|
|
امروز: چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۵:۵۳
کد خبر: ۳۳۱۶۳۸
تاریخ انتشار: ۰۲ آبان ۱۴۰۰ - ۰۱:۰۲

ائتلاف «اعلامیه آزادی و تغییر» سودان در بیانیه‌ای ضمن تأکید بر حمایت خود از نخست‌وزیر این کشور، درباره «کودتای خزنده» هشدار داد.

 «یاسر عرمان» عضو ارشد ائتلاف «اعلامیه آزادی و تغییر» که اعتراضات علیه عمر البشیر رئیس جمهور سابق را در سال ۲۰۱۹ آغاز کرد، گفت: «ما مجددا اعتماد خود به دولت و نخست‌وزیر را اعلام می‌کنیم».

وی افزود: «بحران کنونی در قالب کودتای خزنده ایجاد شده است، در شرایطی که معترضان بندر اصلی پورت‌سودان در شرق کشور را برای حدود یک‌ماه بسته‌اند و صدها معترض دیگر از یک هفته پیش تحصن خود را در نزدیکی کاخ ریاست جمهوری آغاز کرده و خواستار تشکیل "دولت نظامی" هستند».

عضو ارشد ائتلاف فراگیر «اعلامیه آزادی و تغییر» (متشکل از نیروهای غیرنظامی) روز شنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی که تظاهرات‌کنندگان حامی ارتش سودان سعی در متوقف کردن این کنفرانس را داشتند، افزود: «تظاهرات کنندگان روز شنبه (حامیان ارتش) بازماندگان رژیم عمر البشیر هستند».

صدها تظاهرکننده روز شنبه با آتش‌زدن لاستیک‌ها مقابل ساختمان خبرگزاری دولتی سودان (SUNA) که میزبان کنفرانس مطبوعاتی بود، باعث به تعویق افتادن این کنفرانس به مدت دو ساعت شدند.

روز شنبه عبدالله حمدوک نخست‌وزیر سودان موافقت خود با تغییر کابینه یا تغییر اعضای دولت انتقالی را رد کرد، این در حالی است که شایعات در این باره طی روزهای اخیر افزایش یافته است.

این درگیری‌ها همزمان با سفر امروز «جفری فلتمن» فرستاده ویژه دولت آمریکا به شاخ آفریقا، به شهر خارطوم صورت گرفت. فلتمن در سفرش به خارطوم  با عبدالله حمدوک نخست وزیر سودان و عبدالفتاح البرهان رئیس شورای حاکمیت انتقالی سودان دیدار و گفت‌وگو کرد.

فلتمن در این دیدار بر حمایت ایالات متحده از گذار دموکراتیک و مدنی مطابق با درخواست‌های اعلام شده مردم سودان تأکید کرد و از همه طرف‌ها خواست تا تعهد خود برای همکاری مشترک جهت اجرای بیانیه قانون اساسی و توافق صلح جوبا را تجدید کنند.


منبع: ایسنا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اخبار روز
ببینید و بشنوید
آخرین عناوین