|
|
امروز: يکشنبه ۲۲ فروردين ۱۴۰۰ - ۰۲:۳۳
کد خبر: ۳۱۶۹۸۰
تاریخ انتشار: ۱۸ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۱:۱۴
وزیر خارجه آمریکا در این نامه هشدار داده است که عدم توافق بین رهبران افغانستان در دهه ۹۰ سبب پیامدهای فاجعه بار برای این کشور شد و چنین موضوعی نباید تکرار شود.

  وزیر امور خارجه آمریکا طی نامه‌ای به محمد اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان و اشاره به طرح جدید صلح، با توضیح بخش‌هایی از آن این طرح را تایید کرد.

طلوع نیوز افغانستان با بیان این مطلب نوشت که به نسخه‌ای از این نامه دست پیدا کرده که در آن آمده است واشنگتن از سازمان ملل می‌خواهد نشستی جهانی را با حضور وزیران خارجه ایران، روسیه، چین، پاکستان و هند و همچنین فرستاده‌ ویژه آمریکا برای بحث روی یک طرح واحد درباره روند صلح افغانستان برگزار کند.

بر اساس این گزارش، آنتونی بلینکن در ادامه افزوده است نشست دیگری را با میزبانی ترکیه با حضور نمایندگان هواداران جمهوریت و طالبان برای نهایی سازی یک توافقنامه صلح دیگر برگزار خواهد کرد.

به گزارش طلوع نیوز، این نامه همزمان با سفر زلمی خلیل زاد به رئیس جمهور افغانستان و همچنین عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه ملی تحویل داده شده است.

وزیر خارجه آمریکا در این نامه هشدار داده است که عدم توافق بین رهبران افغانستان در دهه ۹۰ سبب پیامدهای فاجعه بار برای این کشور شد و چنین موضوعی نباید تکرار شود.

وی همچنین با اشاره به تهیه طرحی برای کاهش ۹۰ روزه خشونت‌ها جهت جلوگیری از آغاز عملیات بهاری، اضافه کرده است که بازنگری توافقنامه صلح آمریکا با طالبان در واشنگتن هنوز به پایان نرسیده است.

براساس گزارش طلوع نیوز، دولت انتقالی و نقشه راه سیاسی و آتش‌بس دایمی، سه بخش مهم طرح صلح نو آمریکایی است.

در این طرح آمده است که پس از پایان دولت انتقالی، رئیس آینده افغانستان بر اساس انتخابات برگزیده خواهد شد.

در این طرح در اشاره به سه قوه آمده است که در رأس قوه اجرایی رییس دولت و وزیران کابینه با ریاست‌های مستقل و در بخش دیگر مجلس و مجلس سنا قرار دارد که طالبان نیز در ترکیب آن مشارکت خواهند داشت.

این در حالی است که ریس جمهوری افغانستان روز گذشته انتقال قدرت از طریق انتخابات را غیرقابل بحث اعلام و یکبار دیگر تأکید کرد که تنها از طریق انتخابات حاضر به انتقال قدرت است.منبع: ایرنا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اخبار روز
ببینید و بشنوید
آخرین عناوین