|
|
امروز: شنبه ۲۸ فروردين ۱۴۰۰ - ۰۳:۲۰
کد خبر: ۲۸۲۲۹۷
تاریخ انتشار: ۰۴ آبان ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۱
او اما روز جمعه در یک کنفرانس خبری گفت "این در حقیقت زنجیره فرماندهی است که ما باید آن را باز کنیم؛ چه کسی دستور این قتل را داد، آن را تحریک کرد یا چشم به روی این قتل در دوم اکتبر ۲۰۱۸ و قطعه‌قطعه کردن خاشقجی در کنسولگری عربستان سعودی در استانبول بست."
 یک بازپرس مستقل سازمان ملل متحد از اینکه نه عربستان سعودی و نه دبیرکل سازمان ملل و ارگان‌های تصمیم‌گیری این نهاد بین‌المللی، اقدامی برای تحقیقات جنایی درباره "زنجیره فرماندهی و سلسله مراتب" پشت‌پرده عملیات سعودی‌ها که منجر به قتل جمال خاشقجی روزنامه‌نگار در سال گذشته شده انجام نداده‌اند، ابراز تاسف کرد.

 به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، اگنس کالامارد، بازپرس مستقل سازمان ملل متحد می‌گوید یافته‌های او که در ماه ژوئن به شورای حقوق بشر سازمان ملل ارائه شده است، نشان داد که این ستون‌نویس سعودی قربانی "قتل برنامه‌ریزی شده، سازمان‌یافته، دارای منبع خوب، عمدی و غیر قانونی شده و کشور عربستان سعودی باید مسئولیت آن را بر عهده بگیرد."

او اما روز جمعه در یک کنفرانس خبری گفت "این در حقیقت زنجیره فرماندهی است که ما باید آن را باز کنیم؛ چه کسی دستور این قتل را داد، آن را تحریک کرد یا چشم به روی این قتل در دوم اکتبر ۲۰۱۸ و قطعه‌قطعه کردن خاشقجی در کنسولگری عربستان سعودی در استانبول بست."

خاشقجی در دوم اکتبر ۲۰۱۸ به کنسولگری عربستان در استانبول مراجعه کرد و ناپدید شد. شواهد نشان می‌دهد او در کنسولگری عربستان در ترکیه به قتل رسیده و جسدش تکه‌تکه شده و از آنجا خارج شده‌ است. پس از گذشت حدود یک سال از این حادثه، در روز چهارشنبه ۲۵ سپتامبر ۲۰۱۹ محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی در مصاحبه با رادیو سراسری آمریکا پی‌بی‌اس با قبول کردن مسئولیت قتل خاشقجی گفت این قتل در دورهٔ زمامداری او انجام گرفته و تمامی مسئولیت این کار را می‌پذیرد.

جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار، مقاله‌نویس و نویسندهٔ اهل عربستان بود. او همچنین مدیر و سردبیر ارشد شبکهٔ خبری العرب و از منتقدان نحوه حکمرانی در عربستان بود. او همچنین در روزنامه واشنگتن پست مطلب می‌نوشت. جمال خاشقجی در سال ۲۰۱۷ از عربستان سعودی گریخته و خود را از این کشور تبعید نمود. او از منتقدان شدید ولیعهد عربستان، محمد بن سلمان، و پادشاه کشور، سلمان بن عبدالعزیز آل سعود بود.

این بازپرس سازمان ملل می‌گوید، "هرگز" از تحقیقات خود درباره قتل این روزنامه‌نگار سعودی "دست برنمی‌دارد" و از کسانی که برای شرکت در یک نشست تجاری در عربستان سعودی در روزهای آتی به این کشور می‌روند، انتقاد کرد. نشست اقتصادی "ابتکار سرمایه‌گذاری آینده" از ۲۹ تا ۳۱ اکتبر در هتل رتیز کارلتون ریاض برگزار می‌شود و همین شهر در نوامبر ۲۰۲۰ میزبان نشست جی۲۰  اقتصادهای مهم جهان است.   

کالامارد ، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور اعدام‌های غیرقانونی، شتابزده یا خودسرانه گفت که تحقیقات او در سطوح عالی دولت سعودی هنوز به پایان نرسیده است و عدالت در نهایت برقرار می‌شود. او جمعه در جمع خبرنگاران در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک گفت: چند سرنخ را دنبال می‌کنم که اکنون نمی‌خواهم جزئیات آن‌ها را فاش کنم، بنابراین تحقیقات مذکور "تحقیقات در حال انجام" است.

او تاکید کرد: اگر می‌توان یک روزنامه‌نگار مشهور واشنگتن پست مانند خاشقجی را کشت و هیچ هزینه‌ای هم بابت آن قتل پرداخت نکرد، این حامل پیام اشتباهی است. به همین دلیل، هرگز نمی‌خواهم از ناراحتی و آزرده بودنم خودداری کنم. از اینکه دبیرکل یا سایر نهادهای سازمان ملل متحد از این فرصت استفاده نکرده‌اند تا درک ما از این زنجیره فرماندهی و تعهد ما برای مقابله با این زنجیره فرماندهی کامل شود، عمیقا متاسف هستم. واقعا جای تاسف دارد.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اخبار روز
ببینید و بشنوید
آخرین عناوین