|
|
امروز: يکشنبه ۰۴ آبان ۱۳۹۹ - ۰۰:۱۰
کد خبر: ۳۰۴۸۷۹
تاریخ انتشار: ۰۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۵
سوروگین بعد از مرگ مظفرالدین شاه و در زمان محمدعلی شاه به مشروطه‌خواهان می‌پیوندد و همین باعث می‌شود به دستور محمدعلی شاه عکاسخانه‌ای که او در خیابان علاالدوله (فردوسی کنونی) بنا کرده بود منفجر و حدود ۵۰۰۰ نگاتیو از اقشار، بناها، دربار، حرمسراها، مساجد و ... که او تهیه کرده بود از بین برود. البته تصاویر زیادی از وی همچنان باقی مانده است که این تصاویر ازکاخ ناصری بخشی از آنهاست.

روستای شهرستانک در استان البرز میزبان یکی از کاخ‌های قاجاری است. کاخی که در اواخر قرن نوزدهم به دستور ناصرالدین شاه ساخته شد و حالا بیش از ۱۴۰ سال از ساخت آن گذشته و علی رغم اینکه در فهرست آثار ملی ثبت شده ولی در انتهای یک دره زیبا، تقریباً به فراموشی سپرده شده است.

تصاویری که از روزهای حضور ناصرالدین شاه در این کاخ وجود دارد توسط «آنتوآن سوروگین» معروف به آنتوآن خان گرفته شده است. سوروگین که از پدری روس و مادری گرجی و در سفارت روسیه در تهران متولد شده بود ابتدا با مظفرالدین میرزا ولیعهد ناصرالدین شاه آشنا می‌شود. لقب خان را هم مظفرالدین میرزا که بعد از ناصرالدین شاه به مقام پادشاهی رسید به سوروگین داد.

به گزارش ایسنا، سوروگین بعد از مرگ مظفرالدین شاه و در زمان محمدعلی شاه به مشروطه‌خواهان می‌پیوندد و همین باعث می‌شود به دستور محمدعلی شاه عکاسخانه‌ای که او در خیابان علاالدوله (فردوسی کنونی) بنا کرده بود منفجر و حدود ۵۰۰۰ نگاتیو از اقشار، بناها، دربار، حرمسراها، مساجد و ... که او تهیه کرده بود از بین برود. البته تصاویر زیادی از وی همچنان باقی مانده است که این تصاویر ازکاخ ناصری بخشی از آنهاست.

کاخ ناصری هم که در سال ۱۲۵۷ شمسی (۱۸۷۸) ساخته شد پس از ترور ناصرالدین شاه تقریباً رو به فراموشی رفت. این کاخ سال ۱۳۷۷ در فهرست آثار ملی ثبت شده است اما ثبت شدن آن به عنوان اثر ملی تأثیری در بهبود اوضاع آن نداشته است.

در ادامه می‌توانید تصاویری که سوروگین در سال ۱۲۵۹ شمسی از کاخ ناصری گرفت و تصاویر اخیر ایسنا از این کاخ را مشاهده کنید.

شاه سالی یک بار در این کاخ مراسم آشپزان برگزار می‌کرد
حضور ناصرالدین شاه در کاخ شهرستانک/ دو نفر دیگر آخرین اخبار کشور را به اطلاع شاه می‌رسانند
طبقه دوم کاخ در دهه ۴۰ فروریخت و اکنون فقط یک طبقه آن باقی مانده است

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اخبار روز
ببینید و بشنوید
آخرین عناوین