کد خبر: ۲۷۳۲۵۳
تاریخ انتشار: ۰۹ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۳۰
مالدیو که تحت فشارهای عربستان سعودی روابط دیپلماتیک خود را با ایران و قطر قطع کرده بود، اعلام کرد که به دنبال احیای روابط خود با تهران و دوحه است.
 مالدیو که تحت فشارهای عربستان سعودی روابط دیپلماتیک خود را با ایران و قطر قطع کرده بود، اعلام کرد که به دنبال احیای روابط خود با تهران و دوحه است.

دولت مالدیو از تلاش‌های این کشور برای احیای روابط دیپلماتیک با ایران و قطر خبر داد.

مالدیو در اردیبهشت 1395 و تحت فشارهای عربستان سعودی روابط خود را با ایران قطع کرده بود. همچنین دولت این کشور در ژوئن 2017 و پس از تنشهای میان کشورهای عربی به رهبری عربستان سعودی با قطر روابط رسمی خود را با دوحه نیز قطع کرده بود.

«عبدالله شهید» وزیر خارجه این کشور گفت که مالدیو در حال کار برای احیای روابط خود با قطر و دیگر کشورها از جمله ایران است.

براساس گزارش پایگاه خبری آواس، عبدالله شهید به خاطر همین مساله روز چهارشنبه به پارلمان احضار شده بود، جاییکه از وی درباره پیشرفت اقدامات دولت برای احیای روابط مالدیو با قطر از وی سوال شد.

عبدالله شهید در پاسخ گفت: «دولت قصد دارد روابطش با همه کشورها را احیا کند و در این زمینه با طرف‌های مربوط مذاکراتی نیز داشته است.»

وی افزود: «دولت جدید می‌خواهد روابط خود را با همه کشورهایی که دولت قبلی با آن دچار تنش بود بازنگری کند اما باید بپذیریم که این یک فرآیند وقت گیر و زمان‌بر است.»

از وزیر خارجه مالدیو درباره روابط دیپلماتیک این کشور با ایران نیز از سوی نمایندگان پارلمان سوال شد. وزیر خارجه مالدیو تایید کرد که تلاش‌ها برای احیای روابط این کشور با ایران در جریان است.

با این حال عبدالله شهید گفت که نمی‌تواند روز و تاریخ دقیقی برای شروع دوباره روابط رسمی مالدیو با ایران و قطر بدهد.

دولت سابق مالدیو روابط بسیار نزدیکی با عربستان سعودی داشت و در مسائل دیپلماتیک دنباله رو دستورات حکام آل سعود بود.

عربستان سعودی برخی کشورهای کوچک دیگر نظیر جیبوتی را نیز مجبور به قطع روابط با ایران کرده بود.

مالدیو کشوری متشکل از چندین جزیره زیبا در اقیانوس هند با حدود 500 هزار نفر جمعیت است.
منبع: فارس
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین عناوین