|
|
امروز: يکشنبه ۲۲ فروردين ۱۴۰۰ - ۲۳:۱۵
کد خبر: ۳۱۶۹۱۶
تاریخ انتشار: ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۳:۴۶
دبیرکل ناتو در مورد هزینه‌های دفاعی اتحادیه اروپا گفت: «از همه این تلاش‌ها تا زمانی که ناتو را تکمیل می‌کند، استقبال می‌کنیم. ولی اتحادیه اروپا نمی‌تواند از اروپا دفاع کند.
 دبیرکل ناتو گفت که ترکیه، آمریکا، کانادا، انگلیس امنیت کشورهای عضو اتحادیه اروپا را تامین می‌کنند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی، ینس استولتنبرگ، دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» در مصاحبه با خبرگزاری فرانسه اظهار کرد: امنیت اروپا را کشورهایی غیرعضو مانند آمریکا، کانادا و انگلیس در شمال و ترکیه در جنوب تامین می‌کنند.

دبیرکل ناتو در مورد هزینه‌های دفاعی اتحادیه اروپا گفت: «از همه این تلاش‌ها تا زمانی که ناتو را تکمیل می‌کند، استقبال می‌کنیم. ولی اتحادیه اروپا نمی‌تواند از اروپا دفاع کند.

وی افزود:‌ «بسیاری از کشورهای عضو اتحادیه اروپا در عین حال هم‌پیمانان ناتو هستند و ۹۰ درصد از کل جمعیت اتحادیه اروپا در کشورهای عضو ناتو زندگی می‌کنند. به‌رغم اینکه ۹۰ درصد کل جمعیت اتحادیه اروپا را اتباع کشورهای عضو ناتو تشکیل می‌دهند، تنها ۲۰ درصد هزینه‌های دفاعی این سازمان توسط کشورهای اروپایی تامین می‌شود».

استولتنبرگ اعلام کرد که وی درباره مفهوم «استقلال استراتژیک» که به‌ویژه از سوی امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه مطرح می‌شود، تردید دارد.

دبیرکل ناتو گفت: من تنها به اروپا یا آمریکای شمالی اعتقاد ندارم. بلکه به همبستگی استراتژیک این دو در چارچوب ناتو باور دارم. زیرا هیچ کشور یا قاره‌ای به تنهایی نمی‌تواند چالش‌های امنیتی را که امروز با آن روبرو هستیم مدیریت کند».

وی افزود: «کشورهای ایالات متحده، کانادا و انگلیس از سمت شمال از اروپا در برابر روسیه دفاع می‌کنند در حالی که هیچ یک از آنها عضو اتحادیه اروپا نیستند. در جنوب شرق و در مرز با سوریه و عراق نیز ترکیه نقش بسیار مهمی در دفاع از ناتو دارد که در خارج از اتحادیه اروپا قرار دارد. ترکیه به ویژه در مبارزه با داعش بسیار مهم است».

قدردانی اردوغان از دبیرکل ناتو بابت اظهارات بی‌طرفانه وی درباره ترکیه

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه با انتشار پیامی در توئیتر از ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو بابت تاکید او بر اهمیت ترکیه برای این سازمان قدردانی کرد.

وی در این پیام توئیتری تاکید کرد که ترکیه به‌عنوان یک هم‌پیمان ناتو به پایبندی تمام مسؤولیت‌های خود و خدمت برای صلح و امنیت جهانی ادامه خواهد داد.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اخبار روز
ببینید و بشنوید
آخرین عناوین