|
|
امروز: چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۵:۳۶
کد خبر: ۳۳۴۱۸۳
تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۴۰۰ - ۲۰:۲۹

مهر: معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی وضعیت تالابهای آذربایجان غربی را به دلیل کاهش بارش ها و تامین حق آبه از سوی آب منطقه ای استان نامناسب دانست.

حجت جباری با بیان اینکه پاییز امسال خشک‌ترین پاییز در ۵۰ سال اخیر بود، افزود: کاهش بارندگی‌ها و تأمین حق آبه کامل تالاب‌ها از سوی آب منطقه‌ای امروز موجب شده بیشتر تالاب‌های آذربایجان غربی شرایط مناسبی نداشته باشند.

وی با نامناسب خواندن وضعیت تالاب‌های قوپی باباعلی، یادگارلو، قره گل، آغ قلعه و قره قشلاق در استان اظهار کرد: تالاب کانی برازان سایت پرنده نگری کشور نیز با وجود تأمین بخشی از حق آبه تنها ۵۰ درصد آب دارد که نشان دهنده وضعیت خوبی نیست.

جباری با تاکید بر اینکه هم اکنون اکثر تالاب‌های استان وضعیت مساعدی ندارند، ادامه داد: سه تالاب قوپی بابا علی و قره قشلاق در مهاباد و قره گل در بوکان متأسفانه امسال به دلیل کمبود منابع آبی، خشکسالی و عدم تأمین حق آبه مورد نیاز آبگیری نشده و خشک شده اند.

وی با بیان اینکه در آذربایجان غربی ۴۰ تالاب وجود دارد که از این تعداد ۱۴ تالاب دائمی و ۲۶ تالاب فصلی هستند، اظهار کرد: تالاب‌های فصلی به دلیل اینکه از طریق نزولات جوی در زمستان و بهار آبگیری می‌شوند و امسال در فصل بارش کمترین میزان بارندگی ثبت شد متأسفانه فقط ۴۵ درصد این تالاب‌ها آبگیری شدند.

معاون محیط طبیعی حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی مجموع حق آبه تالاب‌های حوزه آبریز دریاچه ارومیه را ۱۷۶ میلیون مترمکعب اعلام و خاطرنشان کرد: کاهش بارش‌ها موجب شده بخشی از این حق آبه تأمین نشود.

جباری در خصوص آلودگی تالاب‌های استان نیز گفت: برخی از تالاب‌ها از جمله کانی برازان، سلدوز و قره قشلاق که از طریق زهکش های آبگیزی می‌شوند به دلیل ورود سموم کشاورزی از طریق زهکش ها با آلودگی مواجه هستند که در این زمینه اقدامات زیست محیطی برای کاهش آلودگی‌ها در دستور کار قرار دارد.

جباری با اشاره به اینکه دریاچه ارومیه به عنوان بزرگترین و مهمترین تالاب آذربایجان غربی به دلیل عدم تأمین حق آبه در شرایط نامناسبی قرار دارد، گفت: متأسفانه امروز شرایط دریاچه ارومیه در بحرانی‌ترین وضعیت نسبت به چند سال اخیر قرار دارد.

پنج سایت از ۲۲ سایت کنوانسیون بین المللی رامسر ایران شامل تالاب دریاچه ارومیه، تالاب قوپی باباعلی وتالاب‌های یادگارلو، درگه سنگی و شورگلدر آذربایجان غربی واقع شده که تالاب بین المللی دریاچه ارومیه یکی از ذخیره گاه‌های زیست کره جهان بوده و تالاب‌های آغگل ماکو، گرده قیط، میمند و کانی برازان به عنوان مناطق شکارممنوع هستند.

در این استان غیر از دریاچه ارومیه ۵ تالاب سایت رامسر نیز وجود دارد. تالاب‌های یادگارلو، سیران گلی (درگه سنگی) و حسنلو تحت عنوان یک سایت رامسر و تالاب‌های قوبی باباعلی و کانی برازان هر کدام به عنوان یک سایت هستند، همچنین تالاب کانی برازان به عنوان پناهگاه حیات وحش این استان از مجموع مناطق چهارگانه تحت مدیریت است.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اخبار روز
ببینید و بشنوید
آخرین عناوین