|
|
امروز: شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۷:۱۴
کد خبر: ۲۹۸۹۸۹
تاریخ انتشار: ۲۲ تير ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۲
حیدری با اشاره به اینکه تعداد مراکز واحد اجتماعی بهزیستی استان البرز بالغ بر ۲۵مرکز دولتی و ۳۱۶مرکز غیر دولتی بوده است، عنوان کرد: تعداد خدمات گیرندگان سال ۹۸ این واحد نیز معادل ۴۰هزار و ۱۴۷ نفر بوده است.
مدیرکل بهزیستی استان البرز بیشترین علل تماس و گزارش‌های مرتبط  را در خصوص کودک آزاری، همسر آزاری و خشونت خانگی برشمرد.

اسدالله حیدری روز یکشنبه ۲۲ تیرماه در نشست خبری که به  صورت ویدیو کنفرانس به مناسبت گرامیداشت هفته بهزیستی و چهلمین سالگرد تاسیس سازمان بهزیستی برگزار شد گفت: بهزیستی البرز در موج نخست کرونا بین ۱۵ هزار و۶۷۰ مددجو بسته مواد غذایی توزیع کرد.

به گزارش ایسنا، وی مبلغ حمایت مالی از مراکز اقامتی و کاهش آسیب‌های ناشی از کرونا را بالغ بر ۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال اعلام کرد.

وی  در خصوص  اقدامات حوزه توانبخشی مددجویان گفت: واریز کمک هزینه با سرانه پنج میلیون ریالی به حساب مراکز شبانه روزی نگهداری مددجویان  به تعداد ثبت در سامانه برای ۲۱۴۳ نفر و به مبلغ یک میلیارد و ۷۱ میلیون و ۵۰۰ هزار ریال انجام شده است.

مدیرکل بهزیستی در ادامه اقداماتی مانند اجرای طرح پیشگیری از کرونا در مرحله ویژه معتادان متجاهر را از جمله برنامه های مهم سال جاری برشمرد و گفت: در زمان شروع کرونا ۱۲ هزار و ۳۰۰ فرد معتاد از خدمات پاتوق ها بهرمند شده اند و راه اندازی مرکز توانمندسازی زنان و غربالگری ژنتیک معلولین تحت پوشش بهزیستی برای خانواده هایی که دارای چند معلول هستند، نیز از جمله دیگر مواردی است که امسال مورد توجه قرار داده شده است .

وی  از ارایه خدمات مشاوره به ۲۳هزار و ۷۲۸ نفر در سال گذشته گفت و افزود: در سه ماهه نخست امسال این رقم برابر ۳۶۱۵ نفر بوده است.

مدیرکل بهزیستی استان البرز با بیان اینکه ارایه  خدمات مشاوره در سه ماهه پایانی سال ۹۸ در بحث بیماری کرونا بالغ بر ۸۱۰۸ مورد بوده است، عنوان کرد: این مهم در بهارامسال بالغ بر ۳۶۱۵ نفر گزارش شده است، آمارخشونت های خانگی رسیده شده در دوران کرونا نیز در سه ماهه پایانی سال ۹۸ و بهار امسال به ترتیب برابر ۴هزار و ۷۳۵ و دو هزار و ۴۸۰ مورد بوده است.

حیدری در ادامه اقدامات بهزیستی استان البرز در بحث غربالگری شنوایی نوزادان در سال گذشته را ۳۹ هزار و ۲۲۴ مورد  که بالاتر از برش استان است و پیشگیری از تنبلی چشم در سال ۹۸ را بالغ بر ۱۲۳هزار و ۹۸۲ نفر اعلام کرد.

وی با اشاره به انجام مشاوره ژنتیک برای ۴هزار و ۳۱۷ نفر در سال گذشته گفت: ۸۲۰ نفر نیز در سه ماهه ابتدایی امسال از این خدمات بهره مند شدند.

وی در بخش دیگری تعداد افراد تحت حمایت های مستمر معاونت امور اجتماعی را  ۵هزار و ۶۳۵نفر بیان کرد و گفت: در این حوزه بیش از ۹۰درصد فعالیت ها به بخش خصوصی واگذار شده است.

حیدری با اشاره به اینکه تعداد مراکز واحد اجتماعی بهزیستی استان البرز بالغ بر ۲۵مرکز دولتی و ۳۱۶مرکز غیر دولتی بوده است، عنوان کرد: تعداد خدمات گیرندگان سال ۹۸ این واحد نیز معادل ۴۰هزار و ۱۴۷ نفر بوده است.

وی بیان کرد: در سال گذشته با شماره تماس ۱۲۳ معاونت اجتماعی بهزیستی استان البرز در سال ۹۸بیش از ۳۰هزار تماس گرفته شده است که از این تعداد بیش از۶هزار و۵۰۰ تماس مرتبط با  حوزه کاری بوده است، همچنین از ابتدای سال جاری تاکنون تعداد تماس های مرتبط با این مرکز تلفنی بیش از۹هزار و ۵۰۰مورد بوده است.

مدیرکل بهزیستی استان البرز در ادامه بیشترین علل تماس و گزارش‌های مرتبط  را در خصوص کودک آزاری، همسر آزاری و خشونت خانگی برشمرد.

حیدری در خصوص طرح ها و آموزش های واحد اجتماعی نیز توضیح داد: راه اندازی کارگاه های تولید ماسک و گان بهداشتی به همت زنان سرپرست خانوار با ظرفیت تولید روزانه یکهزارعدد ماسک عملیاتی شده است.

مدیر کل بهزیستی استان البرز با اشاره به برنامه ریزی، شناسایی ،مصاحبه و گزینش در راستای بکارگیری نیروها در این مجموعه گفت: آموزش و ساماندهی گروهی ۱۵نفر از مددکاران داوطلب به مدت یک ماه با هماهنگی دانشگاه علوم پزشکی استان البرز و تشکیل دو گروه کاری در فضای مجازی محقق شده است، هدف از این کار ارائه خدمات مددکاری ،اجتماعی و روان‌شناختی در سطح نقاهتگاه های فعال استان البرز بوده که در راستای ارتقا حمایت های روانی از خانواده های داری عضو بیمار مبتلا به ویروس کرونا به انجام رسیده است.

وی تاکید کرد: آموزش بیش از ۶۵درصد از زنان سرپرست خانوار به منظور ارتقاء سطح توانمندی جامعه هدف نیز اجرایی شده است.

مدیرکل بهزیستی استان در مورد اقدامات بهزیستی استان درحوزه توانبخشی  با اشاره به اینکه تعداد افراد تحت پوشش این بخش بالغ بر ۳۳هزار و ۱۰۷ نفر است، بیان کرد: تعداد کل مراکز غیر دولتی زیرمجموعه حوزه توانبخشی ۷۹مرکز  است،  تعداد مراکز دولتی ۷مرکز و افراد  مقیم در  مراکز شبانه روزی را ۳هزار و ۲۹۹ نفر برشمرد.

وی افزود: در این حوزه طی سال گذشته برای خرید تجهیزات توانبخشی نزدیک به ۱۳ میلیارد ریال و به منظور کمک هزینه ارتز و پروتز نیز حدود ۳ میلیارد ریال هزینه شده است.

حیدری با بیان اینکه هزینه کرد در راستای خدمات تعمیر و کاشت حلزون مبلغی بیش از یک میلیارد و ۸۲۰ میلیون ریال برای ۱۴۸ نفر بوده است، گفت: خرید خدمات توانپزشکی نیز به مبلغ یک میلیارد و ۷۱۸ میلیون و ۵۰۰ هزار ریال به ۴۲۳ صورت گرفت.

وی در بخش دیگری با اشاره به واگذاری بخشی از امور حوزه توانبخشی بهزیستی استان البرز به بخش غیر دولتی بیان کرد: فعالیت هایی از قبیل مراکز روزانه، شبانه روزی و توانپزشکی صد درصد به بخش غیر دولتی واگذار شده ، مابقی فعالیت ها نیز با انعقاد تفاهم نامه ای بصورت ۶۰ درصدی به بخش خصوصی سپرده شده است.

حیدری با بیان اینکه پرداخت کمک هزینه وسایل بهداشتی به تمامی توانخواهان ضایعه نخاعی و معلولین با معلولیت شدید و خیلی شدید استان البرز با سرانه دو میلیون و ۵۰۰ هزار ریالی دنبال شده است، افزود: اقلام بهداشتی از جمله مواد ضد عفونی ، دستکش و ماسک به مبلغ کل یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال به صورت رایگان در اختیارتمامی مراکز شبانه روزی قرار داده شده است.

مدیرکل بهزیستی استان البرز در ادامه واریز مبلغی با سرانه دو میلیون و ۸۲۰ هزار ریالی با پوشش پنچ ماه و نیم برای افراد مجهول الهویه مراکز طبق ثبت در سامانه جهت تهیه لوازم بهداشتی را از دیگر اقدامات انجام شده برشمرد و گفت: در بخش دیگر نیزدر دو مرحله اقلام بهداشتی مشتمل بر ۶هزار و ۲۰۰ عدد ماسک، ۵۰۰ لیتر الکل، ۲۰۵ گالن ۲۰ لیتری محلول ضدعفونی کننده، ۵۵۰ بسته دستکش لاتکس، ۷۰ عدد مایع ضدعفونی کننده ۵ لیتری، ۱۰۰عدد محلول نیم لیتری مخصوس ضدعفونی و ۱۵۰دست لباس کرونا انجام شده است.

حیدری با اشاره به خدمات ارایه شده در بخش مناسب سازی معابر عمومی نیز اضافه کرد: در سال ۹۸ و سه ماهه اول سال ۹۹تعداد۸پارک قابل دسترسی شده و یک پارک استاندارد برای تردد نابینایان و روشندلان در کرج افتتاح شد ،قریب به ۳ هزار  متر مربع  پیاده رو سازی در استان انجام شده است، تعداد ۹۹عدد تابلو توقف ویژه معلولین در سطح استان نصب  شد.

وی خاطرنشان کرد: ۳۶تقاطع در سطح استان اصلاح و قابل تردد شده است و همچنین  یک ایستگاه اتوبوس در کرج میدان شهدا  بصورت پایلوت مناسب سازی شده و ایستگاههای بین میدان کرج تا شهدا نیز در حال حاضر آماده سازی است . تعداد ۵۴دستگاه اتوبوس low roverr   که دارای سطح ارتفاع پایینی هستند توسط شهرداری خریده و در خطوط شهری آغاز به فعالیت کرده اند.

حیدری گفت : اداره کل بهزیستی با  هدف احقاق حقوق معلولین در دسترسی به ادارات کل استان البرز و ادارات تابعه اقدام به بازدید ۵۰ اداره کل و بیش از ۴۰۰ اداراه تابعه برای ارزیابی جشنواره شهید رجایی انجام داده است.

وی در بخش دیگری در خصوص برنامه‌های هفته بهزیستی گفت: حضور در گلزار شهدا، نشست خبری با اصحاب رسانه به صورت ویدیو کنفرانس، مانور اورژانس اجتماعی، افتتاح خیریه اشتغال و کارآفرینی، افتتاح مرکز جامع درمان اعتیاد، اهدا لباس مخصوص افراد دارای معلولیت به بهزیستی سراسر کشور در مرکز استان از جمله این موارد است.

 حیدری بیان کرد: افتتاح مواردی از جمله کارگاه قالیبافی ویژه ناشنوایان ، افتتاح کلینیک بلع و دهان، کانکس کاهش آسیب در شهرستان کرج و فردیس وهمچنین ساختمان اورژانس اجتماعی فردیس و موبایل سنتر در این شهرستان از جمله دیگر اقدامات اجرایی بهزیستی استان در هفته پیش رو است، در کنار آن افتتاح مرکز اقامتی پیام راه نور نظرآباد و بهره برداری طرح های اشتغال زایی در این شهرستان را خواهیم داشت.

وی درارتباط با اقدامات حوزه مشارکت بهزیستی با بیان اینکه کل مسکن تحویل داده شده به مددجویان تحت پوشش بهزیستی استان البرز در سال ۹۸ برابر ۶۹۳ مورد بوده است، گفت: در سال جاری نیز تاکنون ۵۰ مورد محقق شده است.

مدیرکل بهزیستی استان البرز در خصوص پرداخت تسهیلات اشتغالزایی نیز گفت: در سال گذشته بهره مندی ۸۷۴ نفر از مددجویان بهزیستی در مجموع به مبلغ ۳۱ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان مدنظر قرارداده شد که از این میزان مبلغ دو میلیارد و ۶۶۰ میلیون تومان تسهیلات به ۶۶ نفر در سه ماهه نخست سال جاری پرداخت شد.

وی اعتبار جلب و جذب شده خیرین توسط مشارکتهای مردمی بهزیستی استان البرز در سال ۹۹ را برابر ۱۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان اعلام کرد.

حیدری تعداد افرادی که  در سال گذشته حائزشرایط بیمه بوده اند را ۶۶۲ نفر برشمرد و گفت: در زمینه جذب مشارکت های مردمی مشتمل بر کمک های نقدی،غیرنقدی و خدماتی نیز در سال گذشته رقمی بیش از ۳۱ میلیارد تومان حاصل شد.

به گفته حیدری، کل تعداد مراکز تحت پوشش بهزیستی استان البرز ۸۱۹ مورد بوده است که از این تعداد ۵۵۰ مورد مرکز و ۲۶۹ مورد موسسات غیرانتفاعی هستند.

وی در بخش دیگری از اقدامات شاخص در حوزه پیشگیری سخن گفت وافزود: آموزش های لازم در این مورد دربستر فضای مجازی (موشن گرافی)پیش برده شده و پکیج های پیشگیری از خود کشی  برای اولین بار در سطح کشور در استان البرز تهیه شده است.

مدیرکل بهزیستی استان البرز با اشاره به راه اندازی موبایل سنتر در مرکز فردیس برای توسعه فعالیت ها  برای کاهش آسیب های ناشی از اعتیاد گفت: در این زمینه کانکس هایی در کرج، فردیس و اشتهارد ایجاد شده است و در حوزه پیشگیری استان البرز در زمان حاضر ۶۶مرکز غیر دولتی ،یکصد مرکز اقامتی میان مدت(کمپ) ، ۲ مرکز تی سی ،سه شلتر ،دو مرکز جامع درمان و بازتوانی اعتیاد و یک مرکز کاهش آسیب در حال فعالیت می باشد .

وی تاکید کرد: یک مرکز جامع درمان اعتیاد برای مردان و یک  مرکز نیز برای زنان در استان البرزایجاد شده ، در کنار آن بالغ بر ۲۱ پایگاه سلامت روان محلی و ۹ گروه همیار نیز در سطح محلات و مناطق آسیب دیده دایر شده است.


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اخبار روز
ببینید و بشنوید
آخرین عناوین