کد خبر: ۲۹۶۲۳۳
تاریخ انتشار: ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۲۸
تأمین کسری بودجه از طریق واگذاری سهام و انتشار اوراق و درنتیجه تعمیق بازار بدهی ، سیاست درست دولت است. این سیاست به بانک مرکزی کمک میکند که کنترل رشد نقدینگی را بطور جد دنبال کند.

 عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی، در یادداشتی اینستاگرامی با عنوان «چند نکته در خصوص هدف گذاری تورم» نوشت: «۱-از همه صاحبنظران و کارشناسان بابت ارایٔه نظرات سازنده و مفید شان جهت چگونگی نیل به تورم هدف گذاری شده ،ممنونم.قطعاً با تداوم نظرات و راهنمایی ها یشان بانک مرکزی را در ادامه راه یاری می کنند.

۲- همانگونه که جناب آقای ریٔیس جمهور تأکید کردند؛ انضباط مالی شرط مهم کنترل تورم است.تأمین کسری بودجه از طریق واگذاری سهام و انتشار اوراق و درنتیجه تعمیق بازار بدهی ، سیاست درست دولت است. این سیاست به بانک مرکزی کمک میکند که کنترل رشد نقدینگی را بطور جد دنبال کند.

۳-هدف گذاری،تعیین دستوری تورم نیست بلکه ، تورم ماحصل تعاملات متغیرهای کلان اقتصادی، مانند، نرخ سود، رشد نقدینگی، کسر بودجه دولت و متغیرهای مانند این است. پیش بینی بانک مرکزی برمبنای فرض تداوم متغییرهای مؤثر بر تورم درمدل،انجام گرفته است .لذا، تورم، به معنی افزایش مداوم قیمت سبد کالاها و خدمات در اقتصاد، را نمی توان بصورت دستوری کاهش و یا افزایش داد. اما تورم را می توان با تغییر متغیرهای کلان سیاست گذاری اقتصادی، مانند نرخ سود سیاست گذاری، یا تغییرات در عملیات بازار باز، یا تغییر ساختار بودجه و میزان تامین مالی کسر بودجه با استفاده از اوراق و مانند آن، کنترل کرد.

۴- هدف گذاری تورمی یک ساز و کار مدرن سیاست گذاری پولی و راهبرد جا افتاده ای در بانکهای مرکزی دنیا در ۳دههٔ گذشته است.مصمم هستیم در ایران هم این تجربه موفق را بکار بندیم .به یاری خدا وند متعال بانک مرکزی مصمم هست که روند ۵ دههٔ گذشتهٔ رابطه بانک مرکزی و دخل وخرج دولت را بازتعریف کرده و بتدریج مردم را از شر تورم مزمن خلاص کند.

۵-بانک مرکزی با نظارت شدید ودقیق بر ترازنامه بانکها، ناترازی بانکها را کاهش داده و تأمین ثبات بازار ارز را نیز ادامه خواهد داد. نرخ سود و دالان سودبازار بین بانکی نیز، چنان تنظیم خواهد شد که همزمان با حفظ وضعیت انبساطی سیاست پولی، رشد انبساطی پولی کاهش پیدا کرده و عملا رشد تقاضای کل اقتصاد کنترل شده و نرخ تورم به محدوده هدف نزدیک شده و در کانال ۲۲ درصد قرار بگیرد.

۶- درشرایط اوج فشار حداکثری تحریم وآثار اقتصادی کرونا انجام اینگونه تحولات ساختاری وهدف گذاری ها،ازسوی خیلی از دوستان ، بسیار ریسکی تلقی شده است.در آن روزهای سخت تابستان ۹۷ که این مسؤلیت را پذیرفتم، تمام این شرایط قابل پیش بینی بود لذا احتمال پیش آمد این نوع ریسکها را ، درمسیر خدمت به مردم متقبل شدم.

۷-رویکرد فعال و اطلاع رسانی منظم ومداوم به فعالان اقتصادی ودرجریان گذاشتن آحاد جامعه از ملزومات برنامه ها و سیاست ها ی بانک مرکزی است.»


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اخبار روز
ببینید و بشنوید
آخرین عناوین