کد خبر: ۲۹۰۵۲۰
تاریخ انتشار: ۰۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۸
سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج گفت: یکی از موارد می تواند این بیماری را انتقال دهد قلیان است چراکه تا ۹ روز بیماری کروناویروس زنده می ماند. نی قلیان یکی از سطوح زنده ماندن ویروس این بیماری است.

"مهدی بانشی " روز دوشنبه پنجم اسفند ماه در نشست با خبرنگاران با بیان اینکه کرونا ویروس ۱۴ روز دوره کمون دارد، علامت مشخصی ندارد و مشابه سرماخوردگی است، افزود: این بیماری قدرت سرایت بالای دارد اما کمترین کشندگی را دارد.

وی اظهارکرد:  ۸۰ درصد افراد مبتلا به این بیماری بدون نیاز به پزشک بهبود می یابند،۲۰ درصد از افراد درگیر نیاز به پزشک دارند و ۲ درصد از این افراد در معرض خطرند.

سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج خاطرنشان کرد: زنان باردار، افراد مبتلا به بیماری زمینه ای از جمله چاقی بالا، مبتلا به بیماری دیابت، قلبی و عروقی، تنفسی، پیوند کلیه و افراد تحت شیمی درمانی و افراد سن بالا و دارای ایمنی پایین بدن در معرض خطر بیماری کرونا ویروس هستند.

بانشی با بیان اینکه یکی از راه‌های انتقال این بیماری ارتباط است، تصریح کرد: مهمترین راه ارتباط ما دست‌هاست بنابراین تا می توانیم دست‌ها را با آب و صابون بشوییم.

وی با اشاره به اینکه تجمع‌ها، جشن‌ها، همایش‌ها، جلسات، سالن‌های ورزشی، استخر شنا تعطیل و کنسل شوند، ادامه داد: مردم ملاقات‌های بیماران بستری در بیمارستان‌ها را حذف کنند.

سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج عنوان کرد: یکی از موارد می تواند این بیماری را انتقال دهد قلیان است چراکه تا ۹ روز بیماری کروناویروس زنده می ماند. نی قلیان یکی از سطوح زنده ماندن ویروس این بیماری است.

بانشی از دستور تعطیلی قلیان سراها در سطح استان در راستای کنترل سلامت جامعه و پیشگیری از ابتلا به بیماری کرونا خبر داد و تاکید کرد: دستورات قضائی نیز در این راستا داده شده است، اما خود این مراکز باید پیشگام فرهنگ سلامت در این محور باشند.

وی اظهارکرد: یکی دیگر از مواردی که می تواند در ضدعفونی این بیماری موثر باشند، وای‌تکس است که مردم می توانند با مخلوط کردن با آب(یک پیمانه وای‌تکس به ۹ تا ۵۰ پیمانه آب) استفاده کنند. مردم مرتب دستگیره درب ها را ضدعفونی کنند.

سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج گفت: توصیه می شود مردم استان تا اطلاع ثانوی از ظروف یکبار مصرف گیاهی استفاده کنند.

وی ضمن تکذیب شایعاتی مبنی بر اینکه بیمارستان شهید جلیل یاسوج بعنوان مرکز بیماران مبتلا به کرونا در جنوب کشور قرار گرفته تاکید کرد: از هشتم بهمن ماه قبل از مشاهده بیماری کرونا در کشور، بیمارستان شهید جلیل یاسوج تخلیه و سایر بیماران این بیمارستان را خارج کرده ایم و بعنوان مرکز بیماری کرونا در استان کهگیلویه و بویراحمد اعلام شد.

بانشی با بیان اینکه رسانه‌ها همراه و همگام مجموعه بهداشت و درمان در شفاف سازی هستند، تصریح کرد: در سیستم بهداشت، پایه اطلاع رسانی کافی بوده و هرجایی کمبودی به وجود آمده، از اطلاع رسانی ناکافی بوده است.

وی با بیان اینکه هر سال، نیم سال امید به زندگی و در ۴۰ سال ۲۰ سال به عمر مردم کشور افزوده شده است، افزود: سیستم سلامت ما از کارآمدترین سیستم‌ها در جهان محسوب می‌شود.

سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج خاطرنشان کرد: برای رسیدن به این شاخص بهبود عمر، تحقق شاخص‌های مختلف و در بخش‌های مختلف مورد تاکید است.

بانشی با بیان اینکه در حوزه واکسیناسیون‌ها به ویژه در حوزه فلج اطفال پوشش ۱۰۰ درصدی در مدت یکماه رقم خورد، ادامه داد: استان در محور کمپین فشار خون نیز عملکرد بسیار مطلوبی داشت.

وی تاکید کرد: مراقبت‌های شهری و حاشیه شهری با پایگاه‌های دایر شده اجرایی شده و در ۸ ماه اخیر تعداد مراقبت ما در حاشیه شهر، بالای دو برابر شده است. در بحث پزشک خانواده روستایی نیز مراقبت‌های بسیار خوبی شکل گرفت.

سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج بیان کرد: در بحث مناطق سخت گذر نیز با محوریت نجات جان مادران باردار، اقدامات مطلوبی شکل گرفت.

بانشی از اجرای حداقل ۵۲۰ برنامه در سیستم بهداشتی استان خبر داد و اظهارکرد: یکی از چابک ترین سیستم‌های بهداشتی کشور در استان ما قرار دارد.ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین عناوین