|
|
امروز: يکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۳
کد خبر: ۲۸۴۷۷۹
تاریخ انتشار: ۱۰ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۹
آنها با تاکید بر لزوم تشکیل "دولت نجات ملی" در اسرع وقت، از وقت‌کشی‌ مسئولان سیاسی و عدم استقبال میشل عون، رئیس جمهور لبنان از رایزنی‌های پارلمانی انتقاد کرده و شعارهایی در محکومیت فساد، ظلم، طایفه‌گرایی و فرقه‌گرایی سر دادند.
 اعتراضات و راهپیمایی‌های مسالمت‌آمیز شبانه در خیابان‌های بیروت و مناطق مختلف لبنان از زمان آغازش در هفدهم اکتبر گذشته همچنان ادامه دارند. همچنین تظاهرکنندگان از مردم برای حضور در راهپیمایی امروز در بیروت دعوت کردند.

 به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز عربی، روی پل الرینغ در بیروت که بارها درگیری‌هایی شکل گرفته، صدها زن راهپیمایی گسترده‌ای را از منطقه التباریس در نزدیکی الاشرفیه به سمت محله الخندق الغمیق آغاز کرده و شعارهایی در حمایت از صلح داخلی سر دادند.

در منطقه فردان، هزاران تن از ساکنان بیروت راهپیمایی گسترده‌ای را آغاز کرده و خود را به میدان الشهداء رساندند.

آنها با تاکید بر لزوم تشکیل "دولت نجات ملی" در اسرع وقت، از وقت‌کشی‌ مسئولان سیاسی و عدم استقبال میشل عون، رئیس جمهور لبنان از رایزنی‌های پارلمانی انتقاد کرده و شعارهایی در محکومیت فساد، ظلم، طایفه‌گرایی و فرقه‌گرایی سر دادند.

صدها تن نیز در نزدیکی بانک مرکزی لبنان در خیابان الحمراء علیه سیاست‌های بانکی و پولی اعتراض کردند. این درحالی است که روز شنبه نشستی در این خصوص در کاخ ریاست جمهوری در بعبدا برگزار شد اما تظاهرکنندگان بر این باورند که نتیجه‌ای در نشست حاصل نشده است.

آنها همچنین مسئولان سیاسی را متهم کردند که تنها نظاره‌گر سقوط اقتصادی و مالی لبنان به قیمت منافع و سهمیه‌های خود هستند.

ده‌ها لبنانی نیز با حضور در مقابل سفارت عراق در بیروت و روشن کردن شمع همبستگی خود را با اعتراضات در عراق اعلام کرده و از مسئولان این کشور خواستند به صدای مردم و جوانان عراقی گوش دهند.

در منطق بقعاتا در استان "جبل لبنان" صدها تن راهپیمایی را با عنوان "نان، بنزین، آزادی" به راه‌انداخته و بر لزوم رعایت حقوق اولیه‌شان تاکید کردند.

در منطقه وادی بسری در حد فاصل دو استان جبل لبنان و الجنوب، صدها فعال از مناطق مختلف این کشور مخالفت قاطع خود را با پروژه ساخت سد آبی در این منطقه اعلام کردند.

هزاران لبنانی دیگر در میدان النور شهر طرابلس تظاهراتی برپا کرده و برکناری دولت و لزوم آغاز رایزنی‌های پارلمانی را خواستار شده و شعارهای ملی سر دادند.

تحصن‌های بزرگ شهر بعلبک در نزدیکی قلعه تاریخی این شهر نیز ادامه دارند.

در میدان العلم صور جنوبی نیز تظاهرکنندگان با وجود تمامی فشارهای سیاسی به شعارهای خود ادامه  دادند.

در صیدا نیز با پخش موسیقی‌های ملی و انقلابی از تظاهرکنندگان برای شرکت در تظاهرات امروز (یکشنبه) با عنوان "یکشنبه شفافیت" دعوت شد.

لبنانی‌ها برای تظاهرات گسترده امروز و اولویت رایزنی‌های پارلمانی بر تشکیل کابینه جدید تاکید کردند.

در بیانیه منتشر شده از طرف گروهی از تظاهرکنندگان بر اهداف اصلی اعتراضات از جمله اهمیت تشکیل فوری کابینه‌ای کوچک از افراد متخصص تاکید شد. کابینه‌ای که اعضای آن کاملا از طبقه سیاسی طایفه‌گرای حاکم دور بوده و راه خروج واقعی از این بحران اقتصادی باشد، بتواند به وخامت شرایط مالی پایان داده، استقلال دستگاه قضایی را تقویت کرده و در راستای برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام بر اساس قانونی ضامن عدالت قدم بردارد.

تظاهرکنندگان در ادامه از همه مردم در تمامی نقاط پایتخت دعوت کردند بعدازظهر امروز در راهپیمایی گسترده به سمت دو میدان الشهدا و ریاض الصلح شرکت کنند.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اخبار روز
آخرین عناوین
ببینید و بشنوید