|
|
امروز: سه‌شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۲
کد خبر: ۳۰۸۸۳۳
تاریخ انتشار: ۲۷ آبان ۱۳۹۹ - ۲۳:۴۷
همه پیش‌بینی می‌کردند که ترامپ به این راحتی دست از سر کاخ‌سفید برندارد. جامعه آمریکا بعد از جنگ داخلی هیچ‌گاه به اندازه امروز دوقطبی نبوده است. بایدن با یک شرایط معمول و سنتی به کاخ‌سفید نخواهد رفت. شکست آقای ترامپ در داخل آمریکا بر اساس سیاست خارجی نبود.

محمد جواد ظریف، وزیر امورخارجه، درباره انتخابات آمریکا، پیروزی جو بایدن و وضعیت برجام گفت: لغو تحریم‌ها و بازگشت ایران به تعهدات زمان‌بر نیست. اگر آقای بایدن بخواهد تعهدات آمریکا را اجرا کند، ما هم می‌توانیم فورا به تعهدات برجامی خود به صورت کامل برگردیم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی تدبیر و امید؛وی افزود: ما مخالف مذاکره نبودیم و نیستیم، مذاکره هم در چارچوب ۵+۱ امکان‌پذیر است. اگر آمریکا بخواهد عضو برجام شود که ترامپ آن عضویت را از بین برده، ما حاضریم گفت‌وگو کنیم که آمریکا چگونه وارد برجام شود.

ظریف گفت: از داخل پیام‌های غلط برای آمریکایی‌ها می‌فرستند. برخی جناح‌های سیاسی به خاطر نگرانی‌های سیاسی داخلی که به نظر من کاملا بی‌مورد است، نگران این هستند که این مذاکرات الان شروع شود. پیش‌بینی من این است که شرایط به لطف خدا و با ادامه مقاومت و درک خوب مردم ایران بسیار بهتر خواهد شد.

وزیر امور خارجه بیان کرد: آقای بایدن اگر رییس‌جمهور آمریکا شد و در کاخ سفید مستقر شد، می‌تواند با سه فرمان اجرایی همه این‌ها را لغو کند. اینکه گفته می‌شود رییس‌جمهوری بعدی آمریکا نخواهد توانست برخی از تحریم‌های برجامی آمریکا را لغو کند، فقط حرف است.

وی گفت: ما نباید بپذیریم. آمریکا برای بهانه‌جویی جهت عدم اجرای تعهدات بین‌المللی‌اش نمی‌تواند متوسل به مقررات داخلی شود. هیچ کشوری در دنیا نمی‌تواند از ابزار داخلی استفاده کند که تعهدات بین‌المللی خود را انجام ندهد.

ظریف در ادامه گفت: همه پیش‌بینی می‌کردند که ترامپ به این راحتی دست از سر کاخ‌سفید برندارد. جامعه آمریکا بعد از جنگ داخلی هیچ‌گاه به اندازه امروز دوقطبی نبوده است. بایدن با یک شرایط معمول و سنتی به کاخ‌سفید نخواهد رفت. شکست آقای ترامپ در داخل آمریکا بر اساس سیاست خارجی نبود. با پیروزی آقای بایدن سیاست خارجی امریکا دستخوش تغییراتی خواهد بود.

وی بیان کرد: اروپاییان نباید اجازه دهند که مصالح و آینده آنها در واشنگتن تعیین شود. در دوره آقای بایدن، رابطه معقول‌تری میان اروپا و آمریکا وجود خواهد داشت. آمریکا یکجانبه‌گرایی کمتری را اتخاذ می‌کند؛ چون این کشور هیچگاه این رویکرد را صددرصد کنار نگذاشته‌ است.

ظریف خاطر نشان کرد: سیاست آقای ترامپ در خروج از برجام و فشار حداکثری او بر ایران، شکست خورد. ما در شکست دادن آمریکا پیروز شدیم؛ اما نسبت به اینکه اقتصاد کشور با تحریم‌های ترامپ ضرر کرد، حتما اینگونه است.

وی افزود: بایدن با یک امتیاز بسیار منفی می‌آید که این نتیجه دستاوردهای مهم هسته‌ای ایران در دوران آقای ترامپ بوده است. چه دولت آقای ترامپ و چه دولت آقای بایدن متعهد به اصل ۲۵ منشور هستند. اصل ۲۵ منشور ملل متحد دولت آمریکا را موظف به اجرای تصمیمات شورای امنیت سازمان ملل متحد می‌کند.

آمریکا با خروج از برجام فقط امتیازات عضویت آمریکا در برجام را از دست داد. اینکه آقای بایدن می‌خواهد به برجام برگردد خیلی هم خوب است، یک قسمت آن اجرای تعهداتشان بعنوان عضو ملل متحد است؛ باید تحریم‌ها را بردارند، باید اقدامات تخریبی که آقای ترامپ انجام داده و برخلاف قطعنامه۲۲۳۱ بوده، متوقف کنند.

کسی که می‌تواند شرط بگذارد، ایران است. ایران باید راضی بشود و بقیه ۴+۱ باید راضی شوند که آمریکا به برجام برگردد. آمریکا گزینه دیگری ندارد. گزینه آمریکا بازگشت است. آمریکاست که باید برگردد به میز توافق.

آمریکا اگر قطعنامه۲۲۳۱ را اجرا کند و تحریم‌ها برداشته شود و مانعی برای فعالیت اقتصادی ایران نباشد، ایران هم اعلام کرده که تعهدات برجامی خود را اجرا می‌کند.

اگر آمریکا تعهدات خود وفق قطعنامه ۲۲۳۱ را انجام دهد، ما تعهدات خودمان را وفق برجام انجام می‌دهیم. آمریکا وظایف خود را طبق قطعنامه ۲۲۳۱ انجام دهد، ما هم تعهداتمان را طبق برجام انجام می دهیم. این نه نیازی به مذاکره دارد و نه شرط. این کار، شدنی است.

آقای بایدن نمی خواهد میراث یاغی‌گری ترامپ را حمل کند. هدف همگی ما باید کاهش فشار بر مردم ایران و آرامش در جهان و جلوگیری از پروژه تندروهای صهیونیست برای امنیتی‌سازی شرایط در منطقه باشد. اما نباید دچار یک گرفتاری ادراکی شویم که آقای ترامپ و بایدن یکی هستند، نه؛ حتما یکی نیستند.

اگر زمانی آقای بایدن مستقر شود و بخواهد تعهدات مبتنی بر قطعنامه ۲۲۳۱ آمریکا را اجرا کند، ما هم می‌توانیم فورا به تعهدات برجامی خود به‌صورت کامل برگردیم.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اخبار روز
ببینید و بشنوید