسته‌ای در اروپا به شمار می‌رود باعث شده تا تاسیسات نزدیک به شش راکتور آن تخریب و کابل‌های برق قطع شوند و همین مساله ریسک فاجعه‌ای اتمی را که می‌تواند بر کشورهای همجوار اوکراین تاثیر بگذارد، بیشتر کرده است.

روسیه و اوکراین یکدیگر را به تیراندازی پیرامون این نیروگاه اتمی متهم می‌کنند.

معاون وزیر کشور لهستان گفته است: پس از گزارش‌های رسانه‌ای درباره درگیری‌ها در نزدیکی زاپوریژیا تصمیم گرفتیم تا برای حفاظت از مردم در برابر تشعشعات احتمالی اتمی، قرص ید در میان مردم توزیع کنیم.

وی ادامه داد: مایلم به تمامی مردم لهستان این اطمینان خاطر را بدهم که این اقدامات پیشگیرانه و روتینی هستند که برای حفاظت از جان آنها در صورت بروز حمله احتمالی اتمی صورت می‌گیرد. البته امیدوارم چنین اتفاقی رخ ندهد.


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اخبار روز
ببینید و بشنوید
آخرین عناوین