|
|
امروز: جمعه ۲۸ شهريور ۱۳۹۹ - ۲۲:۲۰
کد خبر: ۲۷۸۸۱۲
تاریخ انتشار: ۲۶ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۰
با این حال یک منبع آگاه گفت، در جلسه مطلع ساختن ترامپ درباره وضعیت عربستان سعودی، یک مقام آمریکایی نیز همین مقایسه این حادثه با واقعه ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ را مطرح کرده است. این منبع گفت، ترامپ بعد از شنیدن این اظهارنظر واکنشی نشان نداد.
 پایگاه دیلی بیست آمریکا به نقل از دو منبع خبری گزارش داد، برایان هوک که از او به عنوان نماینده ویژه دولت ترامپ برای امور مربوط به ایران یاد می‌شود به کنگره این کشور گفته، عربستان سعودی حملات گسترده اخیر علیه تاسیسات نفتی این کشور را به عنوان حادثه 11سپتامبر تاریخ خود تلقی می‌کند.

 به نوشته پایگاه دیلی بیست، برایان هوک، نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران این اظهارنظر را طی ارتباط تلفنی با کنگره آمریکا مطرح کرده است. هوک در اظهاراتش واکنشهای عربستانی‌ها را به کنگره آمریکا منتقل و تایید کرده که مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا به زودی به عربستان سفر خواهد کرد. برخی افراد حاضر در این کنفرانس تلفنی برایان هوک با کنگره گفتند که اطلاعات ارائه شده از سوی هوک کم بوده اما گفتند که دولت آمریکا یک سری اطلاعات محرمانه درباره این حمله را در اختیار قانونگذاران آمریکایی گذاشته است.

شبکه‌ سی‌ان‌ان ابتدا در توئیتی نوشت، برایان هوک به مقامهای کنگره آمریکا گفته است که از نظر عربستانی‌ها حملات اخیر به تاسیسات نفتی آرامکو "۱۱ سپتامبر عربستان" است.

این اشاره عربستانی‌ها به واقعه ۱۱ سپتامبر کمتر از یک هفته پس از هجدهمین سالگرد وقوع این اتفاق و به رغم این حقیقت ناخوشایند که از مجموع ۱۹ هواپیماربای حادثه ۱۱ سپتامبر ۱۳ تن عربستانی بودند مطرح می‌شود.

چند روز پیش دولت ترامپ وعده داد به زودی نام یک مقام عربستانی نقش‌آفرین در حملات ۱۱ سپتامبر را منتشر می‌کند.

حسین ابیش، یک کارشناس ارشد انستیتوی کشورهای حوزه خلیج فارس گفت: از دیدگاه آمریکاییها این اظهار نظر نوعی تحقیر تراژدی ۱۱ سپتامبر یا حتی توهین به آن محسوب می‌شود اما از نقطه نظر عربستانی‌ها این لحن تنها به خاطر انتقال دادن عمق شوکشان از این حادثه به آمریکایی‌ها به کار گرفته شده است.

کاخ سفید هنوز درباره این گزارشها اظهار نظر نکرده است. با این حال یک منبع آگاه گفت، در جلسه مطلع ساختن ترامپ درباره وضعیت عربستان سعودی، یک مقام آمریکایی نیز همین مقایسه این حادثه با واقعه ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ را مطرح کرده است. این منبع گفت، ترامپ بعد از شنیدن این اظهارنظر واکنشی نشان نداد.

شورای امنیت ملی آمریکا نیز به درخواست برای اظهارنظر درباره این گزارش پاسخ نداد.

در گزارش دیلی بیست تصریح شده که ترامپ ظاهرا هنوز در تصمیم‌گیری برای چگونگی پاسخ به این حادثه سردرگم بوده و یکی از عواملی که او را دچار این سردرگمی ساخته کناره‌گیری جان بولتون مشاور امنیت ملی سابق دولتش در روزهای اخیر است و در پی حملات اخیر به تاسیسات نفتی عربستان در داخل کاخ سفید و پنتاگون نوعی آشوب به وجود آمده است.منبع: ایسنا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اخبار روز
ببینید و بشنوید
آخرین عناوین