|
|
امروز: شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۱
کد خبر: ۲۸۹۶۱۵
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۰
پروفسور کلینگ هاوس، جراح و متخصص مغز و اعصاب از دانشگاه مونستر آلمان، اظهار کرد: تشنج‌ها در سنین بالا به دلیل سکته‌های مغزی، چاقی، عدم تحرک و تمام عواملی که موجب بالا رفتن فشار خون می‌شود حاصل می‌شود و باید کنترل شوند.
مسؤول تعالی علوم اعصاب در دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: آمار بالای تصادفات در کشور، یکی از عوامل شکل‌گیری صرع در بین جوانان است.

دکتر فریبرز رضایی طلب، در حاشیه کارگاه آموزشی LTM که صبح امروز، 24 بهمن ماه در کلینیک علوم اعصاب بالینی بیمارستان امام رضا شماره2  مشهد برگزار شد، در گفت‌وگو با ایسنا اظهارکرد: یکی از مشکلاتی که در ایران وجود دارد، تصادفات بسیاری است که رخ می‌دهد و یکی از عوامل شکل‌گیری صرع و بخشی از تشنج‌ها در بین جوانان، تصادفات و ضربه‎های مغزی‌ است که به دلیل عدم احتیاط در رانندگی اتفاق می‌افتد.

صرع از لحاظ فرهنگی جلوه مناسبی ندارد

در ادامه، پروفسور کلینگ هاوس، جراح و متخصص مغز و اعصاب از دانشگاه مونستر آلمان، اظهار کرد: تشنج‌ها در سنین بالا به دلیل سکته‌های مغزی، چاقی، عدم تحرک و تمام عواملی که موجب بالا رفتن فشار خون می‌شود حاصل می‌شود و باید کنترل شوند.

وی در رابطه با همکاری‌های میان دانشگاه‌های علوم پزشکی ایران و دانشگاه مونستر آلمان برای درمان بیماری صرع، اظهار کرد: تخصص من در زمینه بیماری‌های صرع است و بارها با بیمارستان خاتم، بیمارستان شفا و بیمارستان امام رضا مشهد همکاری داشته‌ام. صرع بیماری‌ شایع است که اطلاعات درمانی در زمینه‌ این بیماری مورد نیاز همه کشورهاست.

وی افزود: ایده ما همکاری بین کشورها برای رشد این علم است. در تعاملاتی که با بیمارستان امام رضا مشهد داشته‌ام به بررسی روند تعدادی بیمار و درمان آن‌ها پرداخته‌ام. این تعاملات باعث رشد بیشتر در هر دو کشور خواهد شد. صرع از لحاظ فرهنگی جلوه مناسبی ندارد و نیازمند این هستیم که بیشتر در این زمینه وقت بگذاریم و کمک بیشتری به این بیماران کنیم.

پروفسور کلینگ هاوس بیان کرد: تشنج نوعی تخلیه ناگهانی و گذرای فعالیت مغزی است و علت‌های آن بسیار متعدد هستند. برای نمونه ضربه‌های قبل و زمان تولد، مشکلات ژنتیکی، عفونت‌های و ضربه‌های مغزی اگر تکرار شوند بیماری صرع نامیده می‌شوند. این بیماری در دو گروه سنی شایع است.  در کودکان سنین 5 تا 10 سال به علت اختلال‌هایی که در زمان تولد یا بعد از تولد ایجاد می‌شود و گروه سنی دیگر، بزرگسالان بالای 60 سال هستند که در این گروه هم مجدداً مغز ممکن است مشکلاتی مانند ضربه‌ها و سکته‌ها و عفونت‌های مغزی پیدا کند.

مهمترین ضربه صرع بازماندن از تحصیل است

وی در رابطه با مشکلاتی که با بروز این بیماری ایجاد می‌شود، خاطر نشان کرد: احتمال از دست دادن موقعیت‌های عالی شغلی و تحصیلی که فرد شایستگی آن‌ها را دارد یکی از مشکلاتی است که بیمار با آن مواجه می‌شود. از جهت دیگر نیز مشکلاتی برای خانواده و بیمار ایجاد می‌شود، از آنجایی که خانواده باید همواره مراقب این فرد باشند، شاید بخشی از زندگی این خانواده‌ها با اختلال مواجه شود. طبیعتاً همه این مشکلات برای فرد، جامعه، خانواده و بیمه‌ها هزینه‌بر هست.

این جراح و متخصص مغز و اعصاب در رابطه با راه‌های پیشگیری از این بیماری افزود: باید از هرچیزی که به مغز آسیب می‌زند مانند تصادفات جلوگیری کرد. تشنج‌ها در سنین بالاتر به دلیل سکته‌های مغزی، چاقی، عدم تحرک و تمام عواملی که موجب بالا رفتن فشار خون است باید کنترل شود. برخی از عوامل مانند زایمان مناسب و پیشگیری از صدمات زمان تولد در سنین کودکی قابل کنترل است. البته برخی عوامل مانند ژنتیک قابل پیشگیری نیست.

منشا صرع آسیب مغزی است

وی اظهار کرد: تشنجی که باعث صرع می‌شود منشاء روانی ندارد و آسیب مغزی است. اما بیماری‌هایی هستند که منشاء روانی دارند و مشابه صرع اند که باید میان این دو نوع بیماری یعنی صرع و شبه صرع تفاوت قائل شد، زیرا درمان آن‌ها متفاوت است و با تشخیص مناسب پزشک برای بیماری شبه صرع باید افسردگی و اضطراب کنترل شود و در بیماری صرع درمان‌های ضد صرع که بر روی مغز اثر می‌گذارد انجام داد. گاهی اوقات افتراق میان این دو بیماری سخت است که نیازمند دستگاه تخصصی خود است که در بیمارستان امام رضا این دستگاه در اختیار است.

بیش از نیمی از بیماران صرع قابل کنترل با یک دارو هستند

پروفسور کلینگ هاوس گفت: بیش از نیمی از بیماران صرع قابل کنترل با یک دارو هستند که این دارو در ایران در دسترس همه بیماران است و تنها بستگی به پزشک دارد که این بیماران را تشخیص داده و درمان کند. صرع نوعی بیماری مهم است و موارد پیچیده‌تری از آن وجود دارد که نیاز به جراحی دارد. در ایران تعداد قابل توجهی از مراکز در مشهد، شیراز، تهران و اصفهان وجود دارد که می‌توانند این جراحی را انجام دهند.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین عناوین