|
|
امروز: سه‌شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۴:۲۱
کد خبر: ۲۹۸۵۷۵
تاریخ انتشار: ۱۷ تير ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۴

معاون‌ بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی توضیحاتی را در خصوص حادثه کلینیک سینا مهر شمیران در صحن شورای شهر تهران ارائه کرد.

گزارش ایسنا، میرهاشمی در جلسه امروز سه شنبه شورای شهر تهران، در پاسخ به علت عدم حضور زالی در جلسه شورای شهر گفت: ایشان به دلیل این که به ستاد ملی مبارزه با کرونا دعوت شدند، نتوانستند در این جلسه حضور پیدا کنند. در حقیقت با توجه به شروع تصاعدی شیوع کرونا در تهران تصمیم گیری ها متغیر شده و به صورت چند باره در تهران انجام می شود. لذا جلسات مختلفی در ستاد ملی کرونا برگزار می شود که نیاز بود آقای زالی در آنجا حضور پیدا کنند.

وی در ادامه در تشریح روند بررسی حادثه کلینیک سینامهر شمیران گفت: این کلینیک تحت مدیریت مالی تعاونی سینا مهر شمیران است که اعضای آن متشکل از ۲۷۰ تا ۳۰۰ نفر هستند. موسسه ای که در یک ساختمان چند طبقه شامل داروخانه، با مجوز سازمان غذا و دارو، درمانگاه تخصصی که مجوز خود را از وزارت بهداشت دریافت می کند و همچنین بخش بستری تحت نظر جراحی محدود که حداکثر می تواند ۲۴ ساعت بستری فرد را انجام دهد. البته مجموعه دیگری با مجوز برای بخش سی تی اسکن نیز در این ساختمان حضور داشته است.

وی ادامه داد: مجوزهای مراکز بهداشتی و درمانی در حال حاضر در ملک مسکونی در صورت رعایت پروتکل‌ها و ضوابط داده می‌شود. در مسیر اعطای مجوز باید نقشه های ساختمان ارائه شود و ساختمان نیز بر اساس مجوزهای مصوب احداث شود تا با تایید وزارت بهداشت مجوز به متقاضی داده شود.

وی تاکید کرد: ابتدا فرد باید صلاحیت لازم برای تقاضای دریافت مجوز را داشته باشد. پس از موافقت اصولی طبق نقشه های مصوب طراحی و تجهیز انجام می شود و در آخرین گام متقاضی برای بهره برداری اقدام می کند. برای ارائه خدمات باید فردی به عنوان مسئول فنی و تخصصی وظایف محوله به موسسه را بر عهده بگیرد. به این ترتیب یک نفر موسس و یک نفر مسئول فنی برای این موسسه وجود خواهد داشت تا اگر تغییر در ساختار انجام شود مسئول فنی آن را به موسس متذکر شود.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به این که مجوزها هر پنج سال یک بار برای تمدید مورد بازبینی قرار می‌گیرند، افزود: ساختار موسسه به صورت جامع هر پنج سال یک بار مورد بازنگری قرار می گیرد و اگر تخلفی صورت گرفته باشد پروانه موسسه تمدید نخواهد شد. آخرین پروانه این موسسه سال ۱۳۹۵ تمدید شده و تا ۱۴۰۰ اعتبار دارد.

وی در تشریح نحوه نظارت بر عملکرد این موسسات گفت: تعداد نیروهای ناظر قضایی در شهر لندن ۴ هزار نفر است اما در مجموعه دانشگاههای علوم پزشکی کل استان تهران هزار نفر نیرو داریم که مسئولیتهای دیگری را نیز بر عهده دارند. لذا مجموعه نظارتی با این عده و توان قطعا کفایت نمی کند.

وی در پایان با تاکید بر اینکه ایمنی یک مجموعه فردی نیست و شهرداری و وزارت بهداشت و ... تنها برای تامین این ایمنی مسئول نیستند، افزود: باید ایمنی مجموعه به صورت جمعی مورد توجه قرار گیرد. باید پیوستگی ایمنی مجموعه را مورد توجه قرار دهیم. همچنین باید موسسات پزشکی به صورت استاندارد با ایمنی کامل در بخش اداری و تجاری مد نظر قرار گیرند تا حداقل آسیب ها را داشته باشیم. در حال حاضر ساختمان سابق وزارت بهداشت ساختمان ایمنی نیست و عدم ایمنی آن به وزیر بهداشت و سازمان برنامه و بودجه نیز اطلاع داده شده است.ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اخبار روز
ببینید و بشنوید
آخرین عناوین