|
|
امروز: دوشنبه ۰۴ مهر ۱۴۰۱ - ۰۰:۵۳
کد خبر: ۳۴۸۵۸۸
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۹
درحال حاضر صحبت‌هایی درباره برخی اسامی آفریقایی ازجمله "احمد دیری ابو عبیده"، رهبر الشباب سومالی مطرح است؛ کسی که الشباب را سروسامان داده و توانست فعالیت خود را ادامه دهد و جنبشی را که تحت تأثیر حملات آمریکا قرار گرفته بود را بازسازی کند.


سمیه پورمحمدی// القاعده پس از کشته شدن رهبرش در جریان عملیات پهپادی آمریکا در کابل، درحال حاضر در مرحله بحران انتخاب جانشین برای وی قرار دارد و در این میان اسامی برخی رهبران شاخه‌های این گروه در آفریقا برای جانشینی الظواهری مطرح شده است.

به گزارش سایت اماراتی "۲۴"، القاعده در افغانستان پس از عملیات پهپادی آمریکا و کشته شدن ایمن الظواهری، رهبر آن درحال سپری کردن یک دوره دشوار است و منابع از سردرگمی این گروه برای انتخاب جانشین الظواهری پرده برداشته‌اند.

"احمد سلطان"، کارشناس مسائل گروه‌های تندرو در این باره به رسانه مذکور گفت: القاعده درحال حاضر و پس از کشته شدن الظواهری در یک بحران به سر می‌برد و این بحران؛ بحران انتخاب جانشین برای اوست.

وی افزود: درحال حاضر صحبت‌هایی درباره برخی اسامی آفریقایی ازجمله "احمد دیری ابو عبیده"، رهبر الشباب سومالی مطرح است؛ کسی که الشباب را سروسامان داده و توانست فعالیت خود را ادامه دهد و جنبشی را که تحت تأثیر حملات آمریکا قرار گرفته بود را بازسازی کند.

سلطان ادامه داد: القاعده با قدرت در شرق آفریقا و مناطق ساحل و صحرای آفریقا حضور دارد، اما علی‌رغم این مسئله بعید است که مرکزیت آن از افغانستان به آفریقا منتقل شود.

وی همچنین معتقد است که گروهی از عناصر القاعده طی دوره آتی به مناطق ساحل و صحرای آفریقا منتقل خواهند شد.

این کارشناس همچنین معتقد است: حتی اگر این مهاجرت رخ ندهد، تمرکز القاعده در دوره آینده عمدتاً بر آفریقا خواهد بود؛ چراکه در حال حاضر گروه های مستقر در آفریقا قدرت اصلی القاعده بوده و بیشترین فعالیت را در برهه فعلی دارند.

الظواهری ۳۱ ژوئیه طی عملیات پهپادی آمریکا در کابل کشته شد.ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اخبار روز
ببینید و بشنوید
آخرین عناوین