|
|
امروز: جمعه ۱۲ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۱:۱۵
کد خبر: ۳۳۷۰۷۵
تاریخ انتشار: ۳۰ دی ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۹

یک روزنامه آمریکایی در گزارشی تحلیلی درباره سفر رئیس جمهور ایران به روسیه نوشت: دیدار رئیسی و پوتین نمایش اتحاد دو کشور در برابر آمریکا بود.

به گزارش ایسنا، روزنامه نیویورک تایمز در گزارش خود با انتشار تصویری از دیدار ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران و ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه که روز چهارشنبه در کاخ کرملین انجام شد، نوشت: دیدار میان این دو در حالی صورت گرفت که تهران و مسکو علی‌رغم اختلاف نظرهای‌شان در تضاد شدید با واشنگتن هستند.

نیویورک تایمز ادامه داد: رئیس جمهوری ایران در حالی که بر سر یک میز بلند در فاصله ای به دلیل همه گیری کرونا با همتای روس خود نشسته بود به وی یادآور شد که ایران بیش از چهل سال است در برابر آمریکا مقاومت می کند.

آقای رئیسی همچنین در یک نطق تلویزیونی به آقای پوتین گفت: و اکنون که رویارویی روسیه با آمریکا عمیق تر شده است، زمان آن رسیده است که دو کشور با همکاری بیشتری با یکدیگر قدرت را از آمریکا بگیرند.

این روزنامه آمریکایی افزود: این دیدار، بیشتر یک نمایش ژئوپلتیکی در کرملین در یک برهه حساس برای واشنگتن و مخالفان آن بوده است. آیت الله ابراهیم رئیسی سفر دو روزه خود به مسکو را از روز چهارشنبه با هدف تحکیم روابط میان دو کشور در کنار چین با سابقه روابطی که رو به گسترش است در مقابل یک دشمن مشترک، یعنی ایالات متحده آغاز کرده است.

به نوشته نیویورک تایمز، برای ولادیمیر پوتین نیز که اکنون به دلیل مسئله اوکراین وارد تنش های شدیدی با آمریکا شده و در معرض تحریم هایی سخت قرار دارد،  این ملاقات فرصتی بود تا نشان دهد روسیه دوستانی دارد که می تواند در صورت مناقشه با غرب روی آنها حساب کند. علاوه بر ارسال این پیام، رئیسی قرار است در مجلس دومای روسیه نیز سخنرانی کند که اتفاقی نادر برای یک رهبر مهمان محسوب می شود.

وزیر امور خارجه ایران درباره این سفر تصریح کرد که روسای جمهوری دو کشور در رایزنی های خود درباره چارچوب افزایش همکاری های اقتصادی و نظامی میان تهران و مسکو توافق کردند.

آقای پوتین همچنین خطاب به آقای رئیسی گفت که دو کشور در عرصه بین المللی همکاری نزدیکی با یکدیگر دارند، از جمله سوریه و افغانستان.

گریگوری لوکیانوف یک کارشناس مسائل بین المللی روس اظهار داشت: مقام های روسیه در سال های اخیر با مواضع ضد غربی مقام های ایرانی همسو شده اند و رئیس جمهوری ایران نسبت به روابط نزدیک تر با روسیه ابراز تمایل بیشتری کرده است.

لوکیانوف در ادامه خاطرنشان کرد که این سفر چندان برای مخاطبان داخلی در هر دو کشور طراحی نشده بود، بلکه بیشتر برای غرب بوده است.

این روزنامه آمریکایی همچنین به بررسی نحوه نشستن این دو رئیس جمهور بر سر یک میز بزرگ و با فاصله زیاد پرداخت و تصریح کرد که این کار تنها به دلیل رعایت فاصله و حفظ ملاحظات بهداشتی به دلیل شیوع سویه جدید ویروس کرونا، یعنی اومیکرون بوده است.

نیویورک تایمز با اشاره به گفت وگوهای انجام شده میان روسای جمهور ایران و روسیه در مسکو نوشت: مقام های ایرانی می گویند که توافق ۲۰ ساله ای که پوتین و رئیسی درباره آن مذاکره کرده اند بر روی انتقال فناوری از سوی روسیه، همکاری های دفاعی و همکاری روسیه در بخش انرژی ایران است.

به نوشته این روزنامه، در روسیه بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که چشم انداز افزایش همکاری های دفاعی روسیه و دیگر کشورهای مخالف آمریکا، اهرم فشار این کشور بر واشنگتن را افزایش می دهد. از طرفی دیگر، ایران نیز با این دیدار، این پیام را ارسال می کند که اگر تحریم های غرب برداشته نشوند، این کشور گزینه های دیگری نیز دارد.ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اخبار روز
ببینید و بشنوید