|
|
امروز: پنجشنبه ۰۹ تير ۱۴۰۱ - ۰۵:۲۰
کد خبر: ۳۳۷۴۶۱
تاریخ انتشار: ۰۵ بهمن ۱۴۰۰ - ۲۲:۵۹
رئیسی در واکنش به حاشیه‌های مطرح‌شده درباره استقبال روسیه گفت: در سفر ما لبخند زیاد بود اما اینکه نتیجه یک سفر لبخند باشد که چیزی برای مردم ندارد. آقای پوتین بعد از دیدار من به وزرایش دستور داد که توافقات بین ما سریعا اجرایی شود.

حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران امشب سه شنبه 5 بهمن در چهارمین گفتگوی زنده خود با مردم اظهار داشت: ما در سیاست بین‌المللی در جمهوری اسلامی فعالیت های بیشتری داشتیم و داریم لکن در این سیاست توازن برقرار نشده است حتی در حوزه اقتصادی هم همین طور است باید یک توازن در بین سیاست هایمان در حوزه بین المللی برقرار شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی تدبیر و امید؛ وی ادامه داد: چرا نباید همکاری ها با همسایگان اتفاق بیفتد؟ مثلاً در سفری که به تاجیکستان داشتم اکنون حجم مبادلات ۳ برابر شده است یا در سفر به ترکمنستان سوآپ گازی یا بحث ترانزیتی را داشتیم و اخیرا با کشور آذربایجان نیز اتفاقاتی در حال وقوع است.

رییس جمهور گفت: چرا نباید با روسیه ارتباط برقرار کنیم؟ می‌توانیم با استفاده از ظرفیت های موجود در کشور های دنیا سطح علمی فضایی اقتصادی کشور را ارتقا دهیم زیرا ظرفیت های در ایران وجود دارد که برای روسیه مهم است و بالعکس ظرفیت های در روسیه وجود دارد که برای ایران مهم است.

رییسی تصریح کرد: شعار دولت تعامل با دنیاست و ما با تمام کشورهای جهان درصدد ارتباط هستیم و این موضوع از بدو ورود به دولت در دستور کار دولت سیزدهم بوده و هست.

وی با اشاره به سفر به روسیه اظهار داشت: اتفاقات خوبی در سفر روسیه افتاد که حتی آقای لاوروف وزیر خارجه روسیه به آقای امیرعبدلهیان گفت که بعد از جلسه، آقای پوتین به همه وزرا دستور داد تا توافقات فی مابین به مرحله اجراییات در بیاید.

رئیسی در واکنش به حاشیه‌های مطرح‌شده درباره استقبال روسیه گفت: در سفر ما لبخند زیاد بود اما اینکه نتیجه یک سفر لبخند باشد که چیزی برای مردم ندارد. آقای پوتین بعد از دیدار من به وزرایش دستور داد که توافقات بین ما سریعا اجرایی شود.

رئیس جمهور درباره مذاکرات وین نیز خاطرنشان کرد: درخواست مذاکره مستقیم از سوی آمریکا جدید نیست و مدت‌هاست مطرح شده است، ولی تا الان با آمریکا مذاکره نکرده ایم،  اما چنانچه در طرف مقابل آمادگی رفع تحریم ها وجود داشته باشد، جا برای توافق وجود دارد.

رئیسی افزود: ما مذاکرات را پیش می‌بریم اما همه‌چیزمان مذاکره نیست؛ در خنثی‌سازی تحریم‌ها یکی از راه‌های ما ارتباط با روسیه است.

وی با اشاره به اقدامات دولت در حوزه بانکی، بیان داشت: بانک ها به سمت اعطای تسهیلات سهل به مردم پیش بروند و جوانان که درصدد گرفتن وام ازدواج هستند نباید با مشکل روبه رو شوند.

رییسی بیان داشت: طی سال‌های گذشته توجه بیشتر به سود بانک‌ها بوده است و اگر نقدینگی در بانک‌ها به سمت تولید رود، خوب است اما در غیر اینصورت ضرر است.

وی تاکید کرد: با هر شرکت یا بانکی که دستورات دولت را که به نفع مردم است اجرا نکند، برخورد و مدیر آن برکنار خواهد شد.

رییس‌جمهور با اشاره به شایعات حذف وام ازدواج، تاکید کرد: به هیچ وجه این وام از بودجه سال آینده حذف نشده زیرا این سیاست دولت است که جوانان به ازدواج ترغیب شوند و حتی قانون جمعیت خانواده هم دولت را بر این امر مکلف کرده است پس این وام برای سال آینده پابرجاست.

رییسی تاکید کرد: پرداخت وام ازدواج حتماً متناسب با تورم ادامه می‌یابد تشویق جوانان به ازدواج فقط با حرف زدن نمی شود و دولت برای این کار تمهیداتی اندیشیده است.

وی با تاکید بر این موضوع که دولت سیزدهم می‌خواهد "دولت صادق الوعد" باشد، بیان داشت: در ساخت مسکن اتفاقات خوبی افتاده است و الزامات آن توسط وزارت راه و شهرسازی انجام شده است و وام مسکن با قوت پیگیری می‌شود. ساخت مسکن هم که با برخی سیاه‌نمایی‌ها رو روبه‌روست طبق وعده صادقانه‌ای که به مردم دادیم پیگیری می‌شود.

رییسی تاکید کرد: در چندسال گذشته شاهد تورم بیش از حد در کشور بودیم و دولت سیزدهم سعی دارد این تورم ۳۰ یا ۲۰ ساله ای که کشور را در بر گرفته است را کاهش دهد.

وی گفت: بنای ما بر کنترل تورم است‌ و گزارش مرکز آمار و بانک مرکزی و مراجع اقتصادی هم نشان‌دهنده موفقیت دولت در این زمینه است. همچنین بودجه سال ۱۴۰۱ طوری بسته شده است که رشد در درون خود دارد و سعی شده پایه پولی کشور افزایش نیابد و استقراض از بانک مرکزی جزو خطوط قرمز دولت است.

رییس‌جمهور در پاسخ به این سوال که قیمت کالاها در بازار افزایش هستند و اقدام دولت در کنترل این قیمت ها چیست؟ گفت: کنترل قیمت‌ها مساله‌ای‌ مهم و خواسته‌ به‌حق مردم‌ است که دولت، خود را موظف به آن می‌داند. از این رو دولت سعی بر کنترل بازار دارد.

رئیسی با بیان اینکه برخی دستگاه های دولتی در برابر فروش اموال دولتی برای تامین بودجه مورد نیاز دولت مقاومت می کنند، گفت: دولت به راحتی اموال را از دستگاه‌ها می گیرد البته آنها به سهولت اموال را واگذار نمی کنند. در دولت تصمیمی گرفته نمی‌شود یا اگر تصمیمی گرفته شد باید به جد دنبال شود.

وی افزود: اکنون کار شروع شده است و فرارهای مالیاتی دنبال شده و مودیان مالیاتی شناسایی شده اند. قرار نیست درآمد از کارمند گرفته شود، بلکه با فرار مالیاتی مقابله می‌شود. مبلغ سنگینی فرار مالیاتی داریم، عده ای درآمد نجومی دارند اما فرار مالیاتی می کنند.

رئیسی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: ارز 4200 تومانی مشکل ایجاد کرده، این باید دو سه سال قبل حل می شد؛ در این ماجرا رانت و فساد است. برای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی باید بین مجلس و دولت اجماع صورت بگیرد؛ یعنی توافق نسبی شکل بگیرد.

رییسی افزود: باید ارز به مردم داده شود نه واردکننده. باید مبلغی به مردم در ازای افزایش قیمت ها داده شود که بهتر است به شکل کارت خرید باشد. درباره حذف یارانه نان و دارو برنامه نداریم. خط قرمز ما معیشت مردم است اما اصلاحات اقتصادی از ضرورت های کشور است و باید سال‌های قبل انجام می شد.

وی افزود: در بحث شرایط فعلی بورس، میراث دار دولت قبل هستیم.بورس قلک دولت نباید باشد. اینکه بورس چرا اینطور شده بحث اکادمیک است و جواب‌های مفصلی دارد.

رییسی تاکید کرد: راهکارهای برون رفت از وضعیت بورس مشخص شده است و مردم بدانند دغدغه آنها دغدغه ما هم هست و تا وقتی مردم احساس آرامش کنند، برای حل مشکلات اقدام می‌کنیم. تیم اقتصادی دولت به نتایجی رسیده اند که فردا صبح وزیر اقتصاد راهکارهای برون رفت از مشکلات بورس را به مردم اطلاع رسانی خواهد کرد.

وی با بیان اینکه به دلیل تورم حقوق و مزایا کفاف زندگی مردم را  نمی دهد، گفت:‌ دولت قبل  لایحه ای برای متناسب سازی حقوق داد، اما منابع آن مشخص نیست. چرا این لایحه در ماه‌های آخر دولت قبل داده شد؟!

وی افزود: مردم به حق می گویند که حقوق آنها کفاف نمی دهد. یک راه این است که هر اداره دنبال حل مشکلات کارکنان خود باشد ما هم باید در دولت به فکر همه مردم باشیم که راه آن عدالت در پرداخت است. ما تیمی را مامور کردیم تا نظام هماهنگ پرداخت تهیه شود، ولی نه مثل نظام هماهنگ قبلی که ناهماهگی آن بیشتر بود. این نظام باید شفاف باشد. اگر این نظام عادلانه را نداشته باشیم، باید به نظام چانه زی متوسل شویم. اقشار مختلف درست می گویند که حقوق آنها کم است اما من به همه اقشار و کارکنان دولت می گویم که به مشکل نظام ناعادلانه پرداخت واقف هستیم و بنابراین لایحه ای در این زمینه در حال تهیه است.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه آلودگی هوا از نگرانی های مردم است و به سازمان برنامه و بودجه اعلام کرده ام که توجه به ناوگان حمل و نقل شهری را در اولویت قرار دهد، تصریح کرد: گفته ام آسیب شناسی در این زمینه دنبال شود. هوای پاک از حقوق مردم است که حتما باید دنبال شود. به استانداران و دستگاه های موظف تاکید کردم که این مشکل را دنبال کنند. تاکید دارم که نوسازی ناوگان حمل و نقل هم دنبال شود.

وی درباره رویکرد دولت نسبت به انتقادات بیان کرد: دولت از انتقاد استقبال می کند اما برخی اظهارنظرها با واقعیت هم‌خوانی ندارد من نمی خواهم واژه بی انصافی را بگویم. نقاط قوت دولت نقطه ضعف جلوه داده می شود. دولت بنا بر شایسته سالاری گذاشته است. قرار ما انتقال اتوبوسی نیست.

رییس‌جمهور افزود: بعد از طرح موضوع انتصابات فامیلی درخواست کردم ۵ نفر را اسم بیاورند که به عنوان مسئول دولت پیگیری کنم اما جواب دادند «رسانه‌ها گفتند، ما هم گفتیم». پس انتصابات در دولت سیزدهم بر اساس روابط فامیلی و دوستی نبوده و این از نقاط قوت دولت است‌.

رئیسی درباره انتقاد از سفرهای استانی خود، گفت: آقایان لذت ارتباط با مردم را تجربه کنند. من لذت می برم از کرملین به کرمان می‌روم. مردم این را بدانند که ما هم به مسائل کلان می‌پردازیم و شش روز در سطح ملی کار می کنیم و یک روز به استان‌ها سر می زنیم تا مشکلات مردم را دنبال کنیم.وی در ادامه خطاب به مردم و جوانان خاطرنشان کرد: به مردم و جوانان عرض می کنم که امیدوار باشید زیرا روزنه های امید بسیار است و به هر کجا که نگاه میکنم، احساس می کنم گشایش هایی وجود دارد. وظیفه ما هم خدمت به مردم است. ما  با قوت پیش خواهیم رفت و هیچ مانعی را به رسمیت نمی شناسیم.

رئیسی در پایان گفت: برای تیم ملی فوتبال آروزی موفقیت دارم و به خانم‌های جوان ورزشکار بابت رعایت حجاب در مسابقات بین المللی و کسب موفقیت‌هایشان تبریک می گویم.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اخبار روز
ببینید و بشنوید
آخرین عناوین